Okładka książki Opowiadania kryminalne

typ
papier
4 (19 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Trup ściele się gęsto. Podejrzane dzielnice, meliny, nocne kluby, ulice, gdzie niebezpieczeństwo czyha za każdym rogiem, a cyniczny detektyw po kolejnej butelce whisky, w oparach tytoniowego dymu, staje do walki z bezwzględnymi gangsterami... Opowieści prowadzone ścieżkami noir, Harry Angela i Hammeta, stręczycieli i rodzimych china town, gdzie równie prawdopodobne jest spotkanie chińskiej księżniczki o skórze jak jedwab, co otrzymanie po żebrach kosą... zbrodnie, inspektorzy, śledztwa, patologie, tajemnice, naziści i zrabowane skarby na dnie jeziora, trucizna i środki nasenne, cudze zbrodnie, zbrodnie w afekcie, w szale miłosnym i dużo, dużo więcej. A wszystko pisane smakowicie, z pasją i mocno, z niezbędną przyprawą pastiszu i ironii.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Nieznośna | 2011-09-08
Przeczytana: 08 września 2011

Ciężko ocenić zbiór opowiadań. Nie wszystkie przypadły mi do gustu; najbardziej podobały mi się dwa ostatnie opowiadania autorstwa Antoniny Turnau i Bohdana Sławińskiego. Chyba najbardziej klasyczne.
W opowiadaniu p. Turnau nawiązanie do Herkulesa Poirota nasunęło skojarzenie do innego opowiadania Agaty Christie i niestety wiadomo było o co chodzi.

tombak90 | 2012-06-10

Rzeczywiście trudno ocenić zbiór, bo opowiadania były bardzo różne. Ale na pewno reklama na odwrocie jest bardzo przesadzona. Na jej podstawie można wysnuć wniosek, że każde z tych opowiadań wgniata w fotel, a tak nie jest. Tak naprawdę, to spodobały mi się jedynie dwa z tych dziewięciu opowiadań:

1. Krzysztof Beśka "Choroba legionistów" - świetne opowiadanie trzymające w napięciu, pomysłowa fabuła nawiązująca do historii, mnóstwo się dzieje, pisane fajnym stylem z wątkami humorystycznymi (kłótnia o klimatyzację). Czego chcieć więcej? Żeby autor zamiast opowiadania zrobił z tego powieść:) Zdecydowanie pierwsze miejsce.

2. Antonina Turnau "Wszyscy mamy tajemnice, moje dziecko..." - czułem się, jakbym czytał opowiadanie samej Agathy Christie. Ciasny krąg podejrzanych, w pewien sposób odizolowany od świata zewnętrznego, śledztwo, zaskakujące rozwiązanie. Do tego wszystkiego przyjemny, lekki styl i barwna sylwetka głównego bohatera. Oczywiście, można dyskutować, czy nie...

Honoo69 | 2014-03-07
Przeczytana: 07 marca 2014

Całkiem fajne opowiadania, ale nie zachwycają. Jedno mi się nie podobało, a mianowicie, styl w jakim zostało napisane. Zdecydowany przerost formy nad treścią. Ogólnie lektura lekka i raczej przyjemna

Agata | 2011-07-19

Ciężko to nazwać kryminałami aczkolwiek występuję zbrodnia i osoba podejrzana. Mnie się podobały tylko dwa opowiadania - drugie i trzecie, reszta znośna - bez rewelacji.

Dann__pl | 2014-03-05
Przeczytana: 17 lutego 2014

Może ze dwa opowiadania mają coś wspólnego z kryminalnymi ...

Julka8787 | 2014-09-30

Kalendarium literackie
  • Jorge Bucay
    68. rocznica
    urodzin
    Zawsze uważałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na "Bardzo cię kocham" jest zdanie: "A ja czuję się bardzo kochana".
  • Krzysztof Daukszewicz
    67. rocznica
  • Hanka Lemańska
    55. rocznica
    urodzin
    Facet jak facet, dwie ręce, dwie nogi, głowa od góry.
  • Fiodor Dostojewski
    193. rocznica
    urodzin
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Maria Kuncewiczowa
    119. rocznica
    urodzin
    ...jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?
  • Chris Claremont
    64. rocznica
  • Philip Craig Russell
    63. rocznica
  • Joseph Campbell
    27. rocznica
    śmierci
    [...] jeśli idziesz za tym, co cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było ci jakoś pisane.
  • Michael Palmer
    1. rocznica
    śmierci
    Każde równanie zawierające czynnik ludzki jest nierozwiązywalne
  • Harry Mulisch
    4. rocznica
    śmierci
    Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
  • Wacław Gąsiorowski
    75. rocznica
    śmierci
    -Gadajcie, coście za jedni?!
    –Joanna Żubr, markietanka pierwszej legii, pierwszego batalionu – odparła dumnie baba– A to mój stary niedołęga...
    –Maciej Żubr, podoficer pierwszej legii, pierwszego batalionu, drugiej kompanii! – poprawił chłop.
  • Henryk Niewiadomski
    7. rocznica
    śmierci
    To wpływa na psychikę. Mogę to stwierdzić z całkowitą pewnością. Siedzę już trzy lata odizolowany od żony i trzepię się ręką przez ten cały czas. Jak po roku w więzieniu zobaczyłem, że trzęsie mi się ręka, myślałem początkowo, że to albo na tle nerwowym, albo choroba Parkinsona. Walnąłem konia, od r... pokaż więcej
  • Claude Lévi-Strauss
    5. rocznica