Frei

Okładka książki Frei Christina Klein, Anne van Straelen
Okładka książki Frei
Christina KleinAnne van Straelen Wydawnictwo: Becker Joest Volk Verlag biografia, autobiografia, pamiętnik
Becker Joest Volk Verlag
2014-11-18
2014-11-18
niemiecki
lafee muzyka showbusiness media

Kiedy tylko pojawiła się informacja, że Christina Klein, czyli moja ulubiona piosenkarka LaFee, pracuje nad książką, wiedziałam, że MUSZĘ ją przeczytać, cokolwiek to będzie. Ostatecznie okazało się, że jest to coś w rodzaju (auto)biografii, ale zaliczających się do tych raczej nietypowych. Współautorka książki Anne von Straelen opisuje swoje spotkania z Christiną (oraz również z jej mamą Koulą),nie rzadko opisując miejsca, co obie dziewczyny razem robiły oraz znacznie częściej przelewając na papier myśli dotyczące kariery LaFee, mediów, życia Christiny i wszystkiego, o czym właśnie się dowiedziała.

Jednak opisy i komentarze Anne są tylko dodatkiem do tego, co jest najistotniejsze w "Frei": Rozmowa. Większość książki zawiera zacytowane rozmowy bądź ich fragmenty, w których najważniejsze są wypowiedzi Christiny o tym, co przeżyła dzięki ogromnemu sukcesowi jako LaFee, zarówno w czasach popularności jak i co było później. Mam wrażenie, że większość rozmowy dotyczyła raczej tych późniejszych czasów (i żeby była jasność: to NIE jest wywiad!)

Po przeczytaniu książki byłam odrobinę rozczarowana, bo spodziewałam się więcej informacji o współpracy z Bobem i wspomnień z lat 2006-2009. Ale z drugiej strony pojawia się wiele informacji o prywatnym życiu, Christina wydaje się być naprawdę otwarta w wielu sprawach. Czytelnik na wielu przykładach może przekonać się, jak bardzo media są fałszywe i że wstąpienie do tego świata wymaga silnej psychiki.

Dla mnie wielką zaletą są wypowiedzi mamy Christiny, bardzo się cieszę, że Anne je tutaj zamieściła. Poza tym wydanie książki jest przecudowne, cytaty z tekstu wytłuszczone ogromną czcionką, co świetnie wygląda i przede wszystkim zdjęcia, zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia. Głownie nowe zdjęcia (z 2014 roku),z sesji robionych specjalnie dla tej książki, które są przecudowne. Ale i też znalazło się miejsce dla kilku świetnych zdjęć sprzed lat...

Książkę mogę polecić każdemu fanowi LaFee, nie tylko dlatego, że każdy fan miło spędzi czas z tą książką, ale dowie się o niej i jej pracy wielu rzeczy. Lektura pozwoliła mi na pewne wydarzenia spojrzeć z innej strony, dokładnie z punktu widzenia Christiny i zrozumieć rzeczy, których do tej pory nie potrafiłam zrozumieć. Nie raz mnie też zaskoczyła.

Teoretycznie ludzie, którzy nigdy o niej nie słyszeli, ale interesują się mediami i jak to wszystko wygląda "od środka", mogliby znaleźć wiele informacji na interesujący ich temat, ale obawiam się, że "Frei" jako całokształt mogłaby ich trochę znudzić.

Odkąd skończyłam czytać książkę, zastanawiam się tylko nad jednym. Skoro według Christiny w latach 06-09 tak wiele było "fake'ów", czyli że w "Projekcie-LaFee" nie wszystko było "jej" (np. styl),a przecież była autentyczna, to ciekawi mnie, czy to wszystko, co powiedziała pracując nad książką i brzmi autentycznie, jest prawdą...

• Deutsch
  • Rok 2015