Pokręcony świat

Tłumaczenie: Wiesława Moniak
Seria: Nasza Biblioteka
Wydawnictwo: Ossolineum
Vergitterte Welt

Juli jest pełen nienawiści nie znosi matki alkoholiczki, ojca, który zniknął, nędzy, w jakiej dorasta. Zaufaniem darzy jedynie przyjaciela matki, Adama. Ten jednak odchodzi, a Juli, samotny i wściekły na cały świat, gotów jest atakować wszystkich bez wyjątku. Autorka z ogromnym wyczuciem opowiada historię chłopca, któremu nie dano właściwie żadnej szansy, a który pomimo licznych niepowodzeń nie traci wiary w siebie.

źródło opisu: Wydawnictwo Ossolineum, 2007

kaliope | 2018-05-21

Juli wychowuje się w domu wraz z matką pogrążoną w stanach depresyjnych i ojczymem, regularnie ją bijącym. Chłopak bezgranicznie uwielbia partnera matki, ale powoli zaczyna rozważać, czy postać ojczyma na pewno miała dobry wpływ na jego teraźniejsze życie. Czuje narastającą w sobie złość, a poczucie niesprawiedliwości jest dla niego tak silne, że posuwa się do kradzieży, bójek, a nawet próby gwałtu. Trafia do Obozu Karnego dla Nieletnich, gdzie styka się z własną rzeczywistością, którą na co dzień przeżywają jego rówieśnicy. Poznaje osoby z podobnymi problemami i uczy się, jak pokonać nienawiść do otaczającego go świata. Zakochuje się w dziewczynie, która jest mu bliska, niestety Juli boi się wyznać jej prawdę o własnym pochodzeniu, co doprowadza do fatalnych skutków.
Czytałam książkę z pewnym niedowierzeniem i współczuciem. Jednocześnie byłam zła na głównego bohatera i często miałam ochotę potrząsać nim i na niego krzyczeć.
Książka godna polecenia.

emilka | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Jakoś nie przekonała mnie ta książka, czytałam o wiele lepsze i chwytajace książki tej autorki i jestem troszkę zawiedziona

Kózka28 | 2017-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2017

Sama na pewno nie wybrałabym tej książki do przeczytania. Wypożyczyłam ją ,, w ciemno''. Bardzo się cieszę,że ją przeczytałam, bo mówi o chłopaku, który zrobił wiele złego (czego potem żałował). Jednak jego spotkało jeszcze więcej złego. Przez ten trudny czas dojrzewania musiał radzić sobie sam. Warto tę książkę przeczytać, aby zobaczyć różne sytuacje z różnych stron. Tym bardziej, że to prawdziwa historia.

Liliana Malec | 2017-02-21
Przeczytana: 2007 rok

Po dziesięciu latach nadal jestem poruszona tą książką. Mi pokazała, że środowisko ma na człowieka wpływ ale można zdecydować w jakim stopniu. Nikt nie jest przekreślony, bo wszystko jest w naszych rękach.

Diana | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Nie wiem czemu, ale lubię tą książkę najmniej z tych od Jany Frey. Jednak nie znaczy, że nie lubię wcale.
Juli miał ciężko w życiu, ale to dobry chłopak. Do tego ta cała patologia w domu....

Crimelpoint | 2016-05-08
Przeczytana: lipiec 2015

Bohater dorasta w domu pełnym alkoholu, jego ojczym bije matkę, a siostra wyprowadza się do swojego prawdziwego ojca. Chłopiec wpada w złe towarzystwo, przez co ma problemy z prawem. Mimo to ciągle liczy na lepsze życie.
Książka czyta się w jeden wieczór. Szokuje i wstrząsa, przez co nie ma się ochoty jej odłożyć. Strasznie lubię styl pisania Jany Frey. Jej powieści wciągają i poruszają dogłębnie.

Joanna JJ | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Strasznie poruszające życie dziecka,wychowanego w rodzinie patologicznej. Jak niewiele trzeba, żeby stoczyć się na prawie samo dno....
Bohater opowieści daje sobie jednak radę i ....mam nadzieję że będzie w życiu szczęśliwy :)

tynka_19 | 2015-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2015 rok
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Świat, w którym Julii nie może się odnaleźć, bieda, alkohol, papierosy to tylko część jego problemów. Julii to postać tysięcy nastolatków. Jego historię widzimy co chwilę w mediach tylko jakoś nigdy nas to nie rusza. Po przeczytaniu tej książki zrozumiałam dlaczego tak naprawde młodzież się stacza. Jakie ma problemy. Często sytuacja która panuje w domu ich prrzerasta tak jak stało się z Juliim. To wspaniała opowieść opowiadająca jak ciężko żyje się bez ojca z matką alkoholiczką od której nie otrzymuje żadnego wsparcia ani nawet opieki. Ta historii skłoni cię do przemyśleń. Przeżyjesz ją razem z Juliim. Przeczytasz o decyzjach o których tylko słyzszałeś w telewizjii a może sam tego próbowałeś. Podcinanie żył, rozebranie się do naga przed strażnikiem więziennym i próba gwałtu to tylko część narastających problemów w jakie pakuje się Julii. Jana Frey stworzyła książkę która powinna stać się lekturą w szkole.

monikaxdd66 | 2015-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2015

Pierwszy raz czytałam książkę o chłopaku który trafił do więzienia. Jestem zaskoczona pozytywnie. Chcę przeczytać wszystkie książki Jany Frey, ponieważ te które przeczytałam są świetne.

Madzia | 2015-05-07

"Każdy dzień był gorszy od poprzedniego."