Kroniki Obernewtyn

Okładka książki Kroniki Obernewtyn Isobelle Carmody
Okładka książki Kroniki Obernewtyn
Isobelle Carmody Wydawnictwo: Editio Cykl: Obernewtyn (tom 1) fantasy, science fiction
Obernewtyn (tom 1)
Obernewtyn
Editio
2014-10-15
2014-10-15
2008-12-09
Marta Czub

Po katastrofie nazywanej Wielką Bielą ziemia została skażona. Przetrwali tylko ludzie, którzy mieszkali daleko od epicentrum. Utworzono Radę, która miała bronić ocalałych, a stopniowo przejęła całą władzę i stanowi prawo. Niestety skażenie przyniosło niespodziewane skutki, niektórzy ludzie stali się Odmieńcami - osobami obdarzonymi nadnaturalnymi zdolnościami. Odmieńcy są tępieni, zamykani lub zabijani. Główną bohaterką jest Odmieniec, Elspeth Gordie, która ukrywa swoje zdolności. Kiedy zostaje zdemaskowana trafia do tajemniczej twierdzy Obernewtyn...

Trudno mi ocenić tę książkę. Pomysł ciekawy, ale potencjał nie został wykorzystany. Momentami historia jest chaotyczna, niektóre rzeczy nie są w ogóle wyjaśnione, innym poświęcone jest zbyt wiele uwagi. Nie można się identyfikować z bohaterami, nie znamy ich motywów, sposobu myślenia, uczuć. Nawet o głównej bohaterce trudno jest coś więcej powiedzieć.

Może gdyby pozostałe części zostały przetłumaczone i mogłabym je przeczytać, to oceniłabym cały cykl lepiej - na chwilę obecną daję cztery gwiazdki.

Już od dłuższego czasu ludzkość zmierza ku samozagładzie. Wyobraź sobie wojnę przy użyciu broni atomowej na szeroką skale, zarazy dziesiątkujące populacje, wyczerpywanie surowców naturalnych oraz promieniowanie na niewyobrażalną skale, a to tylko jest jedna z alternatyw naszej przyszłości...

Po zagładzie zwanej Wielką Bielą, ziemia i ludzie zostali zatruci na wiele długich lat. Tylko ci, którzy mieszkali daleko od epicentrum wybuchu mieli jakiekolwiek szanse na przeżycie. By nie dopuścić do ponownego chaosu zostaje powołana Rada, która na wskazywać kierunek niedobitkom wojny i chorób. Upływ czasu ukazuje, jednak że nawet odległość nie chroniła przed mutacjami... Rada zaczyna ścigać Odmieńców, część wysyła na farmy publiczne, część do Obernewtyn, a resztę czeka śmierć.

Elspeth i Jess Gordie jest sierotami, ich rodzice zginęli za wichrzycielstwo, mieszkają na terenie jednego z sierocińców. Któregoś dnia podczas wyprawy po białopał, Elf ulega wypadkowi, który może zniweczyć wszystkie jej wysiłki by uchodzić za normalną. Nie czuje się bezpieczna już od bardzo dawna, a gdy prawda o niej ujrzy światło dzienne czeka ją śmierć. Niestety opuszcza ją szczęście i trafia do ośrodka Obernewtyn. Dzieją się tam dziwne rzeczy, mnożą pytania, a odpowiedzi nikt nie zna lub nie chce udzielić...

Początek książki niósł nadzieję, która szybko jednak zgasła. Dopiero pod koniec akcja nabiera tempa, ale jak dla mnie za późno. Gdy ukazało się polskie wydanie zamówiłam, ale na swoje szczęście zmieniłam zdanie i anulowałam. Książka jest rozczarowaniem, naprawdę spodziewałam się czego więcej. Jest zbyt chaotyczna, czasami niezrozumiała, a postacie pozostawiają wiele do życzenia. Nie polecam.

Wielka Biel zmieniła wszystko. Śmierć, zniszczenie oraz szaleństwo, było na porządku dziennym. Radioaktywny deszcz niszczył większość terenów. Przetrwali mieszkańcy odległych ziem i farm. Nieszczęśnicy, których dotknęła Wielka Biel doznali uszkodzeń psychicznych oraz fizycznych. Nazwano ich Odmieńcami. Każde skrzywdzone dziecko zamykano w sierocińcach. Głównym celem było oczyścić ludzkość ze skazy.

W tak okrutnym i niegościnnym środowisku przystało żyć Elspeth Gordie. Młodej dziewczynie, która musi uważać na to, co robi, by inni nie poznali jej tajemnicy. Dziwny wypadek sprawia, ze dziewczyna zostaje zesłana do Obernewtyn, sierocińca ulokowanego głęboko w górach. Miejsce to jest owiane złą sławą i każde rozsądne dziecko powinno się bać tego miejsca. Najgorsze jest to, że wszystkie plotki są prawdą.

Pani Isobelle Carmody stworzyła skomplikowany i przemyślany świat. Zdziwiło mnie okrucieństwo, które spotyka wszystkie dzieci. Jest on przesycony magią, różnymi nadprzyrodzonymi zdolnościami i chwiejnymi warunkami atmosferycznymi. Z pewnością nie można się nudzić czytając tę książkę.
Elspeth skrywa tajemnice, którą pilnie szczerze. Jest samotniczką i trudno nawiązuję przyjaźnie, być może, dlatego doceniałam każdy przejaw świadczący o jej stopniowej zmianie. Jest młodą dziewczyną i choć jej wiek jasno nie został zdradzony podejrzewam, że ma niespełna piętnaście lat. Sytuacja, w której się znalazła przerosłaby każdego, jednak ona robiła wszystko, aby podołać wyzwaniu. Co ciekawe, większość bohaterów jest dziećmi, obawiałam się tego, ponieważ lubię czytać o młodzieży i młodych dorosłych. Szybko się przekonała, że nie ma to najmniejszego znaczenia. Dzieci postawione w tak trudnej sytuacji dorastają za szybko. W ich postępowaniu widać rozwagę, przemyślane działanie i świadomość zagrożenia. To wszystko jest wywołane obawą i strachem, jednak sprawia to, że książka jest idealna nie tylko dla młodzieży, ale i każdego, kto lubi dobrą fantastykę.

Obernewtyn, jest miejscem skrywającym wiele tajemnic. Nie wiedziałam, czego się spodziewać, ponieważ cel większości bohaterów był tajemnicą przez większość powieści. Miejsce to potrafi przyprawić o dreszcze i spowiło lekturę grozą oraz napięciem. Akcja jest szybka, rozgrywa się na przestrzeni kilku miesięcy a wydarzenia toczą się płynnie. Pomimo przeskoków czasowych nie ma luk ani poczucia niewiedzy.

Patrząc na książkę można pomyśleć, że nie jest zbyt obszerna, lecz druk jest mały a akapity wąskie. Tekstu jest całkiem sporo i bardzo dobrze, ponieważ takiej książki nie powinno się czytać za szybko. Prosty język i plastyczne opisy sprawiają, że z przyjemnością można oddać się lekturze.

„Kroniki Obernewtyn” jest książką wartą przeczytania. Świetnie poprowadzona fabuła oraz tajemnica nie pozwalają się oderwać. O książce zbyt wiele nie słychać i jestem z tego powodu zasmucona i zdziwiona. Tak dobra książka ni powinna niknąć w tłumie, lecz powinno się ją czytać i przeżywać emocje razem z Elspeth. Szalony kot mnie zauroczył,w uwierzcie, to tajemnicze stworzenie potrafi zaintrygować, więc nie mogę zrobić nic więcej jak tylko polecić wam „Kroniki Obernewtyn.
5/6

Dużo opisów, bardzo fajnie przedstawiony jest świat. Bardzo wciąga :D
Polecam

Dużo opisów, bardzo fajnie przedstawiony jest świat. Bardzo wciąga :D
Polecam

1997

Nie będę streszczala fabuły wyciągnę tylko za i przeciw . Książka jest niezła nie powiem potencjał jakiś tam ma niestety sama końcówka dość okrojona minusem jest natomiast brak dalszych części no ale to tylko w Polsce tak umia

• Moi mali książęta :)
  • Antyutopia/dystopia/postapokaliptyczna