Pokręcony świat

Tłumaczenie: Wiesława Moniak
Seria: Nasza Biblioteka
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Vergitterte Welt

Juli jest pełen nienawiści nie znosi matki alkoholiczki, ojca, który zniknął, nędzy, w jakiej dorasta. Zaufaniem darzy jedynie przyjaciela matki, Adama. Ten jednak odchodzi, a Juli, samotny i wściekły na cały świat, gotów jest atakować wszystkich bez wyjątku. Autorka z ogromnym wyczuciem opowiada historię chłopca, któremu nie dano właściwie żadnej szansy, a który pomimo licznych niepowodzeń nie traci wiary w siebie.

źródło opisu: Wydawnictwo Ossolineum, 2007

Joanna JJ | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Strasznie poruszające życie dziecka,wychowanego w rodzinie patologicznej. Jak niewiele trzeba, żeby stoczyć się na prawie samo dno....
Bohater opowieści daje sobie jednak radę i ....mam nadzieję że będzie w życiu szczęśliwy :)

Reading_is_sexyy | 2011-08-31

Kompletnie się nie spodziewałam, że ta książka aż tak bardzo mi się spodoba. Szczerze powiedziawszy, to moja ulubiona książka Jany Frey. Czytając opisy jej książek, przeglądając tytuły, ta książka, w przeciwieństwie do innych, nie rzuciła mi się za bardzo w oczy. W swoje ręce dostałam ją przez przypadek, ale bardzo się z tego cieszę. Książka wywołała we mnie wiele emocji, przeczytałam ją w 1 dzień, nie mogłam się powstrzymać przed czytaniem, chęć poznania całej historii jak najszybciej była silniejsza, dużo o niej myślałam. To jedna z takich książek, które choć się nie spodziewasz, zamieszkują w Twoim sercu.

Niemiecka pisarka Jana Frey porusza ciekawe i życiowe tematy, które dotyczą młodych ludzi. Historie opisywane w jej książkach dotyczą m.in ciąży w nastoletnim wieku, utraty wzroku, patologii w rodzinie a także problemu narkomanii wśród młodzieży.
Bohaterem i narratorem tej historii jest nastolatek Juli. Chłopiec ma dosyć alkoholizmu matki, jest rozgoryczony i bardzo zagubiony. Siostra wyprowadziła się do biologicznego ojca, matka zajęta tylko kolejnym zaglądnięciem do kieliszka nie wydaje się przejęta losem syna. Juli poznaje kolegę, który wciąga go w złe towarzystwo , wagaruje , kradnie, napada na ludzi i odtąd zaczynają się jego problemy z prawem.
Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Nie każdy człowiek, który jest zły był taki od początku. Wzorce od dziecka wynosi się z rodzinnego domu, Juli nie miał nikogo ,kto by nim właściwie pokierował. Myślę, że przez kradzieże i wagary chciał zwrócić na siebie uwagę, pragnął by ktoś się nim zainteresował . Historia chwyta za serce,...

tynka_19 | 2015-08-08
Na półkach: 2015 rok, Przeczytane
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Świat, w którym Julii nie może się odnaleźć, bieda, alkohol, papierosy to tylko część jego problemów. Julii to postać tysięcy nastolatków. Jego historię widzimy co chwilę w mediach tylko jakoś nigdy nas to nie rusza. Po przeczytaniu tej książki zrozumiałam dlaczego tak naprawde młodzież się stacza. Jakie ma problemy. Często sytuacja która panuje w domu ich prrzerasta tak jak stało się z Juliim. To wspaniała opowieść opowiadająca jak ciężko żyje się bez ojca z matką alkoholiczką od której nie otrzymuje żadnego wsparcia ani nawet opieki. Ta historii skłoni cię do przemyśleń. Przeżyjesz ją razem z Juliim. Przeczytasz o decyzjach o których tylko słyzszałeś w telewizjii a może sam tego próbowałeś. Podcinanie żył, rozebranie się do naga przed strażnikiem więziennym i próba gwałtu to tylko część narastających problemów w jakie pakuje się Julii. Jana Frey stworzyła książkę która powinna stać się lekturą w szkole.

Kolejna książka Jany Frey za mną. Kolejna trudna książka tej autorki. Mimo że wygląda na cieniutką i niewinną książkę to wywołuje naprawdę duże emocje.

Głównym bohaterem jest nastolatek - Juli. Juli mieszka z matką alkoholiczką, ojca nie zna, ojczym często trafia do więzienia, a jego siostra wyprowadziła się do swojego ojca. Juli nie radzi sobie ze swoimi emocjami i swoim życiem. W jego rodzinie panuje alkohol i przemoc, więc nie ma się co dziwić. Chłopak kradnie, pakuje się w bijatyki oraz zaczyna sam pić alkohol. Każdą osobę, która wyciąga do niego rękę i chce mu pomóc, uważa za wroga. Dopiero więzienie dla nieletnich zmienia go. Ale zmienia go też dziewczyna - Mia.

Jest to trudna i smutna historia, chociaż kończy się nawet szczęśliwie

One_beauty_life | 2015-04-10
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane

Ogromna ilość nienawiści, niewłaściwych emocji i złych wspomnień. Juli niestety po utracie najważniejszych osób zaczyna coraz częściej używać przemocy, kradzieży, pije alkohol, pali. Na drodze swojego życia spotyka, jak mu się wydaje, prawdziwych przyjaciół. Kilkakrotnie widział piękną, szczupłą córkę pastora, Mię. Miał zupełnie inne podejście do świata. Zamknął się w sobie, w swoich czterech ścianach, które nie zawsze były w rodzinnym domu. Ważne jest abym nie brał już życia na serio, myślał Patryk, czyli Juli. Kolejna książka Jany Frey ukazała mi prawdziwe, niesprawiedliwe i bezlitosne życie. Warto przeczytać! :)

Crimelpoint | 2016-05-08
Przeczytana: lipiec 2015

Bohater dorasta w domu pełnym alkoholu, jego ojczym bije matkę, a siostra wyprowadza się do swojego prawdziwego ojca. Chłopiec wpada w złe towarzystwo, przez co ma problemy z prawem. Mimo to ciągle liczy na lepsze życie.
Książka czyta się w jeden wieczór. Szokuje i wstrząsa, przez co nie ma się ochoty jej odłożyć. Strasznie lubię styl pisania Jany Frey. Jej powieści wciągają i poruszają dogłębnie.

Gosia | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Książka pozwala spojrzeć na świat patologii, oczami dziecka, który w tym świecie żyje i powoli w niego wsiąka.

blemish | 2012-12-31

Juli i jego niezwykły świat - trudno szybko o nich zapomnieć po przeczytaniu "Pokręconego świata". Jest to piękna książka, poruszająca, tak jak i wiele innych dzieł Jany Frey. Główny bohater, choć trafił do ośrodka wychowawczego, ukazany jest jako wrażliwy i dobry, trudno nie pałać do niego sympatią, nawet jeżeli trochę się gubi. Czytelnikowi, gdy poznaje jego historię, robi się go żal. Przynajmniej ja tak miałam. Czytałam tę książkę już bardzo dawno, ale pamiętam, że wywarła na mnie bardzo duże wrażenie. Polecam!

Paulinkowa | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Książeczka na jeden dzień
O problemach Juli'ego.
Fabuła pokazuje jak chłopak miał ciężko w młodości i co później przez to się stało.
On w dzieciństwie miał tylko jedną osobę której ufał (chociaż nie widział u niego minusów) był to cygan Adam, który na nie szczęście był kaleką.
Miał jedną dłoń małą a druga większa.
Nie będę spoiler ować ale jeśli ktoś chcę poczytać o problemach drugiej osoby albo zobaczyć jak to jest ciężko w życiu mają inne osoby to poczytajcie sobie tą oto książkę ~Paulina