Miasto cieni

Cykl: Pani Peregrine (tom 2)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Hollow city
Ag2S

Kontynuacja Osobliwego domu pani Peregrine, który zachwycił nie tylko nastoletnich czytelników. Akcja powieści rozpoczyna się dokładnie tam, gdzie zakończyła się poprzednia. Jest rok 1940. Jacob i jego nowi przyjaciele opuszczają wyspę, na której znajdował się dom pani Peregrine i udają się do Londynu. W czasie podróży czekają ich liczne niespodzianki i przygody. Hollow city to niepowtarzalna,...

Hollow city to niepowtarzalna, magiczna powieść, która przenosi czytelników w świat wyobraźni, telepatii, pętli czasowych, zmiennokształtnych i niesamowitych zwierząt.

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 642

Osobliwych przygód Jacoba ciąg dalszy

Jaki ten dzień szary, bury i… zwyczajny. Jeszcze wczoraj płynęłam łodzią poruszaną w takt spienionych morskich fal, dziś moje ciało stabilnie trzyma się fotela. Jeszcze wczoraj przemierzałam mroczne zakamarki szumiących gęstwin lasu, wypatrując wroga tuż za moim ramieniem, dziś beznamiętnie spoglądam w monitor komputera. Jeszcze wczoraj chowałam się przed ścigającymi mnie sterowcami i żądnymi mojej krwi upiorami, a dziś… Już wiem! Dziś Wam o tym wszystkim opowiem i przeżyję to wszystko ponownie!

W ostatnich dniach miałam ogromną przyjemność spędzić czas ze starym (choć wiekowo młodziutkim) znajomym Jacobem, bohaterem powieści Ransoma Riggsa pt. „Osobliwy dom pani Peregrine” oraz jej kontynuacji – „Miasto cieni”. Gdy w roku 2012 dopiero zawiązywała się między nami ta specyficzna przyjaźń, nie sądziłam, że będzie tak trwała i że wywrze na mnie tak silne wrażenie. Bo Jacob to nie jest zwykły chłopiec, to chłopiec o s o b l i w y.

Z Jacobem poznaliśmy się w trudnym dla niego momencie: gdy jego ukochany dziadek umierał. Zanim jednak odszedł z ziemskiego padołu, zostawił w jego pamięci wiele niesamowitych opowieści, które odciskały na nim piętno. Zatroskani rodzice chłopca posłali go nawet na psychoterapię, jednak terapeuta – zamiast przepisać mu garść tabletek i odesłać do domu – zasugerował długą i daleką podróż… Podróż śladami opowieści seniora rodu, której meta znajdowała w tajemniczym i mrocznym sierocińcu na pewnej odległej wyspie.

Od tamtych wydarzeń minęło już trochę...

Od tamtych wydarzeń minęło już trochę czasu, ale przygody Jacoba na tym się nie zakończyły. Wręcz przeciwnie: jeszcze ich przybyło! Wraz z gromadką bogato obdarzonych w różne niesamowite zdolności przyjaciół chłopiec musi ratować panią Peregrine (dyrektorkę wspomnianego już sierocińca), której życie wisi na włosku. Zadanie łatwe nie jest, zwłaszcza że po ratunek młodzi bohaterowie muszą udać się aż do ogarniętego wojną Londynu – a ty, drogi Czytelniku, wraz z nim.

Tak jak on i ja, będziesz uciekać przed wrogiem, który osaczy cię ze wszelkich możliwych stron, z lądu i z powietrza. Poznasz nowe miejsca i nieznane ci wcześniej istoty – emurafy (będące krzyżówką osła i żyrafy), mówiącego psa z wyższych sfer, którego maniery, obycie oraz fajka w pysku przywodzą na myśl samego Sherlocka Holmesa, czy kury armagedońskie znoszące wybuchające jaja. Będziesz ryzykować własne życie, uciekając przed świstem kul pędzącym pociągiem i walcząc z głęboką wodą. Poznasz Londyn, ale nie ten spokojny, senny i deszczowy: Londyn opustoszały, schowany pod gruzami, gdzie nadal spadają niemieckie bomby. Zmierzysz się także z całym złem i okrucieństwem wojny z perspektywy dziecka. Nie myśl jednak, że czeka cię tylko to, co najgorsze. Doświadczysz też życzliwości, poznasz smak pierwszej miłości oraz podejmiesz pierwsze poważne decyzje, które zaważą na twoim losie…Wszystko to w towarzystwie Jacoba i jego osobliwych przyjaciół.

O to, by nikt nie nudził się podczas lektury „Miasta cieni”, zatroszczył się w wyśmienity sposób jej autor – Ransom Riggs. Nie mogę wyjść z podziwu dla jego talentu i niebywałej wyobraźni. Pisarz stworzył wspaniałą i porywającą historię, wykreował szalenie barwne postacie, które prześcigają się w oryginalności, osadził całość w różnych miejscach (z czego kluczowym jest zniszczony wojną Londyn) i opisał to plastycznym, choć nadal przystępnym językiem. Umiejętności budowania klimatu oraz napięcia mogliby się uczyć od niego nawet najlepsi twórcy powieści: gdy trzeba, jest zabawnie, czasem gorzko i smutno, kiedy indziej słodko i romantycznie, a nierzadko też strrrraszno! Na wyróżnienie zasługuje też bardzo wyrazisty obraz wojny (albo raczej ich następstw) widzianej oczyma dziecka: ta dziecięca wrażliwość na zło, brak akceptacji dla wojennych realiów, brak zrozumienia dla postępowania dorosłych…

Doprawdy, kontynuacja „Osobliwego domu pani Peregrine” to istne mistrzostwo! Jestem nią zwyczajnie zachwycona i pokuszę się nawet o stwierdzenie, że w moim odczuciu druga część jest lepsza od pierwszej. Jedyne, co nie daje mi spokoju, to fakt, że twórczość Riggsa jest w Polsce chyba stosunkowo mało znana. Owszem, to dopiero dwie książki, ale są to powieści tak dobre i godne rozgłosu, że dziwię się, iż nikt z moich znajomych o nim wcześniej nie słyszał, a na blogach recenzenckich jest go naprawdę mało. Gdyby tak młodzież rzuciła w kąt te kiczowate, zmierzchopodobne historie i sięgnęła po przygody Jacoba…

Mam nadzieję, że przyszłoroczna ekranizacja „Osobliwego domu…” dużo w tej materii zmieni. A skoro za reżyserię filmu bierze się sam Tim Burton, to znak, że książka musi być dobra – niech to będzie zachęta dla wciąż nieprzekonanych. Sama zaś czekam z niecierpliwością zarówno na obraz Burtona, jak i… trzecią część przygód Jacoba, która już się pisze!

Ewa Szczepańska

nadzieja1925 | 2017-04-13
Na półkach: Przeczytane, Moje...:D, Rok 2017
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dawno, osobliwie dawno temu żyły sobie dzieci, których ymbrynka Pani Peregrine została zaczarowana tak, że nie może się przemienić z powrotem w swoją ludzką postać. Osobliwe dzieci ciągle uciekając, muszą pomóc swojej opiekunce. Jedynym sposobem jest pomoc innej ymbrynki, ale jak ją znaleźć?

Dzięki Baśniom i wielkiemu sprytowi osobliwi odnajdują przejście, a tam będą na nich czekać kolejni osobliwi przyjaciele, niestety bez swojej opiekunki. Tak zaczyna się...

...wielka i niebezpieczna podróż w celu uratowania pani Peregrine!

Jak dla mnie nie jest to wymarzona kontynuacja "Osobliwego domu pani Peregrine". Jedynym plusem jest zaskakujący koniec, lecz reszta książki taka sobie. Może młodszym czytelnikom się bardziej spodoba, ja jestem delikatnie rozczarowana i nie wiem, czy będę chciała kontynuować dalej, czy pozostać przy miłych wspomnieniach z pierwszej części.

Villiana | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Kontynuacja losów osobliwych dzieci poziomem dorównywała części pierwszej. Jak dla mnie nie było ani lepiej, ani gorzej, po prostu dobrze. Miło było wrócić do świata stworzonego przez autora i poznać bliżej bohaterów i ich zdolności, czego trochę mi zabrakło w poprzedniej książce.

Jacob, Emma i reszta osobliwych dzieci, po ucieczce z wyspy, pragną za wszelką cenę pomóc pani Peregrine, która nie może przeobrazić się z postaci ptaka z powrotem w człowieka. Czas nagli, upiory i głucholce ścigają, a do przebycia jest długa droga i nie wiadomo, co znajdzie się tak naprawdę na jej końcu.

Nie da się ukryć, że podróż ciągnie się przez całą książkę. Ma to swoje plusy i minusy. Jak już wspomniałam na wstępie, mogłam lepiej poznać bohaterów i ich osobliwości, co zdecydowanie na plus. Podobały mi się też bardzo niektóre miejsca, do których trafiali na swojej drodze, na przykład zwierzęca menażeria panny Wren. Ale nie da się ukryć, że większość podróży była dość monotonna i mogła się...

annaroza | 2017-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Fajna kontynuacja "Osobliwego domu pani Peregrine", ale nie dorównuje poziomem pierwszej części. Czegoś mi tu brakowało, tej niesamowitej atmosfery. Cała książka sprawiała wrażenie napisanej tylko po to, by zaprezentować nam kolejne osobliwe fotografie. Niektóre wątki wydawały się wręcz na siłę wciśnięte w akcję, jako pretekst do pokazania zdjęcia. Trochę mnie ta książka nudziła i nie wciągnęła tak, jak poprzedni tom. Zakończenie dość ciekawe, budzące apetyt na przeczytanie kolejnej części. Mam nadzieję, że ostatni tom przygód osobliwych dzieciaków będzie co najmniej tak dobry jak pierwszy i o wiele lepszy niż ten.

LelandLester | 2016-04-10

Jak najkrócej scharakteryzować „Miasto cieni”? PODRÓŻ I PRZYGODA.
(Albo inaczej: podróż, której efektem będzie fascynująca i wyjątkowo osobliwa przygoda)

Zaczyna się tym samym zdjęciem, którym skończyła się część pierwsza, a więc z marszu wracamy w tę osobliwą historię. Miałem wręcz wrażenie, że autor napisał od razu 2 części (powiedzmy te 700 str.) a potem jakby wziął „nożyczki” i przeciął mniej więcej na pół. Argumentem za jest fakt, iż poziom jak i styl autora w ogóle nie uległy zmianie. Jednak charakter książki i zmiana akcentów już tak.

Proporcje gatunkowe przechylają się w stronę baśni, przynajmniej w początkowej fazie i to też dla mnie osobiście nie było idealne rozwiązanie, choć trzeba przyznać, że autor rozsądnie dozuje dawkę danego gatunku.
-------------------------------------------------------
KILKA SZCZEGÓŁÓW, które wpłynęły na nieco gorszy odbiór kontynuacji „Osobliwego domu….”, np. parę razy...

Wkp | 2015-08-26

OSOBLIWA MENAŻERIA

„Obiecacie, że spróbujecie nie wysadzić w powietrze tego przeklętego świata?”, prosi przyjaciół jeden z bohaterów książki, ale niestety, takiej obietnicy nie może złożyć mu nikt. Kiedy bowiem Riggs dociska pedał gazu do podłogi, a na horyzoncie pojawiają się m.in. kury aramgedońskie, niczego już nie można być pewnym. Poza tym, że czytelnika czeka świetna zabawa, lepsza nawet niż w tomie poprzednim!

Od dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się w finale „Domu pani Peregrine” minęły dosłownie chwile. Bohaterowie, uwięzieni w roku 1940, z wychowawczynią niezdolną powrócić do ludzkiej postaci, dwoma łódkami starają się dotrzeć do najbliższego lądu. Ale niebezpieczeństw jest mnóstwo, a odnalezienie kolejnej Pętli nie oferuje pomocy, na jaką liczą. Osobliwa menażeria, jaka tam na nich czeka, chętna jest im jej udzielić, ale nie ma możliwości. Tylko prawdziwa ymbrynka może uratować panią Peregrine, a by do takiej dotrzeć, muszą udać się do Londynu. Proste? Nie, kiedy...

Asia | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Namieszane, nagmatwane, mnóstwo chaosu... Co nie znaczy, że nie urzekła mnie ta książka :) Bardzo pozytywnie jestem zaskoczona. Jedynie trochę zakończenie mnie zawiodło. Pewna byłam, że wszystko się wyjaśni, a tu dupa zbita... Ale w sumie to też pozytyw, bo to oznacza kolejną część przygód Osobliwców :) mam nadzieję, że nie będzie trzeba długo czekać! No i oczywiście P O L E C A M !!!!!!

Nina | 2016-03-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebook
Przeczytana: 14 marca 2016

Kontynuacja Osobliwego domu... jak najbardziej spełniła moje oczekiwania. Tak, jak przy części pierwszej, nudzić się nie sposób. Wręcz przeciwnie - przygody jeszcze bardziej mrożące krew w żyłach, akcja pędzi, bohaterów przybywa. No i te zdjęcia... Dla mnie bomba, a kto nie czytał ten trąba :) Mam tylko nadzieję, że trzecia część ukaże się jak najszybciej w języku polskim. Polecam.

Anna | 2015-02-07
Przeczytana: 21 stycznia 2015

To dalszy ciąg losów podopiecznych Pani Peregrini. Emma, Jacob oraz pozostałe dzieci opuszczają wyspę i podejmują próbę przedostania się do Londynu, aby przywrócić ludzką postać swojej opiekunce, która nadal pozostaje sokołem. Za wszelką cenę usiłują znaleźć "pętlę czasu", która pozwoli im na dotarcie do innych osobliwców.
Książka pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, niesamowitych zdarzeń, postaci, niebezpieczeństw, z którymi podczas podróży stykają się jej bohaterowie. W mojej ocenie nie jest tak dobra jak "Osobliwy dom ...", ale również wciąga i ciekawi, jakie będzie zakończenie. Czyta się przyjemnie i szybko.

in_carrie | 2017-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Moja pierwsza książka przeczytana w nowym roku. I cieszę się, że nie była to pozycja, która w jakiś szczególny sposób mnie zawiodła, mimo iż czytałam ją bardzo powoli (wiecie, sesja i te sprawy).

"Miasto Cieni" to druga część przygód Jacoba i jego osobliwych przyjaciół, którzy wyruszają w niebezpieczną podróż, której celem jest znalezienie panny Wren. Jedynej ymbrynki, która nie dostała się jeszcze do niewoli upiorów i głucholców. Jedyna ymbrynka, która potrafi pomóc opiekunce naszych bohaterów, która nie może powrócić do swojej ludzkiej postaci.
Ta podróż jest bardzo niebezpieczna i osobliwcy są zmuszeni dużo poświęcić, aby osiągnąć swój cel. Przy okazji wychodzą na jaw dotąd ukrywane fakty o każdym z nich. Dzieciaki lepiej poznają siebie nawzajem, odkrywają swoje lęki, słabości, ale także i swoje mocne strony.
No.. nie mają lekko, ale nie ma rzeczy, których by nie zrobili by pomóc pannie Peregrine.

Jestem mile zaskoczona tą pozycją, ponieważ po przeczytaniu pierwszej części...

Ewa-Książkówka | 2015-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Gdyby tak młodzież rzuciła w kąt te kiczowate, zmierzchopodobne historie i sięgnęła po przygody Jacoba…Oficjalna recenzja pod linkiem: http://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/5404/osobliwych-przygod-jacoba-ciag-dalszy

Na blogu: http://www.ksiazkowka.pl/2015/04/miasto-cieni-ransom-riggs.html

Patronaty tygodnia

Przedstawiamy kolejną dziesiątkę tytułów ukazujących się pod naszym patronatem, które mają swoją premierę 28 września. Wśród nich znajdziecie nowe książki Sylwii Kubryńskiej, Jakuba Małeckiego i Krzysztofa Piskorskiego oraz Elizabeth Strout, Mii Sheridan i Ałbeny Grabowskiej. A to jeszcze nie wszystko. Sprawdźcie sami!