Pokręcony świat

Okładka książki Pokręcony świat Jana Frey
Okładka książki Pokręcony świat
Jana Frey Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Nasza Biblioteka literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Nasza Biblioteka
Vergitterte Welt
Ossolineum
2007-01-01
2007-01-01
Wiesława Moniak
literatura niemiecka literatura młodzieżowa samotność agresja alkoholizm dojrzewanie dorastanie

Dialogi w tej książce są bardzo chaotyczne i sztuczne, przez co bardzo ciężko się to czyta. Ogólnie raczej nie polecam, książka z gatunku słabych.

Świetna seria, zawierająca prawdziwe historie. Niektóre smutne, niektóre wstrząsające, niekiedy podnoszące na duchu. Krótkie, ale bardzo treściwe.

Juli wychowuje się w domu wraz z matką pogrążoną w stanach depresyjnych i ojczymem, regularnie ją bijącym. Chłopak bezgranicznie uwielbia partnera matki, ale powoli zaczyna rozważać, czy postać ojczyma na pewno miała dobry wpływ na jego teraźniejsze życie. Czuje narastającą w sobie złość, a poczucie niesprawiedliwości jest dla niego tak silne, że posuwa się do kradzieży, bójek, a nawet próby gwałtu. Trafia do Obozu Karnego dla Nieletnich, gdzie styka się z własną rzeczywistością, którą na co dzień przeżywają jego rówieśnicy. Poznaje osoby z podobnymi problemami i uczy się, jak pokonać nienawiść do otaczającego go świata. Zakochuje się w dziewczynie, która jest mu bliska, niestety Juli boi się wyznać jej prawdę o własnym pochodzeniu, co doprowadza do fatalnych skutków.
Czytałam książkę z pewnym niedowierzeniem i współczuciem. Jednocześnie byłam zła na głównego bohatera i często miałam ochotę potrząsać nim i na niego krzyczeć.
Książka godna polecenia.

Jakoś nie przekonała mnie ta książka, czytałam o wiele lepsze i chwytajace książki tej autorki i jestem troszkę zawiedziona

Sama na pewno nie wybrałabym tej książki do przeczytania. Wypożyczyłam ją ,, w ciemno''. Bardzo się cieszę,że ją przeczytałam, bo mówi o chłopaku, który zrobił wiele złego (czego potem żałował). Jednak jego spotkało jeszcze więcej złego. Przez ten trudny czas dojrzewania musiał radzić sobie sam. Warto tę książkę przeczytać, aby zobaczyć różne sytuacje z różnych stron. Tym bardziej, że to prawdziwa historia.

Po dziesięciu latach nadal jestem poruszona tą książką. Mi pokazała, że środowisko ma na człowieka wpływ ale można zdecydować w jakim stopniu. Nikt nie jest przekreślony, bo wszystko jest w naszych rękach.

Nie wiem czemu, ale lubię tą książkę najmniej z tych od Jany Frey. Jednak nie znaczy, że nie lubię wcale.
Juli miał ciężko w życiu, ale to dobry chłopak. Do tego ta cała patologia w domu....

Bohater dorasta w domu pełnym alkoholu, jego ojczym bije matkę, a siostra wyprowadza się do swojego prawdziwego ojca. Chłopiec wpada w złe towarzystwo, przez co ma problemy z prawem. Mimo to ciągle liczy na lepsze życie.
Książka czyta się w jeden wieczór. Szokuje i wstrząsa, przez co nie ma się ochoty jej odłożyć. Strasznie lubię styl pisania Jany Frey. Jej powieści wciągają i poruszają dogłębnie.

Strasznie poruszające życie dziecka,wychowanego w rodzinie patologicznej. Jak niewiele trzeba, żeby stoczyć się na prawie samo dno....
Bohater opowieści daje sobie jednak radę i ....mam nadzieję że będzie w życiu szczęśliwy :)

Świat, w którym Julii nie może się odnaleźć, bieda, alkohol, papierosy to tylko część jego problemów. Julii to postać tysięcy nastolatków. Jego historię widzimy co chwilę w mediach tylko jakoś nigdy nas to nie rusza. Po przeczytaniu tej książki zrozumiałam dlaczego tak naprawde młodzież się stacza. Jakie ma problemy. Często sytuacja która panuje w domu ich prrzerasta tak jak stało się z Juliim. To wspaniała opowieść opowiadająca jak ciężko żyje się bez ojca z matką alkoholiczką od której nie otrzymuje żadnego wsparcia ani nawet opieki. Ta historii skłoni cię do przemyśleń. Przeżyjesz ją razem z Juliim. Przeczytasz o decyzjach o których tylko słyzszałeś w telewizjii a może sam tego próbowałeś. Podcinanie żył, rozebranie się do naga przed strażnikiem więziennym i próba gwałtu to tylko część narastających problemów w jakie pakuje się Julii. Jana Frey stworzyła książkę która powinna stać się lekturą w szkole.

• 2011
  • Literatura niemiecka