Poczet królów i książąt polskich

Okładka książki Poczet królów i książąt polskich Andrzej Garlicki
Okładka książki Poczet królów i książąt polskich
Andrzej Garlicki Wydawnictwo: Czytelnik historia
historia
Czytelnik
1996-01-01
1996-01-01
królowie Polski

Spis treści

Wstęp (Andrzej Garlicki)
Siemowit, Lestek, Siemomysł (Benedykt Zientara)
Mieszko I (Aleksander Gieysztor)
Bolesław I Chrobry (Benedykt Zientara)
Mieszko II (Benedykt Zientara)
Kazimierz I Odnowiciel (Benedykt Zientara)
Bolesław II Szczodry (Aleksander Gieysztor)
Władysław I Herman (Stanisław Trawkowski)
Zbigniew (Stanisław Trawkowski)
Bolesław III Krzywousty (Stanisław Trawkowski)
Władysław II Wygnaniec (Benedykt Zientara)
Bolesław IV Kędzierzawy (Tadeusz Wasilewski)
Henryk Sandomierski (Michał Tymowski)
Mieszko III Stary (Benedykt Zientara)
Kazimierz II Sprawiedliwy (Tadeusz Wasilewski)
Mieszko Plątonogi (Benedykt Zientara)
Leszek Biały (Henryk Samsonowicz)
Władysław Laskonogi (Benedykt Zientara)
Henryk I Brodaty (Benedykt Zientara)
Henryk II Pobożny (Benedykt Zientara)
Bolesław Łysy (Rogatka) (Benedykt Zientara)
Konrad I Mazowiecki (Henryk Samsonowicz)
Bolesław V Wstydliwy (Rafał Karpiński)
Leszek Czarny (Henryk Samsonowicz)
Henryk IV Probus (Benedykt Zientara)
Przemysł II (Benedykt Zientara)
Wacław II (Benedykt Zientara)
Wacław III (Benedykt Zientara)
Henryk III Głogowski (Benedykt Zientara)
Władysław I Łokietek (Jan Baszkiewicz)
Kazimierz III Wielki (Henryk Samsonowicz)
Siemowit III Mazowiecki (Stefan Krzysztof Kuczyński)
Ludwik Węgierski (Andrzej Wyrobisz)
Jadwiga (Andrzej Wyrobisz)
Władysław II Jagiełło (Juliusz Bardach)
Władysław III Warneńczyk (Rafał Karpiński)
Kazimierz Jagiellończyk (Juliusz Bardach)
Jan I Olbracht (Rafał Karpiński)
Aleksander (Juliusz Bardach)
Zygmunt I Stary (Henryk Rutkowski)
Zygmunt II August (Janusz Tazbir)
Henryk Walezy (Janusz Tazbir)
Stefan Batory (Janusz Tazbir)
Zygmunt III (Jarema Maciszewski)
Władysław IV (Władysław Czapliński)
Jan II Kazimierz (Tadeusz Wasilewski)
Michał Korybut Wiśniowiecki (Adam Przyboś)
Jan III Sobieski (Zbigniew Wójcik)
August II (Andrzej Zahorski)
Stanisław Leszczyński (Andrzej Zahorski)
August III (Józef Andrzej Gierowski)
Stanisław August Poniatowski (Jerzy Michalski)
Spis ilustracji

Spis treści

Wstęp (Andrzej Garlicki)
Siemowit, Lestek, Siemomysł (Benedykt Zientara)
Mieszko I (Aleksander Gieysztor)
Bolesław I Chrobry (Benedykt Zientara)
Mieszko II (Benedykt Zientara)
Kazimierz I Odnowiciel (Benedykt Zientara)
Bolesław II Szczodry (Aleksander Gieysztor)
Władysław I Herman (Stanisław Trawkowski)
Zbigniew (Stanisław Trawkowski)
Bolesław III...

Poczet Królów i Książąt Polskich, jest wybitnym zsumowaniem Władz po Chrzcie Polski. Andrzej Garlicki świetnie dobrał najważniejsze szczegóły zza czasów Katolickich władz Polski, opisane przez Jana Matejko, który nie owija w bawełnę.

Książka przeczytana przeze mnie kilka razy i jako osoba pasjonująca się historią,muszę przyznać,że jest to pozycja bardzo interesująca,napisana przez wielu ekspertów i znawców historii Polski,napisana jest z wielką dbałością o szczegóły,ukazująca władców Polski w sposób,który nie męczy,nie obciąża umysłu nadmierną ilością dat,miejsc i innej "drobnicy" ,bardzo ważnej i niezbędnej "drobnicy",ale raczej w wydaniach naukowych a nie popularyzatorskich,do których zaliczam tą pozycję wydawniczą.Autorzy w sposób przystępny,interesujący i z wielkim zaangażowaniem przedstawiają poszczególnych władców.Niekiedy odczuwa się sympatię autorów poszczególnych esejów do opisywanych postaci ,co sprawia,że czytelnik również wiąże się emocjonalnie z bohaterami tego dzieła,dowodem na to ( przynajmniej w moim przypadku),jest fakt,że przeczytałem tę książkę kilka razy a nie brakuje na polskim rynku wydań konkurencyjnych,bardziej obszernych i.t.p.,czy to dobrze,że daje się wyczuć sympatię historyka do opisywanych postaci?,podobno nie do końca ,ale historyk też człowiek i na sympatię może sobie w minimalnym stopniu pozwolić,może w przyszłości sztuczna inteligencja będzie pisała książki,nie angażując do tego żadnych uczuć,ale czy ktokolwiek będzie chciał czytać takie książki?. Podsumowując:książka wybitna,pasjonująca,nie nużąca ,jednym słowem- doskonała.

Zbiór esejów znanych historyków poświęconych naszym władcom. Książka potężna objętościowo, czytana na raty – tak by mieć frajdę i nie zmęczyć się zbytnio natłokiem faktów. Eseje są z początku lat osiemdziesiątych więc sporo przedstawionych tez jest już nieaktualnych. Sporym plusem książki jest obrazowy język i częste cytaty ze staropolskich kronik. Eseje są wielu autorów co daje różnorodność. Nie są to biogramy władców, autorzy zwykle przeskakują między wydarzeniami i dość rzadko zachowują chronologię, co akurat jest ciekawe.

Ciekawe zestawienie królów i książąt polskich. Jest to zbiór artykułów napisanych przez polskich historyków. Dowiedziałem się wielu interesujących rzeczy, jak również powtórzyłem sobie wiele ważnych faktów. Zabrakło mi jednak paru istotnych rzeczy, np. powiedzenia "Jedni do Sasa, drudzy do Lasa", odnoszące się do wyboru pomiędzy królem Augustem Sasem a Stanisławem Leszczyńskim. Trochę za mało było też o Mieszku I i wprowadzonym przez niego chrześcijaństwie.

Bardzo ciekawy zbiór esejów na temat naszych władców. Nie są one nudne i przyjemnie się je czyta. Na plus poczet władców Jana Matejki na końcu.

Ładnie zrobiona książka: twarda okładka, obrazki, chronologia etc. Z drugiej strony, ciężko mi szło przebijanie się przez kolejne strony i byłem zadowolony, że dojechałem do jej końca. Może to nie wina książki samej w sobie, a po prostu nasza historia idzie po Piastach i Jagiellonach tak jakby systematycznie w dół, aż do rozbiorów.

Krzepiący uczucia patriotyczne
Mowa oczywiście o Janie Matejce- jednym z najwybitniejszych artystów naszego kraju. Znany głownie z przedstawień ważnych wydarzeń historycznych malarz podjął się stworzenia kroniki malarskiej królów polskich. Pracę rozpoczynał gdy zmogła go choroba. Jednak mimo to wytrwale pracował. Czuł wewnętrzną potrzebę wskrzeszenia polskich monarchów. Najlepszą rekomendacją tej publikacji są słowa jednego z profesorów UJ, który pisał: " dzieło, które z tej jego myśli powstało, zostanie na wieki. Będzie w swoim rodzaju doskonałością i jakkolwiek nastaną zmiany czasu-zostanie zawsze niewzruszenie pięknym" I tak też się dzieje do dziś.

Krzepiący uczucia patriotyczne

Niezłe kompendium wiedzy "przed internetowej" o postaciach polskich królów i książąt. Co prawda niektóre opisane fakty zostały współcześnie zweryfikowane i nie można już bezkrytycznie wierzyć wszystkiemu co tam jest napisane. Ale na szczęście nie jest tego dużo i w większości autorzy poszczególnych opisów nie rozmijają się z tzw. "prawdą historyczną".
Co jest w tym "Poczcie" na plus - naprawdę świetnie się czyta te biografie. Nie są to tylko suche fakty, autorzy ubarwiają historie własnymi osądami i komentarzami. Dodatkowy plus należy się za wydanie - twarda okładka, kartki szyte, papier koloru ecri (dodający książce efektu ekskluzywności),dołączona w formacie A2 kopia obrazów Jana Matejki i dość duża ilość rysunków oraz fotografii (czarno białych).

Co jest w tym...

Przydatna książka, dobrze napisana. :) Pomaga przy pisaniu prac dotyczących historii.

• Historyczne
  • Biografie
  • historia

Dodaj cytat z książki Poczet królów i książąt polskich