literatura polska
Ag2S

Mistrzowsko skonstruowana powieść sensacyjno-obyczajowa i thriller polityczny w jednym! Jest rok 2000. W tajemniczych okolicznościach ginie Klaus, który dwadzieścia lat wcześniej nadzorował budowę pewnego tunelu. Czy ma to coś wspólnego z ucieczką Franza, który w 1981 roku przedostał się tym tunelem z Berlina Wschodniego do Zachodniego? Jaki związek mają z tym Victoria, która – przemycona w...

Jest rok 2000. W tajemniczych okolicznościach ginie Klaus, który dwadzieścia lat wcześniej nadzorował budowę pewnego tunelu. Czy ma to coś wspólnego z ucieczką Franza, który w 1981 roku przedostał się tym tunelem z Berlina Wschodniego do Zachodniego? Jaki związek mają z tym Victoria, która – przemycona w bagażniku - uciekła na Zachód, i Magda, Polka, która wyjechała na stypendium do NRD i na swoje nieszczęście zakochała się we Franzu?
Fascynująca opowieść o życiu, miłości i wielkiej historii w tle, mającej wpływ na losy trzech pokoleń bohaterów.
Książka, którą czyta się w jedną noc.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

allison | 2015-03-04
Przeczytana: 04 marca 2015

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Magdaleny Parys - bardzo udane i zachęcające do sięgnięcia po jej nową książkę ("Magika").

Przyznam, że początkowo byłam trochę zdezorientowana, gdyż wątki wydawały mi się niepowiązane ze sobą. Wkrótce jednak okazało się, że losy bohaterów krzyżują się, prowokując do wielu domysłów, zwłaszcza na temat przeszłości.
Ciekawe jest pokazanie wydarzeń z perspektywy różnych osób. Stopniowo odsłania to prawdę i pozwala uzupełnić luki w fabule. Na ostateczne rozwiązanie zagadki trzeba jednak poczekać niemal do ostatnich stron.

"Tunel" to nie tylko sensacyjna powieść o ucieczce z Berlina Wschodniego. To także rozliczenie z przeszłością, nawet tą wojenną. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych, przyjacielskich, uczuciowych oraz o związkach człowieka z historią i polityką.

Polecam wszystkim, którzy lubią fabularne układanki na wzór puzzli i książki, których akcja trzyma w napięciu.

deana | 2015-05-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 maja 2015

Najnowsza historia zarówno Polski jak i Niemiec skrywa wiele tajemnic. O wielu sprawach się nie mówi a jeśli już to są wypowiadane szeptem pośpieszne zdania. Wiele osób nosi w sobie sekrety, które nawet współcześnie mogą być groźne. O jednej takiej zagadce opowiada powieść Magdaleny Parys.

,,Tunel" pozornie ma opowiadać o banalnej historii - ucieczce z Berlina Wschodniego do Berlina Zachodniego.Grupa znajomych kopie tytułowy tunel pod murem. Jednak każdy z bohaterów zna tylko fragment układanki. Po latach jeden z nich postanawia zebrać w całość rozrzucone części by poznać zaskakującą prawdę.

Trzeba oddać autorce, że udało jej się skonstruować niezwykle wciągającą intrygę. Kompozycja powieści stopniowo odsłania sekrety, pokazuje prawdziwe oblicza bohaterów i ujawnia mroczną kartę historii. Na jaw wychodzą głęboko schowane rodzinne brudy. Trzeba dotrzeć do ostatniej strony aby poznać wszystkie rozwiązania - do czego gorąco...

andzia12 | 2015-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Bardzo ciekawie skonstruowana powieść. Mająca bardzo złożoną fabułę. A wszystko toczy wokół rzeczywistości panującej w podzielnonych Niemczech(w czasach, gdy komunizm uniemożliwiał ludziom normalne życie, rozdzielał ludzi) i budowy tunelu...który stanowił elemnet umożliwiający pewną zmianę...i wolność,ale dla każdego z bohaterów w innym sensie.
Jest to książka, na którą składają się złożone i skomplikowane historie losów bohaterów, których życie zmienia się pod wpływem panującej rzeczywistości w komunistycznych Niemczech.
Polecam!

Happy Reader | 2018-02-23
Przeczytana: 21 lutego 2018

„Tunel” to tajemnicza historia związana z tunelem, który połączył dwie części podzielonego Berlina.

Lata osiemdziesiąte XX wieku. Berlin jest podzielony murem na cześć wschodnią i zachodnią. Grupa śmiałków postanawia wybudować tunel przebiegający pod murem. Zadanie jest pracochłonne i bardzo niebezpieczne. Mimo tego, przystępują do niego z zapałem i optymizmem – przecież działają w słusznej sprawie. Nieoczekiwanie wszystko im sprzyja. Szybko znajdują dogodne miejsce do budowy, a jakaś hojna firma finansuje przedsięwzięcie. Wkrótce okazuje się, że tunel ma służyć do ucieczki tylko jednej osobie, a nad całością czuwa tajemniczy facet od facetów...

„Tunel” Magdaleny Parys to misternie pomyślana, wielowymiarowa powieść, która łączy wątki sensacyjne z obyczajowymi i społecznymi. Historię poznajemy z punktu widzenia jej uczestników, a autorka stopniowo odsłania skomplikowane relacje między nimi. Każdy z nich opowiada tę samą historię z własnej perspektywy. Z biegiem powieści wyłaniają...

koliber | 2013-08-06
Przeczytana: sierpień 2013

Fascynująca opowieść o tym, że „twoja historia zawsze cię dogoni, choćby w następnym pokoleniu”.
Fabuła oparta na wspomnieniowych relacjach bohaterów, dzięki którym czytelnik poznaje kolejne szczegóły związane z tajemnicą tunelu łączącego Berlin Wschodni z Zachodnim. Kolejne „rewelacje” sprawy nie wyjaśniają, co więcej - jeszcze bardziej akcję zagęszczają, podkręcając zarówno misternie tkaną intrygę, jak i ciekawość czytelnika.
Interesująco skonstruowany wątek sensacyjny (Stasi, wywiad amerykański, tajna jednostka niemiecka „trudniąca się zarabianiem dewiz”) stanowi tło do ukazania dramatycznych losów ludzi, świadków końca drugiej wojny światowej i okresu zimnej wojny. Ich drogi życia krzyżowały się w niezwykły sposób, by w końcu, w kulminacyjnym punkcie (powstawanie tytułowego tunelu) mogły się wszystkie razem zejść.
„Tunel” to wciągająca powieść o niebanalnej konstrukcji.

kajsa | 2012-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Zarwana noc i podpuchnięte z niewyspania oczy to właśnie zawdzięczam "Tunelowi" Magdaleny Parys, ale naprawdę było warto.

Co to za książka, na samo wspomnienie mam gęsią skórkę, dostarczyła mi wielu niezapomnianych emocji.

Berlin - miasto paradoks historii, podzielone na dwie części. W każdej z nich mieszka jeden z braci, Franz we wschodniej, Roman w zachodniej.
Budowa tunelu umożliwiającego wydostanie się Franzowi spod wpływów wschodnich staje się kanwą historii ukazującej meandry polityki oraz ludzkich losów.

Powieść ma doskonałą konstrukcję. Ktoś napisał,że przypomina koronkę. Dla mnie to szkatułka z mnóstwem szufladek,w której ukryto losy bohaterów.Każda z nich po uchyleniu zaskakuje kolejną tajemnicą, następną intrygą,buduje napięcie i wprowadza chaos w głowie czytelnika, któremu już wydawało się,że jest bliski rozwiązania zagadkowej fabuły.

Dodatkowym atutem powieści jest to,że łączy w sobie kilka odmian...każdy z nas znajdzie tu coś dla siebie, zarówno miłośnik...

Anna | 2015-09-15
Przeczytana: 15 września 2015

Bardzo dobra, bardzo inteligentnie napisana książka. Zbyt inteligentnie. Wymaga niesamowitego skupienia podczas czytania. A „Tunel” się połyka a nie czyta. Nie sposób inaczej. Dlatego trudno się połapać kto jest kim. Za pierwszym razem wydaje się to być niemożliwe. Gubiłam się. Książka, którą można przeczytać w jedną noc. Tyle, że czytanie trzeba powtórzyć.
„Tunel” to powieść sensacyjno -polityczna z wątkiem obyczajowo-psychologicznym. Fabuła dotyczy muru berlińskiego . Opowiada historię budowy tunelu łączącego Berlin Zachodni z Berlinem Wschodnim. Grupa znajomych kopie tytułowy tunel, żeby umożliwić przedostanie się jednemu z bohaterów ze wschodniej strony na zachodnią. Jednemu ? Niemożliwe. Szkoda byłoby „ zachodu”.
„Tunel” Magdaleny Parys to również opowieść o życiu, miłości, nienawiści na tle historii Polski i Niemiec. GORĄCO POLECAM zalecając czytać powoli i ze zrozumieniem. Nie będzie łatwo, ale
WARTO!

Asia | 2013-08-01
Przeczytana: 30 lipca 2013

Sięgnęłam po nią przypadkiem. Nikt mi jej nie polecił, a nazwisko autorki nic mi nie mówiło. Teraz mogę tylko dziękować za to, że jestem bardzo ciekawska, bo naprawdę było warto.
Przenosimy się do Niemiec, ściślej mówiąc do Berlina. Jest rok 2010, próbujemy dowiedzieć się co tak naprawdę się stało w roku 2000, przez co bohaterowie sięgają pamięcią do lat swej młodości.
Był to czas komunizmu i muru berlińskiego. Wybudowanie tunelu wydawało się jedynym sposobem umożliwiającym przedostanie się Franza ze wschodniej na zachodnią część, gdzie mieszkał jego brat Roman. Wielu ludzi postanowiło zrealizować ten plan by pomóc innym. Jednak nie wszystko jest takie jakim się wydaje. Co tak naprawdę się wtedy stało? Dlaczego te wydarzenia wciąż po latach odbijały się szerokim echem? Żeby się tego dowiedzieć trzeba przeczytać tą niesamowitą powieść.

kasandra_85 | 2012-05-04
Przeczytana: maj 2012

cymelium | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Czytanie tej książki przypomina układanie puzzli. Jest wstęp, który daje podstawę, zarys historii. Wstęp, który zachęca do przeczytania kolejnych rozdziałów. A każdy kolejny rozdział to część wciągającej układanki. I dokładamy kolejne puzzle, raz z lewej strony, raz z prawej.... I znamy coraz więcej szczegółów, wyłania się już obraz, ale ciągle brakuje jakiś elementów, więc musimy czytać dalej i dalej. I docieramy do ostatniej strony i dopiero wtedy znamy całą opowieść. Wszystkie puzzle są na swoim miejscu i mamy przed sobą obrazek. Bardzo dobry debiut.
Rzeczywiście dołączam się do opinii, że należy czytać z wielką uwagą tą książkę, ze względu na sporą ilość detali, szczegółów, które niby są nieważne, a dopiero w kolejnych rozdziałach okazują się znaczące.
Polecam.