Naziści? Jeńcy niemieccy w Ameryce

Okładka książki Naziści? Jeńcy niemieccy w Ameryce Daniel Costelle
Okładka książki Naziści? Jeńcy niemieccy w Ameryce
Daniel Costelle Wydawnictwo: Świat Książki powieść historyczna
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2014-09-24
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-24
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379434985
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki La Blessure: la tragédie des harkis Isabelle Clarke, Daniel Costelle
Ocena 0,0
La Blessure: l... Isabelle Clarke, Da...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Teraz 44. Historie Marcin Dziedzic, Michał Wójcik
Ocena 7,6
Teraz 44. Hist... Marcin Dziedzic, Mi...
Okładka książki Proces norymberski. Trzecia Rzesza przed sądem Joe J. Heydecker, Johannes Leeb
Ocena 8,0
Proces norymbe... Joe J. Heydecker, J...
Okładka książki Osadnicy. Nowe życie kresowiaków na ziemiach zachodnich. Nadzieje i niemoc wobec władzy ludowej Bronisław Kowacz, Jan Kurdwanowski, Wiktoria Kwiatkowska, Cyryl Priebe, Michał Sobków, Stanisław Szymański, Zdzisław Żaba
Ocena 7,0
Osadnicy. Nowe... Bronisław Kowacz, J...

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
191
85

Na półkach: ,

Bardzo ciekawy temat - jeńcy wojenni w Stanach Zjednoczonych. Czy są inne książki na ten temat? Nie wiem, może.
Ta książka nie jest dziełem monumentalnym. Jest przeciętna książką historyczną (uwaga subiektywna). Jedynie kilka wątków było niezmiernie ciekawych (ucieczka jeńca z Kanady via USA),inne to zwyczajnie lanie wody. Ile można pisać o obozach antynazistowskich i nazistowskich... Dodatek w postaci tekstu Konwencji Genewskiej, która pozwoliła na zwiększenie objętości pozostawiono bez żadnego omówienia... Szkoda.

Bardzo ciekawy temat - jeńcy wojenni w Stanach Zjednoczonych. Czy są inne książki na ten temat? Nie wiem, może.
Ta książka nie jest dziełem monumentalnym. Jest przeciętna książką historyczną (uwaga subiektywna). Jedynie kilka wątków było niezmiernie ciekawych (ucieczka jeńca z Kanady via USA),inne to zwyczajnie lanie wody. Ile można pisać o obozach antynazistowskich i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
221
144

Na półkach: , ,

W tym dziele autor opisuje dzieje jeńców niemieckich w okresie drugiej wojny światowej. Książka rozpoczyna się od opisania pierwszych porażek III Rzeszy, po których alianckie obozy zostały zalane jeńcami. Dużą część jeńców postanowiono przenieść do USA, ponieważ z stamtąd będzie im bardzo trudno uciec. Książka jest tak właściwie spisem relacji jeńców i strażników oraz zawiera fragmenty artykułów i książek.

Autor później opisuje losy jeńców w obozach. Tak właściwie wśród Niemców były dwie grupy. Pierwszą byli ludzie którzy dobrowolnie oddawali się w niewolę aliantów, ponieważ chcieli dostać się do obozów. Wszystko przez to, że amerykanie bardzo skrupulatnie przestrzegali konwencji genewskiej, przez co jeńcy niemiecki mieli takie same warunki jak amerykańscy żołnierze stacjonujący w bazach. Natomiast drugą grupą jeńców byli naziści którzy wierzyli do samego końca w zwycięstwo III Rzeszy. Zgodnie z konwencją genewską jeńcy mieli własne władze obozowe, które zostały przejęte przez nazistów. Zwolennicy narodowego socjalizmu tępili i zabijali każdego, kogo podejrzewali o zdradę lub współpracę z amerykanami.

Później autor opisuje sytuację jeńców po przegranej wojnie(choćby zmiany w traktowaniu na gorsze),próby reedukacji i powrotu jeńców do swojej ojczyzny. Pod koniec autor zamieścił także treść konwencji genewskiej.

Książka pokazuje jak kolektywistyczne ideologie przejmują władzę nad ludźmi. Niemcy który zostali pojmani już na początku wojny, do samego końca wierzyli w zwycięstwo Adolfa Hitlera. Jeśli ktoś interesuje się historią drugiej wojny światowej, to ta pozycja może być dla niego interesująca.

W tym dziele autor opisuje dzieje jeńców niemieckich w okresie drugiej wojny światowej. Książka rozpoczyna się od opisania pierwszych porażek III Rzeszy, po których alianckie obozy zostały zalane jeńcami. Dużą część jeńców postanowiono przenieść do USA, ponieważ z stamtąd będzie im bardzo trudno uciec. Książka jest tak właściwie spisem relacji jeńców i strażników oraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1047
121

Na półkach:

Książka napisana bardzo przystępnym językiem, co sprawia, ze czyta sie ja szybko. W książce przedstawiono los niemieckich żołnierzy przebywających w obozach jenieckich na terenie Stanów Zjednoczonych. Autor wykorzystał w swojej pracy relacje Niemców oraz inne materiały źródłowe. Można sie zastanawiać czy US Army w pełni sobie poradziła z zaistniałym problemem. Uważam, ze warto przeczytać ta książkę.

Książka napisana bardzo przystępnym językiem, co sprawia, ze czyta sie ja szybko. W książce przedstawiono los niemieckich żołnierzy przebywających w obozach jenieckich na terenie Stanów Zjednoczonych. Autor wykorzystał w swojej pracy relacje Niemców oraz inne materiały źródłowe. Można sie zastanawiać czy US Army w pełni sobie poradziła z zaistniałym problemem. Uważam, ze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
72
65

Na półkach:

Czymś oczywistym jest, że w trakcie wojny setki tysięcy (czasem miliony) żołnierzy trafiają do niewoli. Kompletnie nie byłem jednak świadomy skali zjawiska podczas II wojny światowej i tego, ilu Niemców nie dość, że trafiło do niewoli, to jeszcze zostało przetransportowanych do obozów w USA. Daniel Costelle opisał obozowe życie, drogę do niewoli i powrót do normalnego życia Niemców bazując na rozmowach i dokumentach historycznych. Ciekawa książka, chociaż przeraża to, jak dobrze byli traktowani naziści, którzy w swoich obozach równie miłosierni dla jeńców nie byli...Interesujące są relacje między Niemcami. To oni byli dla siebie wrogami w obozach.

Czymś oczywistym jest, że w trakcie wojny setki tysięcy (czasem miliony) żołnierzy trafiają do niewoli. Kompletnie nie byłem jednak świadomy skali zjawiska podczas II wojny światowej i tego, ilu Niemców nie dość, że trafiło do niewoli, to jeszcze zostało przetransportowanych do obozów w USA. Daniel Costelle opisał obozowe życie, drogę do niewoli i powrót do normalnego życia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1725
1708

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa książka, która ukazuje temat stosunkowo mało u nas w Polsce znany. Autor opowiada i analizuje kwestię niemieckich jeńców, którzy do niewoli trafili od połowy 1943 roku, po kapitulacji w Tunezji na Przylądku Bon. Dokładnie chodzi o wydarzenie, które miały miejsce w okresie po 13 maja 1943 roku, po kapitulacji ostatnich oddziałów niemiecko-włoskich w Afryce. Był to pierwszy front, na którym przegrali Niemcy. Do niewoli dostało się wtedy ponad 275 tysięcy Włochów i Niemców. Niemieckich jeńców było ok. 150 tysięcy. Bardzo szybko dołączyli do nich kolejni jeńcy, tym razem pojmani na terenie Italii, a póżniej w Normandii. Ponieważ byli to jeńcy będący w niewoli amerykańskiej, władze USA musiały znaleźć sposób i miejsce żeby ich przetrzymywać. Sprawa była o tyle pilna, iż ani w Afryce, ani w Europie nie było możliwości pobudowania obozów jenieckich, a z każdym tygodniem, z każdym kolejnym wydarzeniem wojennym jeńców przybywało. Zdecydowano się więc na przetransportowanie ich drogą morską do USA. Jeńców było tylu, iż jak podaje autor książki, pod koniec II wojny światowej, USA przetrzymywały na swoim terenie 425 tysięcy jeńców, z czego większość stanowili Niemcy. Tych ostatnich było ok. 380 tysięcy, chociaż tutaj dane też są różne.
Autor bardzo ciekawie opisuje zarówno "gromadzenie" jeńców, ich drogę do USA, przebywanie w licznych obozach (których na terenie Stanów Zjednoczonych było blisko 600). Jednak to co zwróciło moją największą uwagę, to reakcja niemieckich jeńców na Amerykę, na społeczeństwo, które tam poznawali, a przede wszystkim swoisty szok, jakiego doznali. Propaganda hitlerowska przedstawiała tuż przed wybuchem wojny i w jej trakcie USA, jako kraj zła, rządzony przez żydowskich manipulatorów, a jedynym słusznym miejscem do życia były oczywiście Niemcy, o które walczono. Duża grupa jeńców niemieckich była wykorzystywana do różnych prac, czy to w fabrykach, czy na farmach, czy w innych miejscach. Na skutek działań wojennych brakowało rąk do pracy, stąd taka siła robocza była bardzo aktywnie wykorzystywana. Szok w zetknięciu z amerykańską rzeczywistością był dla nich wielki. Wielu z nich odkrywanym nowym światem wręcz się zachwyciło. Co z tego wynikło? Nie zdradzę. Dowiecie się z książki.
Bardzo interesująco są także przedstawione warunki życia w obozach, hierarchia, jaka w nich panowała, swoiste mini-państwo obozowe jakie powstało, oraz to na ile silna mimo praktycznie zakończonej porażką wojny, była w wielu niemieckich żołnierzach wiara w idee Hitlera. Wielu jeńców nie godziło się z kapitulacją i napływające rzesze nowych jeńców oskarżano o zakamuflowaną dezercję. Działały wewnętrzne, obozowe sądy kapturowe złożone z zagorzałych zwolenników Hitlera. Procesy, jakie potajemnie miały miejsce przed tymi sądami, zazwyczaj kończyły się wyrokami śmierci, które wykonywano pod osłoną nocy. W ten sposób fanatyczni wielbiciele Hitlera rozprawiali się z tymi, którzy przejrzeli na oczy. Jak na te morderstwa reagowały władze amerykańskie? To także jest bardzo ciekawe.
Poruszyło mnie, jak wielka grupa niemieckich jeńców nadal, mimo nieuchronności klęski i upadku Rzeszy, wielbiła wodza, obchodziła wszystkie uroczystości z nim związane, a rocznica urodzin Hitlera była wielkim obozowym świętem.
Część jeńców chciała przenieść choćby fragment ojczyzny do obozu. Tworzono place jak w rodzinnych miastach, typowe bawarskie ogródki piwne etc.
Co stało się z jeńcami po zakończeniu II wojny światowej? Jeżeli jesteście ciekawi, zachęcam do lektury książki. Czyta się ją błyskawicznie. Jest napisana bardzo przystępnym stylem. Autorowi udało się ogromną ilość materiału historycznego z jakiego korzystał przedstawić tak, iż w trakcie lektury ma się wrażenie zagłębiania w arcyciekawą powieść. Treść oparta została na obszernych świadectwach jeńców (każdorazowo podane jest imię, nazwisko i stopień wypowiadającej się osoby),wypowiedziach strażników, a także amerykańskiej ludności cywilnej, która miała z jeńcami kontakt.
Zakończeniem książki jest tekst Konwencji Genewskiej z 1929 roku dot. traktowania jeńców wojennych. Na ile Amerykanie respektowali Konwencję? Tego dowiecie się w trakcie lektury, do której jeszcze raz gorąco zachęcam.

Bardzo ciekawa książka, która ukazuje temat stosunkowo mało u nas w Polsce znany. Autor opowiada i analizuje kwestię niemieckich jeńców, którzy do niewoli trafili od połowy 1943 roku, po kapitulacji w Tunezji na Przylądku Bon. Dokładnie chodzi o wydarzenie, które miały miejsce w okresie po 13 maja 1943 roku, po kapitulacji ostatnich oddziałów niemiecko-włoskich w Afryce....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    46
  • Chcę przeczytać
    40
  • Posiadam
    22
  • Historia
    5
  • Teraz czytam
    3
  • E-Booki
    1
  • Przeczytane 2016
    1
  • LityFakt
    1
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
    1
  • E-booki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Naziści? Jeńcy niemieccy w Ameryce


Podobne książki

Przeczytaj także