Błogosławieństwo ziemi

Okładka książki Błogosławieństwo ziemi Knut Hamsun
Okładka książki Błogosławieństwo ziemi
Knut Hamsun Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich literatura piękna
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Markens grøde
Wydawnictwo Poznańskie
1973-01-01
1973-01-01
Czesław Kędzierski
literatura skandynawska

Myślałam, że będzie to lektura uspokajająca i sielankowa niczym wiejski krajobraz. Pomyliłam się. Ta książka wciąga tak, że nie sposób się od niej oderwać. Jest po prostu porywająca.
Niemniej uważam, że przesłanie "Błogosławieństwa ziemi" jest nieco naiwne. Życie rolnika to nie taki raj, a życie w mieście to nie taki upadek jak maluje to Hamsun. Według autora, mam wrażenie, rolnik, który ciężko pracuje na pewno będzie szczęśliwy i bogaty. Niestety ma się to nijak do prawdy. Uprawa ziemi może przynieść marne zyski nawet uczciwej i zaradnej osobie. W grę wchodzą bowiem czynniki niezależne od właściciela gruntów, jak pogoda czy zmienne ceny płodów rolnych, sprzętu itp.
A jednak autor wyraźnie pokazuje, że kto trwa przy ziemi, temu się wiedzie, a kto porzuci gospodarstwo, temu nie pozostaje nic innego jak tułaczka i żebranie o pracę u bogaczy.
Izak to chodzący ideał, uosobienie siły i prostoty, bowiem zawsze trwa przy swoim gospodarstwie.
Elizeusz za bardzo zapatrzył się w życie w mieście, stąd przewróciło mu się w głowie i skończył jako włóczęga bez grosza przy duazy.
Z kolei żona głównego bohatera jest gospodynią idealną, dopóki pobyt w mieście nie przewraca jej w głowie. Wszystko wraca do normy po konflikcie z mężem. Tak, wiem, że przemoc to zło, ale obraz tej kłótni ma wymiar symboliczny. Izak rzuca Inger na ziemię, w pewien sposób pokazując jej, że to ziemia, od której się oderwała, jest jej przeznaczeniem.

Końcowa mowa sołtysa jest podsumowaniem, dość dosłownym, poglądów autora. Kto ma ziemię, ten ma bogactwo, stabilność oraz sens życia.
Trochę to wszystko zbyt uproszczone. Niemniej książkę czyta się genialnie. W wielu momentach kojarzyła mi się z "Drzewem człowieczym" Patricka White'a.

Cóż za wspaniała książka, arcydzieło, arcypoemat. Knut Hamsun przenosi nas w górskie pustkowie, które zostaje zasiedlone przez Izaka - chłopa z krwi i kości, niestrudzonego pioniera i rolnika. Książka jest pochwałą etosu pracy, wielkim peanem na cześć norweskiej peanem i gorzkim komentarzem na temat cywilizacji przemysłowej.

Czyta się utwór Hamsuna niesamowicie szybko - otworzyłem książkę i zanim się spostrzegłem, byłem na dwusetnej stronie, a zegar wskazywał godzinę drugą w nocy. Mimo tej wartkości akcji i świetnie skonstruowanych dialogów (jak doskonale oddają one charakter prostego, niemówiącego o emocjach człowieka wsi!),mimo narracji podobnej do eposu czy pieśni o czynach, książka pozwala zachwycać się nie tylko człowiekiem, ale i językiem pisarza. Należy złożyć wyrazy uznania dla tłumacza, który świetnie używa chłopskiej leksyki - nie bez powodu o książce mówi się, że to "polscy Chłopi".

Czyta się utwór Hamsuna niesamowicie szybko -...

"Błogosławieństwo ziemi", jak nietrudno się domyślić, to "Chłopi" w norweskim wydaniu.

Hamsun nie był tak dowcipny jak Reymont, nie potrafił też pisać z takim rozmachem jak on, ale posiadał dar lekkiego pióra.

Dzieło Norwega jest równe, dobrze napisane i dość kontrowersyjne jak na tamte czasy.

Na półkach: , , , , , , ,

Arcydzieło o chorobie cywilizacji, dekadencji i niemoralności materializmu, które nie nobilituje, a wręcz deifikuje życie zgodne z rytmem natury. Im bardziej który bohater cierpi na „chorobę parweniuszy”, i im bardziej ślini się na dźwięk brzęczących monet, tym mniej w nim uczuć ludzkich zastąpionych chłodną kalkulacją oraz maskami i rolami stworzonymi przez merkantylny, nienasycony kapitalizm. Z „choroby parweniuszy” niektórym bohaterom (Ingrid) udaje się wyrwać, ale inni są już tak do szczętu zepsuci, pogrążeni w tak masywnej martwicy, że gotowi są posunąć się nawet do dzieciobójstwa. Hamsun pokazuje, że miasto i salony są syntetycznym, przykrym dla człowieka środowiskiem, do którego - ku własnej zatracie - ciągnie sam z siebie pobudzony podnietami najnowszych mód, stylowych kubraków czy wreszcie chęcią patrzenia na innych z góry.

Największą satysfakcją w czytaniu tej wybitnej powieści jest próba zrozumienia bohaterów i co się z nimi w danej chwili dzieje. Nagłe ukłucia zazdrości, furie, przebaczenia, ataki zarazy „anglosaskiego kapitalizmu”, jakby to sam autor powiedział - to wszystko sprawia, że dosłownie co parę akapitów czekają na nas niespodzianki, chwile mrożące krew w żyłach, ale też wiele uniesień i wzruszeń.

Doskonała powieść ! Nawet nie wiem co napisać bo książka zawładnęła mną bez reszty. Kolejna książka trafia do mojej prywatnego rankingu powieści najwybitniejszych. Definitywnie jest to Arcydzieło i nie ma ku temu żadnych wątpliwości.

\/ \/ \/

\/ \/ \/

Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo ciekawa powieść. Nie ma sensu powielać inne opisy, napiszę o moich subiektywnych odczuciach w trakcie czytania. Po pierwsze co właściwie jest potrzebne abym czuł się szczęśliwy. Po drugie na ile ważna jest społeczność, a na ile można siłować się z życiem samemu. Kolejna myśl chociaż może nie po kolei, to czym jest miłość małżeńska, jak się rodzi, co ją utrwala, co ją osłabia. Odrębne problemy które zostały poruszone w tej powieści, to kwestia dzieciobójstwa i odpowiedzialności za te czyny. Można byłoby wymieniać jeszcze wiele innych wątków, ale lepiej odkrywać je samemu. Moim zdaniem warto przeczytać tę książkę, bo w 1920 roku literacka Nagroda Nobla jeszcze coś oznaczała.

Powieść o pracy, o ludziach pracy. Rózne postawy życiowe mieszkańców wsi. Główny bohater jakby odniesieniem. Nie wiadomo jaką miał przeszłość, skąd przybył, ale wiadomo jakim był, na czym mu zależało. Genialne przedstawienie postaci, ich charakterów. Ale jednak autor nie poddawał ich jednostronnej ocenie. Czasem podsuwał jakieś przypuszczenia i oceny, ale zaraz poddawał je w wątpliwość. Mimo że akcja toczy sie powoli, monotonnie, jednak dobrze sie czulem czytajac tą powieść. Autor raczej koncentrowal sie na ludziach roli. Jedynym wyjatkiem byl soltys. Raczej negatywne przedstawienie tych, którzy żyli w miescie, utrzymywali sie z handlu. może to bylo zamierzone, by zwrócić uwagę na ludzi wsi. Moze jednak autor byl uprzedzony do tych, co szybko chcieli sie wzbogacić. Autor też jasno ukazal, że dla ludzi wsi pieniądze to nie wszystko. ich dobytkiem są budynki, ziemia, lasy, rzeka, zwierzęta. Główny bohater niemal cale pieniadze wydal na jednego syna, który stronil od pracy na wsi, az w końcu... a tego to nie zdradzę ;). Autor też chciał pokazać, że mozna coś dokonać, jeśli trwa sie na jednym miejscu i ciężko się pracuje.

W tej ponad 100-letniej książce można odnaleźć wiele współczesnych wątków np. relacja człowieka do natury, krytyka nowoczesności, krytyka kapitalizmu, prawa kobiet i inne. Oś fabuły stanowią wydarzenia na stopniowo kolonizowanym przez człowieka pustkowiu. Brak tutaj gwałtownych zwrotów akcji, ogólnie nie ma tutaj porywającej akcji, poruszane są wątki bardzo, nomen omen, prozaiczne. Nie mniej jednak czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Książka ma swój rytm i klimat. Zafascynowała mnie narracja. Niby klasyczna 3-cioosobowa, ale bardzo mocno psychologizująca. Ciekawy styl.

Trochę jak mantra, treść jakby zataczała kolo.

Trochę jak mantra, treść jakby zataczała kolo.

• Nobliści
  • Literatura skandynawska