Greccy bogowie według Percy'ego Jacksona

Cykl: Świat według Percy''ego Jacksona
Wydawnictwo: Galeria Książki
Percy Jackson’s Greek Gods
Mirror_of_soul

Kto lepiej niż współczesny heros opowie o pochodzeniu bogów olimpijskich? W tym ilustrowanym zbiorze opowieści Percy Jackson przedstawia spojrzenie od środka, pełne osobistego zaangażowania. „Pewien wydawca w Nowym Jorku poprosił mnie o spisanie tego, co wiem o greckich bogach, ale ja byłem ostrożny: – Nie moglibyśmy napisać o tym anonimowo? W sumie nie chciałbym znów wkurzyć...

„Pewien wydawca w Nowym Jorku poprosił mnie o spisanie tego, co wiem o greckich bogach, ale ja byłem ostrożny: – Nie moglibyśmy napisać o tym anonimowo? W sumie nie chciałbym znów wkurzyć Olimpijczyków…
Gdyby jednak wiedza o greckich bogach miała kiedyś pomóc wam przeżyć spotkanie z nimi, jeśli się przed wami pojawią, to może spisanie tego wszystkiego będzie moim dobrym uczynkiem tygodnia”.

Tak zaczynają się Greccy bogowie według Percy’ego Jacksona, książka, w której syn Posejdona dodaje do klasycznych opowieści własną magię – oraz sarkastyczne uwagi. Wyjaśnia, jak został stworzony świat, a następnie przekazuje czytelnikom osobistą opowieść o tym, kto jest kim wśród starożytnych, od Apollina po Zeusa. Percy nie cofa się przed niczym. „Jeśli macie ochotę na mnóstwo kłamstw, kradzieży, ciosów w plecy i kanibalizmu, to czytajcie dalej, bo właśnie tego jest mnóstwo w Złotym Wieku”.
Pełne dramatyzmu kolorowe ilustracje, które wykonał John Rocco, gwarantują, że książka będzie niezbędna w każdym domu, bibliotece i klasie. Jest nie tylko przyjemna w lekturze, ale również wspaniale się prezentuje.

źródło opisu: Wydawnictwo Galeria Książki, 2014 r.

źródło okładki: http://www.galeriaksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
Veroniqusia książek: 674

Witamy na Olimpie

Pewien wydawca w Nowym Jorku poprosił mnie o spisanie tego, co wiem o greckich bogach, ale ja byłem ostrożny: – Nie moglibyśmy napisać o tym anonimowo? W sumie nie chciałbym znów wkurzyć Olimpijczyków…- tymi słowami Percy'ego Jackson Rick Riordan rozpoczyna najnowszą książkę. Tym razem nie jest to, jak poprzednio, powieść o przygodach młodych herosów, ale raczej przewodnik po greckich bogach. Jego narratorem ponownie jest syn Posejdona, bo w końcu jako kilkunastoletni półbóg, stale obracający się w towarzystwie Olimpijczyków, ma informacje z pierwszej ręki. Strona za stroną opowiada nam on o najważniejszych greckich bóstwach, takich jak posiadający zbyt wiele kochanek Zeus, mściwa Hera czy Demeter, która prócz tego, że lubi słońce i roślinki, od czasu do czasu zmienia się też w zbożowego potwora. A wszystko ubarwiają ilustracje Johna Rocco, znanego pisarza książek dla dzieci, a przy tym ilustratora, które są – co tu dużo mówić – zwyczajnie piękne.

W rezultacie „Greccy Bogowie według Percy’ego Jacksona” to niesamowity portret greckich bogów; przystępnie napisana kopalnia wiedzy o greckich mitach. Co może zdziwić, często nie są to najważniejsze mity związane z Olimpijczykami, ale raczej te mniej znane, coraz bardziej zapominane i nie wymagane na kartkówkach ze znajomości greckiej mitologii. A przez to są jeszcze bardziej ciekawe! Wydałoby się, że jeden z najbardziej znanych współczesnych pisarzy, jeżeli chodzi o literaturę młodzieżową, Rick Riordan, napisał już tyle książek opartych na mitologii greckiej, rzymskiej czy egipskiej, że każda kolejna będzie już tylko odgrzewanym kotletem. Tymczasem Riordanowi znów udało się zaskoczyć czytelników. Pozornie nic wielkiego – ot, bardziej i mniej znane greckie mity w połączeniu z zabawnymi komentarzami samego Percy’ego Jacksona (w których często występuje jego dziewczyna) i pięknymi ilustracjami autorstwa Johna Rocco. Niby nic specjalnego, a jednak coś w tym musi być, skoro od książki zwyczajnie nie da się oderwać, a kolejne opowieści o wybrykach młodych bogów (i wcale nie chodzi tu tylko o kradzież pięćdziesięciu świętych krów przez małego Hermeska, który miał wówczas niecały dzień) stają się najbardziej pasjonującą rzeczą pod słońcem. „Greccy Bogowie według Percy'ego Jacksona” to książka, która łączy miłe z pożytecznym - po jej lekturze nasza wiedza o Grecji (a konkretniej o jej zwyczajach, tradycjach, położeniu geograficznym i przede wszystkim religii) będzie znacznie większa, ale i brzuch będzie nas bolał niemiłosiernie ze śmiechu, nie mówiąc już o poprawionym humorze.

„Greccy Bogowie...” prócz cudownych ilustracji i przepięknej szaty graficznej posiada też niebanalną, wciągającą treść, która na pewno zadowoli każdego miłośnika książek Parandowskiego. Nada się też doskonale dla kogoś na co dzień stroniącego od książek, a którego nazajutrz czeka bardzo ważna kartkówka ze znajomości greckiej mitologii. I kto wie? Może właśnie dzięki temu przewodnikowi przekona się on do literatury? Wiadomo, że fanów Ricka Riordana przekonywać nie trzeba, bo dla nich jest to pozycja obowiązkowa. Jeżeli jednak twórczość tego pana jest Tobie całkowicie obca, a nie boisz się dużej ilości krwi, choć szczątkowo interesujesz się wierzeniami Greków, nie mdlejesz na widok krwi, lubisz dobre dowcipy i krew nie przeraża Cię tak bardzo jak powinna, ten przewodnik jest dla Ciebie idealny. Ja tymczasem wciąż pozostaję pod dużym wrażeniem tej książki - mojemu (niegdyś) ulubionemu autorowi znów udało się mnie zaskoczyć. I to powinno być najlepszą zachętą.

Weronika Wróblewska

MarCyśka | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Szkoda, że nie mam już mitologii w szkole, bo zapewne mina pani od polskiego byłaby bezcenna, gdybym opowiadała o bogach tak, jak Percy ;D

jemtruskawki | 2018-06-21

Okładka
Piękna

Skąd
Biblioteka

Fabuła
Mitologia na wesoło,opisy Bogów Grecji

Moja opinia

Piękna i mądra książk,tyle fajnych rzeczy pisało o Bogach i te piękne ilustracje.

Aithusa22 | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

''Twarze, które tylko matka może kochać.''

Ogólnie to uwielbiam książki pana Ricka Riordana i bardzo przywiązałam się do ich bohaterów. Gdy przeczytałam, że będzie kolejna książka o Percym Jacksonie moja radość była ogromna. Więc zakupiłam tomisko i wzięłam się za czytanie.
Już od pierwszych stron niejednokrotnie wybuchałam śmiechem. Przedstawiono bogów olimpijskich w sposób śmieszny i groteskowy, a w to wszystko wpleciono wiele uwag syna Posejdona, więc mieszanka 'śmiechowa' gotowa :) Każdy z bogów opisany jest osobno, schematycznie- jak się urodził, mnóstwo jego romansów i ważniejsze wydarzenia.
Niestety momentami było mi jakoś nudno czytając tę książkę i chciałam jak najszybciej ją skończyć i zabrać się za inną. Może mój nastrój wynikał z tego, że większość z tych opowieści już znam, może nie miałam chwilowo weny do książki, a może po prostu brakowało tu akcji(co jest rzeczą zrozumiałą).
Muszę też wspomnieć o względach estetycznych, ponieważ pełno tutaj rysunków pana Johna...

więcej moich tekstów na: miedzysklejonymikartkami.blogspot.com

"Pewien wydawca w Nowym Jorku poprosił mnie o spisanie tego, co wiem o greckich bogach, ale ja byłem ostrożny:
- Nie moglibyśmy napisać o tym anonimowo? No, nie chciałbym znów wkurzyć Olimpijczyków.
Jeśli jednak wiedza o greckich bogach miałaby kiedyś pomóc wam przeżyć spotkanie z nimi, o ile się przed wami pojawią, to może napisanie tego wszystkiego będzie moim dobrym uczynkiem w tym tygodniu."
[ze wstępu do książki]

Sięgnęłam po to w przerwie w lekturze ostatniego tomu Olimpijskich Herosów, Krwi Olimpu (który notabene strasznie mnie irytuje, ale o tym dowiecie się może za jakiś miesiąc). Nie oczekiwałam niczego ambitnego, ot, przelotnego uśmiechu na twarzy. I to właśnie otrzymałam.

Greccy bogowie... idealnie wpisują się w klimat serii Riordana. Jest lekko, a komentarze Percy'ego potrafią chwilami rozśmieszyć do łez. Uzupełnia przytaczane mity o swoje, z resztą bogate, doświadczenia. Nie sądziłam, że można odkryć...

patusia_dorota | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 08 lutego 2015

...czyli jak Percy zapoznawał mnie z bogami.

Czy marzyliście kiedyś, by odwiedzić książkę? By wejść, ale tak naprawdę wejść do jakiegoś fantastycznego świata, poznać bohaterów i bliżej się im przyjrzeć? Widzę las rąk w górze, rozumiem, że wszyscy. Otóż czytając TĘ opowieść czułam się, jakbym wkroczyła do świata książki i to dosłownie. Naprawdę. A wszystko dzięki autorowi, który narratorem swojej nowej książki uczynił jednego z głównych bohaterów jego serii.

Twórcą doskonale łączącym świat realny i boski w moich oczach jest Rick Riordana, mam za sobą wszystkie(poza jednym dodatkiem) jego wydane w Polsce książki, każda z nich zajmuje honorowe miejsce na półce. Szczególnie jednak spodobała mi się pierwsza z jego serii o Percym Jacksonie, synu Posejdona. Czytałam ją już dwukrotnie, a wiem, że to dopiero początek. Domyślacie się pewnie, że wstęp ten nie był bezpodstawny. Tym razem miałam okazje czytać, nie kontynuacje losów ukochanego herosa(na marginesie, możecie o nim czytać też...

Weronika | 2014-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię

Świetne! Obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów Percy'ego, a także osób lubiących mitologię. Znane nam historie są przedstawione w bardzo ciekawy i zabawny sposób. Nie brakuje też charakterystycznego dla dzieł Riordana humoru. Polecam wszystkim! :)

Aleksandra | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

"Ares poza tym nabawił się poważnej fobii w kwestii dzbanów.
Chyba wyślę mu jakiś ładny dzbanek na święta."

"-Ej, wężu!
Pyton otworzył oczy.
- Czego chcesz?
- Zaśpiewać ci pieśń o tym, jaki jestem wspaniały!
- Och, proszę nie. Lepiej od razu mnie zabij.
- Okej! - Apollo wyciągnął łuk i wbił mu strzałę między oczy. Następnie odśpiewał pieśń o tym, jaki jest wspaniały."

"Chcecie horroru?
Pomyślcie o czymś takim: Zeus bogiem sprawiedliwości i porządku. Facet, który rzuca na prawo i lewo piorunami, kiedy tylko się rozzłości, i nie potrafi dotrzymać przysięgi małżeńskiej - ten sam gość jest odpowiedzialny za to, żeby królowie rządzili mądrze, rady starszych były traktowane z szacunkiem, przysięgi dotrzymywane, a obcy spotykali się z gościnnością.
To trochę tak jakbym ja miał zostać bogiem zadań domowych i dobrych ocen."

Tworząc serię książek o Percy Jacksonie Rick Riordan wykreować całkiem nowy świat; tajemniczą hybrydę uniwersum greckiej mitologii oraz XXI wieku. Wydawałoby się, że...

Zmora_czytelnicza | 2015-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Drodzy Herosi! Zdecydowanie polecam Wam książkę obozowego skryby – mistrza Riordana! Owe tomiszcze zawiera wszystkie, dobrze nam znane, historie z mitologii greckiej, połączone z nutką sarkazmu i ciętego języka naszego kolegi Percy’ego Jacksona. Dzięki ujmującym wstawkom syna Posejdona, książka nabiera nowego wymiaru, staje się przygodą oraz może spowodować braki snu, niezrozumiały wykład na uczelni oraz niezaliczone kartkówki. Barwne rysunki i niebiański zapach druku spowodują napady śmiechu i mogą być przyczyną dziwnego zachowania. Tylko nie denerwujcie nim olimpijczyków, bo mogą zamienić Was w garstkę proszku. Jeżeli podczas czytania czas raptem przyśpieszy i spóźnicie się na autobus, to skargi proszę zgłaszać jedynie do pana czasu – Kronosa. To jego wina!

kasia | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Szczerze wam napiszę, że niedługo przez tego autora zbankrutuje. Jak będzie nadal pisał tak dobre książki. Serię olimpijscy bogowie i serię olimpijskich herosów uwielbiam.

I dlatego zażyczyłam sobie tą książkę na święta. Na pewno każdy, kto przeczytał te serię wyżej wymienione i polubił Percy to powinien przeczytać oraz posiadać tą pozycje. W dodatku w książce znajdują się świetne ilustrację szkoda, że ich było mało.

Przy tej książce dobrze się bawiłam. Bogowie zostali bardzo śmieszny sposób opisani. Wiele historii kojarzyłam jeszcze ze szkoły.

isobel | 2015-08-20
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Kilka miesięcy temu z żalem skończyłam serię „Olimpijscy Herosi” i teraz jestem w kropce: nigdzie ani widu, ani słychu na temat najnowszej serii Ricka Riordana, kontynuującej przygody Percy’ego Jacksona, Annabeth Chase i reszty młodych herosów. Nawet mowy nie ma żeby Riordan nie wydał nowego cyklu! To byłoby prawdziwe okrucieństwo z jego strony - po takim zakończeniu?! Niemożliwe.
Tak więc w oczekiwaniu na wznowienie przygód moich ulubionych greckich (i rzymskich) herosów, postanowiłam sięgnąć po książkę „Greccy Bogowie według Percy’ego Jacksona”.

„A jeśli macie ochotę na mnóstwo kłamstw, kradzieży, ciosów w plecy i kanibalizmu, to czytajcie dalej, bo właśnie tego jest pełny Złoty Wiek”

Czy jest ktoś kto mógłby lepiej przedstawić Olimpijską Dwunastkę niż sam Percy Jackson, syn Posejdona, władcy mórz i oceanów?
Percy przybliża nam sylwetki najważniejszych greckich bogów: począwszy od Zeusa i Hery poprzez Hestię, Atenę, Aresa i Demeter – na Hadesie skończywszy. Percy...