Pokój Jakuba

Tłumaczenie: Magdalena Heydel
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Jacob's room

Pokój Jakuba jest kolejną - po wydanych w ubiegłym roku Między aktami - nigdy dotąd nieprzekładaną na język polski powieścią angielskiej pisarki. To historia Jakuba Flandersa, młodego mężczyzny, który zginął podczas I wojny światowej (pierwowzorem bohatera był zmarły na tyfus brat autorki), opowiedziana przez kobiety jego życia. Podana we fragmentach jako kolaż sytuacji, gestów, rozmów i wrażeń, a przy tym bardzo liryczna i nastrojowa, dla Woolf staje się pretekstem do namysłu nad ludzką percepcją i niemożnością pełnego zrozumienia drugiego człowieka.

źródło opisu: http://merlin.pl/Pokoj-Jakuba_Virginia-Woolf/brows...(?)

Snoopy | 2010-02-17

Czytelnik "Pokoju Jakuba" - zwłaszcza taki, który nie zetknął się jeszcze z prozą Virginii Woolf - może poczuć się nieco zdezorientowany. To powieść bez balastu fabuły, wykonana przez Mistrzynię z pięknej materii poetyckiego języka, w misterne wzory celnych obserwacji, inkrustowane tu i ówdzie małymi klejnotami humoru.

Oto prawdziwa mozaika błahych epizodów, przelotnych chwil, różnorodnych charakterów, przypadkowych postaci, strzępów rozmów, porzuconych przedmiotów, widoków z okna. "(...) - wstrętne ilustracje, obrazki w książce, którą kartkujemy tam i z powrotem, jakbyśmy w końcu mieli w niej znaleźć to, czego szukamy. Każda twarz, każdy sklep, każde okno sypialni, pub i ciemny plac to strona przewracana gorączkowo - w poszukiwaniu czego? Tak samo jest z książkami. Czego szukamy na milionach stron? Wciąż z nadzieją przewracamy kartki... - o, jest pokój Jakuba."

Pokój pogrążony w mroku. Mgliste światło oświetla list odłożony pomiędzy puszkę na herbatniki a pudełko z tytoniem....

nellanna | 2010-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2010

Stylowe. Poetyckie.Wykwintne.Jednak zupełnie nie potrafię powiedzieć o czym. Autorka wiodła wygodne życie, zwracała uwagę na detale, wiele godzin szlifowała mozolnie swoje teksty, bo (będę brutalna!)nie miała innych zajęć. Powstała proza oderwana od życia, pozbawiona treści, zachwycona sama sobą, osobliwie dedykowana damom, które siedzą z długim papierosem w smukłych dłoniach, kołysząc się miarowo w bujanym fotelu, z wolna unoszą powieki i delektują się każdym słowem jak egzotyczną wonią odległych krain... Nie bacząc na to, że czas płynie szybciej niż smakowanie subtelnych opisów, imitujących prawdziwe życie.
Cytując samą Woolf:'"wolę książki, których treść można opowiedzieć w kilku zdaniach".O tej można snuć leniwie wyrafinowane dywagacje, niemal bez końca... Tłumaczenie nie ustrzegło się od błędów.Być może brnąc przez zawiłości tej papierowej prozy dopełniacz liczby mnogiej rzeczownika muszla, stał się słowem "muszel", zamiast "muszli."

'Pokój Jakuba' to ważna pozycja w twórczości Virginii Woolf - na kartkach tej powieści autorka zawarła portret swojego zmarłego w młodym wieku (ok. dwudziestu kilku lat) brata, Thoby'ego Stephena, z którym łączyła ją mocna więź. Jak można się domyśleć, tytułowy Jakub jest Thobym;-)
Mówiąc szczerze, lektura mnie zmęczyła - nie znajdziemy w niej określonego ciągu zdarzeń, ale wyrwane z kontekstu epizody, które mają za cel opisać charakter Jakuba i ludzi, którzy go otaczali. Poza tym mamy poetyckie opisy krajobrazów m.in Kornwalii i Grecji (do której Virginia i jej rodzeństwo udali się w podróż).
Z szacunku dla pani Woolf, daję ocenę dobrą, jednak niezbyt urzekł mnie 'Pokój Jakuba' - może za jakiś czas dorosnę do tej książki?

edda_poetycka Edyta | 2011-06-11
Przeczytana: 03 maja 2011

Wyprawa Jakuba do Grecji i wyprawa czytelnika do Londynu muszą się dopełnić. "Wyczytaną" erudycję należy wtłoczyć w nazwy ulic, a emocje upchnąć w archeologię codzienności. Dopiero wtedy jesteśmy po lekturze. Przyjemnie było się nią karmić. Co z tego, że nie ma punktu kulminacyjnego, postaci nie są zarysowane wyraźnie, a czas zbliża się i oddala - za to jest pulsowanie skroni i zmiany tempa. Taniec słów. Musisz znać kroki. Tym razem bezwarunkowo.

Pani Akne | 2018-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2018

W życiu trzeba być asertywnym.
Nawet rowerem trzeba jeździć asertywnie po mieście ;).
Tym bardziej, jeżeli lektura uwiera nas - jak kamyczek w bucie, to należy ów but zzuć i wytrząsnąć kamyczek. Tak, wiem - niektórzy z nas masochistycznie lubią te kamyczki. Ale naprawdę - nie warto.
Czas ucieka i szkoda go marnować na poetyckie wydumania, jeżeli tego nie czujemy.
Nie to miejsce i nie ten czas, abym siedziała i spijała słowa Pani Woolf.
Czytam teraz kompulsywnie. Inaczej. W biegu.

PS Po 2/3 odpadłam i nie planuję wrócić.

Komaga | 2014-07-09
Przeczytana: 05 lipca 2014

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że autorka testuje mnie i sprawdza. Jestem wytrawnym czytelnikiem czy też nie. Jak tylko przyzwyczaiłam się do jakiegoś wątku, byłam przerzucona do innego. Co można powiedzieć jeszcze o książce, która z jednej strony jest chaotyczna i porwana a z drugiej jej słowa koją i uspokajają swoją pięknością i zadziwiają swoim wysmakowaniem?

nunachopin | 2010-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2010

Fabuła "Pokoju Jakuba" jest tylko pretekstem do sięgnięcia głębiej, stanowi tło dla myśli, odczuć, wrażeń. To tak jak w życiu - dookoła trwa świat, przemykają ludzie, przedmioty, zdarzenia, a wszystko to jest "przetrawiane" przez nasze zmysły gdzieś wewnątrz. Zaskakujące a tak oczywiste.

mag | 2010-10-24
Przeczytana: luty 2010

„Uwolniłaś się od wszelkich kompromisów między tradycyjną powieścią i własnym oryginalnym talentem. Wydaje mi się, że przerzuciłaś most nad przepaścią, jak istniała między Twoimi innymi powieściami i prozą eksperymentalną(…)”- to słowa samego T.S.Eliota, które poeta skierował do Wirginii Woolf po ukazaniu się w roku 1922 jej trzeciej powieści.

„Pokój Jakuba”, dzięki staraniom Wydawnictwa Literackiego, po raz pierwszy ukazał się na polskim rynku księgarskim. Świetny przekład Magdy Heydel to prawdziwa uczta dla wielbicieli wybitnej literatury. Dwie pierwsze książki autorki „Fal” ówczesna krytyka angielska przyjęła z ciepłem, ale dopiero „Pokój Jakuba” stał się cezurą, wyznaczającą początek dojrzałości i sławy, jaką osiągnęła pisarka. Ta powieść stałą się początkiem rewolucji stylistycznej, której apogeum obserwujemy w „Pani Dalloway”.

Virginia Woolf jest pisarką wymagającą. Swoją prozą zmusza czytelnika do ciągłego skupienia, uważnego śledzenia wątków, w przeciwnym wypadku,...

ukaszsie | 2013-03-24

brak spójnego, wizerunku jakuba, jest tylko samo widzenie, postrzeganie go przez innych i to jak on postrzega świat dookoła. oko wyłapuje obrazy, reszte dopowiada wyobraznia. zamiast ostrości wszystko sie rozmywa w roztargnieniu.

maggieness | 2013-10-28

Są różne rodzaje sztuki, takie które mają po prostu sprawić przyjemność i dać odrobinę rozrywki, a mogą być takie nad którymi się trzeba pochylić i nad czymś zastanowić.

Ja uważam, że Pokój Jakuba, daje oddech , dystans i świeżość, książka jest o czymś ważnym, o życiu Jakuba
Poetycko, jak Jaskrawość Stachury, opowiada z dystansem o życiu, o tych brzydkich rzeczach i o pięknych i o zwykłych, ale opowiada w sposób na tyle oddalony o linii fabuły, że emocje zawarte w książce spływają po nas. Żeby je wyczuć, musimy wykonać pracę i dlatego to nie jest łatwa książka i na pewno nie będzie się podobała każdemu, ale mnie ona trafiła do gustu i dała mi narzędzie do czytania kolejnych książek, nauczyła mnie czegoś.
Niestety po zakończeniu tej lektury poczułam mały niedosyt, czekam więc na kolejne spotkanie z panią Woolf.