Nowy

Okładka książki Nowy Lehmann, Meyer, Schulze
Okładka książki Nowy
LehmannMeyer Wydawnictwo: Dwie Siostry Seria: Potworne Maluchy literatura dziecięca
28 str. 28 min.
28 min.
Anna Bittner, Magdalena Cicha-Kłak
Anna Bittner Magdalena Cicha-Kłak Susanne Göhlich Potworne Maluchy

Okładka książki Grubsza sprawa Lehmann, Meyer, Schulze
Grubsza sprawa Lehmann, Meyer, Sch...

Przemyślane i inteligentne historie, odpowiednio dobrane poziomem do przedszkolaka. Poruszają realne problemy, pokazują prawdziwe zachowania dzieciaków. Ilustracje są świetne, choć momentami bardzo dosadne. Moim zdaniem to obowiązkowa lektura dla każdego przedszkolaka.

#180 - Nowy - Meyer, Lehmann, Schulze

#41/52/2019

Dziękujemy za prezent przedszkola.edu.pl <3

Jest to książka z serii Potworne Maluchy - wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry. W tej części do grupy maluchów w przedszkolu dołącza nowy chłopiec - Konstanty, który bardzo szybko odnajduje się w nowej grupie. Jesteście ciekawi jak sobie poradził ?

Książka jest napisana w bardzo ciekawy sposób. Zostawiam Wam na zachętę wierszyk:
"Pyszne rzeczy zaraz zjemy
bardzo za nie dziękujemy,
bo markotne są maluchy,
gdy maluchom burczą brzuchy."

#180 - Nowy - Meyer, Lehmann, Schulze

#41/52/2019

Dziękujemy za prezent przedszkola.edu.pl <3

Książka jest napisana w...

www.drobnymmaczkiem.com - zapraszam serdecznie na mojego bloga o książkach dla dzieci!

Na pewno wymiernym wyznacznikiem tego, że książka się dziecku podobała jest moment, kiedy kończąc czytać ostatnie zdanie, dziecko wybucha płaczem, bo nie mamy drugiej części. Tak było w naszym przypadku po przeczytaniu książki „Nowy” z serii Potworne Maluchy. Tę serię (bo jak się potem okazało jest to seria – są inne części! Jesteśmy uratowani!) zarekomendował i wspaniałomyślnie pożyczył mojemu czteroletniemu synowi Antek – jeden z najlepszych kumpli. Jeśli przedszkolak rekomenduje przedszkolakowi książkę to znaczy, że jest to petarda. I tak się właśnie okazało. Seria Potworne Maluchy to historie z życia przedszkolaków. Ale jakie! Jak sama nazwa sugeruje, bohaterowie tej serii bywają prawdziwymi potworkami w maluchowej skórze, niektóre nie mają litości dla innych, inne bałaganią i hałasują, są i takie które ciągle płaczą, albo robią obrzydlistwa, słowem – przedszkolaki z krwi i kości. Książka napisana jest w prosty i zabawny sposób. Słowo i obraz odgrywają w tej serii równorzędną rolę. Tekst jest oszczędny, nie przytłacza, a ilustracje na każdej stronie jednoznacznie obrazują fabułę (czasem nawet zbyt jednoznacznie – uwaga co wrażliwsi rodzice, bo kiedy na przykład „Marta drażni Rysia” pokazuje mu po prostu gołą pupę) – forma idealnie skrojona dla przedszkolaka. Ale co najważniejsze, te wszystkie psoty i humorystyczny klimat książki to tylko tło dla naprawdę inteligentnych i przemyślanych historii, które poruszają realne problemy przeciętnego przedszkolaka.

W tej części do grupy maluchów dołącza Nowy. Nowy chłopiec. Wydawać by się mogło, że Nowy pierwszego dnia będzie onieśmielony, zdany na łaskę rówieśników, albo rozklei się biedaczysko w nowym środowisku, a tu…zaskoczenie. Nowy chłopiec całkiem swobodnie dołącza do grupy przedszkolaków i z ironicznym uśmieszkiem konstatuje sytuację. Bardzo szybko poznaje zasady panujące w grupie, celnie przy tym wyciągając wnioski. Bynajmniej nie zamierza na tym poprzestać. Już pierwszego dnia rozprawia się koncertowo z grupowym tyrankiem Rysiem stając w obronie pokrzywdzonej Helenki.

Stoi spokojnie i patrzy Rysiowi prosto w oczy.

Na placu zabaw robi się cicho.

– Złaź – mówi Konstanty.

– Co?! – krzyczy Ryś.

– Złaź – powtarza konstanty i dalej patrzy Rysiowi prosto w oczy.

Ryś – największy grupowy łobuz kuli ogon i chowa się w drewnianym domku. Grupa jest w szoku. Nowy – Konstanty to chłopiec z prawdziwym charakterem. Nie boi się Rysia. Broni słabszych. Nie dba o to, co pomyślą o nim inni. Robi to, co uważa za słuszne. Jest po prostu fajnym gościem. Od razu dołącza do grupy.

Ostatnia strona to wisienka na torcie. Antoś z grupy maluchów „siedząc jak zwykle wieczorem na sedesie” relacjonuje mamie całą historię krzycząc na całe gardło przez zamknięte drzwi łazienki. W toalecie, jak to w prawdziwym królestwie przedszkolaka – papier zmiętolony na podłodze, zabawki i książki porozrzucane na wszystkie strony świata i do tego wszystkiego Antek na tronie…Klasyka gatunku. Kto nie ma potwornego malucha w domu ten nie wie.

Obie książeczki cyklu ('Nowy' i 'Grubsza sprawa') przeczytane z Młodym za jednym posiedzeniem i obie wywołały nasz zachwyt, ponieważ są takie prawdziwe: pod względem dialogów, typów zachwania dzieciaków, reakcji. Wisienką na torcie jest końcówka stanowiąca swego rodzaju 'streszczenie' danego problemu, wykrzyczane przez dziecko 'tronujące' na toalecie (jak wiadomo miejsc to sprzyja przemyśleniom...) do przygotowujacej w kuchni kolację mamy... Rozbrajające!

ps. nie muszę oczywiście mówić, że Młody został fanem Nowego ;-)

• Dla dzieci
  • Dla szkrabów