Dziewczyna z perłą

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Girl with a Pearl Earring

W połowie swojej kariery znany holenderski artysta Johanes Vermeer namalował studium dziewczyny w turbanie i z kolczykiem z perłą. Często nazywano ją holenderską Moną Lizą. Co takiego Vermeer zrobił kobiecie, która od ponad trzystu lat patrzy na nas z obrazu "Dziewczyna z perłą"? Dlaczego raz wydaje się radosna, innym razem smutna. Przeczytaj historię opowiedzianą przez Tracy Chevalier (autorkę znaną także z książki "Spadające anioły"), a zrozumiesz, czym jest chorobliwe uzależnienie od piękna. W powieści Tracy Chevalier prawda i fikcja splatają się, tworząc zadziwiająco spójną wizję zmysłowego i artystycznego przebudzenia, widzianego oczami dziewczyny, która stała się inspiracją dla malarza.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Gosia | 2017-07-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 01 lipca 2017

Za każdym razem, gdy czytam książkę osadzoną w historycznych realiach, upewniam się co do tego, jak bardzo lubię takie pozycje.
Tracy Chevallier ma prawdziwy dar do snucia takich opowieści. Czytałam już inną jej książkę "Dziewczyna z muszlą". Tamta mi się podobała, ale "Dziewczyna z perłą" mnie urzekła.
Chociaż sama historia nie jest prawdziwa, to jednak wydaje się prawdopodobna, a Griet - tytułowa dziewczyna z perłą - jak żywa.
Jej historia, tajemniczość, małomówność, wrażliwość na kolory, emocje przykuwa do książki.
Fabuła jest wyważona, wręcz można powiedzieć, że niewiele się dzieje, a jednak atmosfera powieści pełna napięcia, niewypowiedzianych słów i skrywanych uczuć pomiędzy malarzem Johannesem Vermeerem i jego pomocnicą, a później modelką intryguje.
Największy atut tej książki to jej klimat – pełen powściągliwości i ukrytych pasji. Niezapomniany.
Teraz chcę obejrzeć film z cudowną rolą Scarlett Johansson. Szykuje się kolejna uczta. Nie mogę też doczekać się kolejnej...

Barbara Bąkowska | 2018-05-04
Przeczytana: 04 maja 2018

„Dziewczyna z perłą” to bardzo intrygująca książka. Wrażliwość bohaterki na kształty, kolory, umiejętność zagłębiania się w oglądane obrazy, pasja z jaką zajmowała się swoimi obowiązkami, inteligencja, spostrzegawczość, wyczucie i dobroć sprawiły, że bardzo polubiłam tę dziewczynę.
Książka do ostatniej strony przepełniona jest tajemniczością. Czytanie jej sprawiło mi ogromną radość, a zakończenie największą.
Dzięki „Dziewczynie z perłą” przeniosłam się w odległe czasy, poznałam zwyczaje i życie ludzi, jakie wówczas wiedli w XVII-wiecznej Holandii. Niesamowity klimat, stworzony przez autorkę urzeka i bardzo wciąga.

Mogę stwierdzić, odnosząc się do tej konkretnej lektury, że utwierdziła mnie w przekonaniu, że każdy człowiek podążając własną drogą napotyka na niej wiele przeciwności, z którymi musi się zmierzyć.
Ważnym jest, żeby potrafić być wiernym sobie i nie robić niczego wbrew własnym przekonaniom, odczuciom. Grit – główna bohaterka, właśnie taka była.

Oglądałam ekranizację...

Anna | 2013-05-13
Przeczytana: 13 maja 2013

Książka ta posiada w sobie magię.
Na podstawie książki został nakręcony film.
Odbiega od orginału, ale można spokojnie obejrzeć sobie film i przeczytać książkę.

Mollinka_90 | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

Bestsellerowa, zekranizowana w 2003 r. powieść Tracy Chevalier próbuje znaleźć rozwiązanie zagadki jednego z najbardziej znanych obrazów w historii malarstwa. Jan Vermeer van Delft, XVII-wieczny holenderski malarz uwiecznił na niezwykłym portrecie młodą kobietę. Kim była "Dziewczyna z perłą", która urzekła artystę?

Młoda dziewczyna, Griet, zmuszona jest pójść do pracy jako służąca, kiedy jej ojciec w wypadku pieca traci wzrok. Trafia do domu malarza Vermeera, w którym ma sprzątać przede wszystkim pracownię artysty. Szybko okazuje się, że Griet jest wyjątkowa. Mimo prostego pochodzenia, odznacza się ogromną wrażliwością na sztukę, światło i barwę. Malarz dostrzega to i wkrótce czyni Griet swoją nieoficjalną asystentką. Do czego doprowadzi ich pogłębiająca się wzajemna fascynacja? Co stanie się, gdy Vermeer uwieczni swą służącą na płótnie?

Książka Tracy Chevalier przenosi nas do odległej epoki, XVII-wiecznej Holandii, skłóconej na tle religijnym. Obserwujemy zawiłe powiązania...

allison | 2011-05-19

- W tej książce nic się nie dzieje - stwierdziła kiedyś z rozczarowaniem moja znajoma.
A ja pomyślałam, że ma trochę racji, bo akcja "Dziewczyny z perłą" na pewno nie pędzi z prędkością francuskiej kolei TGV. Tu akcja przesuwa się powoli, jak kropla miodu ściekająca ze słoika... I dzięki temu można tę powieść smakować jak prawdziwe delicje.
Nie znaczy to, że lektura się dłuży! Pamiętam, że przeczytałam książkę w jeden dzień (i oczywiście potem żałowałam, że nie zostawiłam sobie małego co nieco na jutro:)).
Książka oczarowuje klimatem, językiem i niedopowiedzeniem. Czytając ją, miałam wrażenie, że znajduję się w malarskiej pracowni i domu artysty...

SeVIIen | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

„Chciałam wiedzieć wszystko, chociaż w niewiedzy zawsze była jakaś nadzieja.”

Obraz „Dziewczyna z perłą”, namalowany przez holenderskiego malarza - Jana Vermeera, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł świata. Zarówno historycy sztuki, jak i pasjonaci malarstwa do dziś zastanawiają się, kim jest tajemnicza dziewczyna na obrazie. Bez względu jednak na to, na czyje oblicze patrzymy, autorowi trzeba przyznać jedno – dzieło jest mistrzowskie. Elementem, który najbardziej rzuca się tutaj w oczy (oprócz perły rzecz jasna) jest niebieska chusta. Vermeer do jej stworzenia użył ponoć ulubionego pigmentu, czyli lazurytu, który był wtedy bardzo kosztowny. Barwa rzeczywiście jest piękna i wspaniale ożywia postać dziewczyny. Za realistyczny, żywy efekt odpowiada także ciemne tło. Statyczne i czarne, doskonale kontrastuje z żółtym strojem bohaterki. Vermeerowi bardzo udało się również uchwycenie gry świetlnej, która dopełnia wrażenie realizmu i znakomicie podkreśla rysy postaci.

Zatem...

ZARAZA | 2017-03-24
Przeczytana: październik 2016

Niezwykle ciekawa historia. Fabuła jest wyważona i sunie powoli (o dziwo ani trochę nie nuży). Tytułowa bohaterka bardzo interesująca a jej relacja z Vermeerem intrygująca – pełna niewypowiedzianych słów, napięcia i skrywanych uczuć. Są tajemnicą.
Wielkim atutem jest klimat – tworzony przez relacje bohaterów, opisy, miejsce i pasję do sztuki. Cudowny.
Jednakże muszę, gdyż nie byłabym sobą, wskazać wady. Szkoda, że portrety psychologiczne bohaterów drugoplanowych nie zostały szerzej rozwinięte i jestem trochę zawiedziona, że język nie był bardziej bogaty.
Wrażenie jednak robi bardzo dobre i nie spodziewałam się, że ta powieść zrobi na mnie tak dobre wrażenie, a naprawdę się w niej zatraciłam.
Polecam :)

vinga | 2018-03-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBOK
Przeczytana: 02 marca 2018

Oszczędna w słowach i gestach, a jakże wymowna...
Pięknie opowiedziana historia Dziewczyny z perłą.
Po przeczytaniu książki, sięgnęłam także po film. Celowo wybieram taką właśnie kolejność, bo nie ma nic gorszego, niż okradanie samego siebe z doznanych przeżyć podczas czytania lektury. Znów utwierdziłam się w przekonaniu, że taka kolejność to właściwa decyzją. Serdecznie polecam.

Visenna | 2014-01-16
Przeczytana: 07 stycznia 2014

O malarzu kobiet

Piękna opowieść o genezie jednego z najbardziej tajemniczych obrazów Johannesa Vermeera. Tracy Chevalier proponuje nam niezwykle sugestywną, prawdopodobną i po mistrzowsku oddaną historię dziewczyny, która została przedstawiona na obrazie „Dziewczyna z perłą”.

Delft drugiej połowy XVII wieku to miasto … czyste, wypucowane spracowanymi rękami kobiet, które każdego dnia podejmują walkę o to, by dać swojej rodzinie to, co jej się należy, by codziennie urządzić się w mniej lub bardziej zgrzebnej codzienności.

Na skutek zrządzenia losu młodziutka Griet zostaje panną służącą i to gdzie? W Zaułku Papistów! Z początku obawia się, czy życie z katolikami nie zagrozi jej czystej, protestanckiej duszy, jednak dziewczyna szybko zauważa, że obyczaje katolików aż tak bardzo nie odstają od tego, do czego przywykła w domu.

Do czasu podjęcia służby życie w Delft płynęło dla niej jasnym, utartym torem – poznawała wszelkie obowiązki przyszłej pani domu, miała czas na zabawę...

Wicca | 2013-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2013

Pomysł by rozwinąć za pomocą wyobraźni fakt historyczny o którym wiemy mało nie jest oryginalny. Zarówno książki jak i filmy pełne są fikcyjnych postaci wplątanych w prawdziwe wydarzenia, by za ich przykładem uczynić znane nam zjawisko czy fakt historyczny bardziej zrozumiały, widziany z perspektywy bohatera, zwykłego człowieka z którym jesteśmy w stanie się utożsamić czy go polubieć. Wystarczy wymienic twórczość Sienkiewicza gdzie znane nam fragmenty historii są tłem wymyślonych postaci. Wystarczy przypomnieć sobie takie dzieła jak Barabasz czy Szata, gdzie dla reżyserów amerykańskich chęć wgłębienia się w opowieśc stanowiły zapisy biblijne.

"DZIEWCZYNA Z PERŁĄ" bazuje na podobej konwencji. Tu jednak mamy prawdziwe nie wydarzenia a jedynie produkt kulturowy z pewnej epoki. Nic o nim nie wiemy prócz tego że istnieje. I autorka postanowiła tylko na podstawie tego co widzi na obrazie odtworzyć za pomocą wyobraźni logiczny, możliwy(bo przeciez nie faktyczny) przebieg wydarzeń które...