Humpty Dumpty w Oakland

Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
Humpty Dumpty in Oakland
978-83-7510-224-6

Nigdy nie publikowana w Polsce powieść obyczajowa Dicka . Jim Fergesson i Al Miller znaleźli się na krawędzi. Pierwszy, zgorzkniały mechanik samochodowy, sprzedał swój warsztat z powodu choroby serca. Drugi, nieudolny sprzedawca używanych samochodów, który dzierżawił teren od Fergessona, musi sobie szukać nowego miejsca. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Chris Harman, wydawca płytowy i...

Nigdy nie publikowana w Polsce powieść obyczajowa Dicka .

Jim Fergesson i Al Miller znaleźli się na krawędzi. Pierwszy, zgorzkniały mechanik samochodowy, sprzedał swój warsztat z powodu choroby serca. Drugi, nieudolny sprzedawca używanych samochodów, który dzierżawił teren od Fergessona, musi sobie szukać nowego miejsca. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Chris Harman, wydawca płytowy i inwestor. Dla obu jest to szansa na zmianę losu i walkę o własną godność. Dlatego robią wszystko, by osiągnąć swój cel...

Humpty Dumpty w Oakland to napisana z ironicznym dystansem gorzka opowieść o naturze człowieka, który w imię wyższego dobra częstokroć zadaje kłam swemu człowieczeństwu.

Philip K. Dick (1928-1982) to jeden z najsłynniejszych twórców fantastyki naukowej, ale także autor kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Niepublikowany dotąd Humpty Dumpty w Oakland należy do tego drugiego nurtu jego twórczości.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS, 2009

magda | 2015-12-08
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Co pieniądze potrafią zrobić z prostym człowiekiem? A z typem neurotycznym? Bardzo dobrze skonstruowana powieść o życiu w Bay Area lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia i Pieniądzu. Może niepoprawna politycznie, ale jednak ponadczasowa. Polecam.

librumlegens | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

Główny bohater powieści Dicka – Al Miller dużo ma w sobie z neurotycznych postaci kreowanych przez Woodego Allena (lub przez innych na jego podobieństwo): jego neurotyczne podejrzliwe i apatyczne zachowanie powoduje, że czytelnik ma do niego ambiwalentny stosunek. Jednoczesne jest dojmujące uczucie żalu nad tą postacią i pewne rozbawienie jego nieporadnością. Czytelnik chciałby żeby wreszcie mu się powiodło, a po 10 stronach ma po prostu ochotę, mówiąc kolokwialnie, kopnąć go w dupę. Miller uosabia w skumulowanej formie wszystkie lęki i obsesje, które pożerają Amerykanów (i nie tylko), jego poglądy są wykładnią Wielkiej Spiskowej Teorii Dziejów. To one, te fantazmaty, płodzone przecież w dobrej wierze, tłamszą Millera na tyle, że doprowadzają go do totalnej inercji, z której jest w stanie wyrwać się jedynie na moment za pomocą dragów. Stan paranoi multiplikują ciągłe zmiany nastrojów i oglądów na sytuacje oraz heurystycznie wydawane osądy na temat innych ludzi. Dick jest jednak na...

Agnieszka | 2014-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Kupiłam tę książkę jako pewne kuriozum. Ot, Dick w czymś innym niż fantastyka, ciekawostka dla wielbiciela sience fiction. Czyta się bardzo dobrze, Ameryka końca lat pięćdziesiątych, czasy zamierzchłe, nieco makabryczne, w jakimś sensie odległe od współczesnej obyczajowości niemniej niż przywoływany w pewnym momencie przez narratora Makbet. Warto też dodać że jest to książka bardzo „dickowska”; mamy tu i psychotropy, i teorie spiskowe, i wyalienowanego bohatera, który rozumie za dużo, być może dosłownie.
Zarzuty mam do wydawcy. Książkę wydano w 2009 roku, Rebis w serii Salamandry, pierwsze wydanie amerykańskie pochodzi z 1986 roku. Dick zmarł w roku 1982. Fajnie byłoby wiedzieć, kiedy to napisał?, czy miał zamiar wydać?, czy ktoś dokonał redakcji tekstu?, zakończenie powiedziałabym jest podejrzanie mało ponure.
Żeby nie było że nie widzę plusów wydawnictwa, okładka jest świetna.

krypt | 2014-05-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

obyczajowy dick w najlepszej formie. świetny klimat, błyskotliwe obserwacje, intrygująca pointa - wszystko przekute na obraz stanów z czasów cadillaców.

Ta niecodzienna jak na twórczość autora “Ubika” powieść pokazuje zwykłą Amerykę, z której opadł już kurz światowej wojny. Mistrzowskie tłumaczenie na język polski – nie pamiętam niestety nazwiska tłumacza, a książka została w Polsce – świetnie oddaje nawet takie smaczki jak nieco archaizujący język ulicy. Para głównych bohaterów to zwyczajni wariaci, którzy mimo monstrualnego bałaganu w głowach funkcjonują na rynku: jeden jest starszym mechanikiem samochodowym, właścicielem warsztatu, drugi – zdecydowanie młodszy – prowadzi na terenie tego warsztatu komis samochodowy. Starszemu powodzi się w biznesie, młodszy wciska złom kolorowym mieszkańcom dzielnicy i marzy o sukcesie. Obaj dostają od losu życiową szansę. Jak można się domyślać, znając Dicka, nic nie będzie proste, a takimi kategoriami jak “prawda” nie posługują się nawet bohaterowie książki.

Smaczku powieści dodaje kunszt Dicka. Każde zdanie, każdy dialog i każdy opis są perełkami literatury. A kiedy w pewnym momencie jeden z...

| 2013-07-29
Na półkach: Przeczytane, Na sprzedaż
Przeczytana: 21 lipca 2013

Ciekawa, zupełnie inna strona twórczości Dicka.
Z jednej strony zabieg udany - dobry opis Ameryki lat dawnych i fenomenalna scena w domu jednego z drugoplanowych bohaterów.
Z drugiej - nie broni się jako całość. Akcja rozwija się wolno, a bohaterowie są przedstawiani nieznośnie długo.

Mateusz Turski | 2016-04-15
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Książka, przez którą poczułem klimat minionych lat(nie ważne kiedy było to pisane i tak czułem się jak w latach 60). Brak wnerwiającej poprawności politycznej a jednocześnie oszuści jak u nas. Ciekawe i przyjemne

bagienny | 2010-08-24

Nie fantastyka, aż dziwne. W każdym bądź bez tła fantastycznego boahterowie dalej są uwikłani w nietypowych sytuacjach. Swoją drogą dla mnie jest to Ameryka, o której się nie mówiło i nie mówi.

bies | 2016-10-15
Wojciech Jurek | 2016-10-10