Impresjonizm polski

Wydawnictwo Ryszard Kluszczyński
2008-01-01
2008-01-01
impresjonizm

Impresjonizm to słońce, to światło, to uczucie. To kolor i rozedrgana, a uwieczniona malarskim wrażeniem, ulotna chwila...

A w tym świetnym albumie znajdziemy impresjonistyczne ścieżki takich znakomitych artystów, jak: Aleksander Gierymski, Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński, Leon Wyczółkowski, Olga Boznańska, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Ludwik de Laveaux, Wojciech Weiss, czy Jan Stanisławski.

Zapoznamy ich biograficzne ścieżki inspirowane tym gatunkiem malarstwa, jak i zobaczymy znakomity wybór reprodukcji ich dzieł, których oryginały podziwiać i kontemplować możemy w muzeach narodowych (i nie tylko) rozsianych po całej Polsce.

Dla zainteresowanych tym artystycznym kierunkiem będzie to wizualnie niezwykle przyjemna uczta, smacznie, choć być może ledwie tylko - zakrapiana informacjami o polskich przedstawicielach tego nurtu. Pozycja ta na pewno swej tematyki nie wyczerpuje, acz domorosłych pasjonatów winna w niemałym stopniu zaspokoić!

Bogactwo i nowatorstwo malarskiego widzenia. Jednak trochę okrojone, jeśli chodzi o wybór artystów. Znajdują się tu reprodukcje nigdy wcześniej nie publikowane. To duży plus tego albumu. 130 wspaniałych, spowitych melancholią dzieł sztuki. Ciekawe opisy artystów, przedstawiające ich fascynacje.

Temat książki jest dosyć wąski, a wybór artystów dosyć ograniczony. Opis malarzy i ich dzieł zawarty jest we wstępie. Opis wyczerpujący i zgrabnie napisany. W dalszej części książki piękne i duże reprodukcje - i to wcale nie te najbardziej znane i oklepane. Polecam.

• Sztuka/kultura
  • 01d. sztuka
  • Przeczytane w 2016
  • 2016
  • Posiadam - Sztuka
  • Mam u siebie

Dodaj cytat z książki Impresjonizm polski