Bob, der Streuner. Die Geschichte einer außergewöhnlichen Katze

Bob, No Ordinary Cat
kot, bob, bowen
niemiecki
Elderflower

Vollkommen verwahrlost hockt der getigerte Kater eines Abends vor James‘ Wohnungstür. Aus seinen großen grünen Augen blickt er ihm so mitleidig entgegen, dass James gar nicht anders kann, als ihn bei sich aufzunehmen. Er nennt den Kater Bob und päppelt ihn wieder auf. Dabei hat James es schon schwer genug – als Straßenmusiker reicht das Geld kaum für sein eigenes Abendessen. Als es dem struppigen Streuner besser geht, lässt James ihn wieder laufen. Doch Bob bleibt. Von nun an weicht er seinem Freund nicht mehr von der Seite. Jeden Tag begleitet er ihn zur Arbeit, stets auf seinem Lieblingsplatz, der rechten Schulter, und bringt James Glück.

źródło opisu: http://www.luebbe.de/Buecher/Kinder/Details/Id/978-3-414-82392-2

źródło okładki: http://www.luebbe.de/Buecher/Kinder/Details/Id/978-3-414-82392-2

AuroraBorealis | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Przyjemna, wesoła i momentami wzruszająca historia kota o imieniu Bob i jego właściciela i zarazem autora tejże książki – Jamesa Bowena -byłego narkomana i ulicznego muzyka mieszkającego w Londynie.

Książka zdecydowanie zasługuje na sięgnięcie po nią szczególnie, jeśli zaliczamy się do miłośników puszystych, kocich mordek. Jedyna rzecz, która denerwowała mnie choć występowała tylko na początku to irytujące, nieco głupiutkie, powtarzające się pytania typu: gdzie kiedyś był Bob, czy mieszkał na ulicy a może miał dom? itd wskazujące, że nasz „ludzki” bohater chyba jest osobą o umyśle pięciolatka, a nie faceta blisko 30-letniego. Potem zrobiło się o wiele lepiej.

Pozycję tą czyta się wyjątkowo szybko, tekst wprost umyka nam sprzed oczu niczym pociąg ekspresowy.
Kiedy wybierałam tą książkę do przeczytania, chciałam się przekonać na własnej skórze jak potoczą się losy tej rudej mordki i jego pana, a że jestem poniekąd związana z rodzajem kocim – mama ma kota, burego dachowca, a...

Mollinka_90 | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

BARDZO DOBRA KSIĄŻKA OPARTA NA FAKTACH! NIEZWYKŁA PRZYJAŹŃ KOTA I CZŁOWIEKA!

Uzależnienie od narkotyków to ciężki temat, z którym nie lubię spotykać się w literaturze ani w filmie, szczególnie po obejrzeniu "Requiem dla snu". Jednak kot Bob zaintrygował mnie do tego stopnia, że przemogłam swoje uprzedzenia i sięgnęłam po zapis walki o powrót do normalnego życia, jaką stoczył James Bowen z pomocą niezwykłego czworonożnego przyjaciela.

James Bowen spędził dzieciństwo na licznych przeprowadzkach, wychowywał się w rozbitej rodzinie. Brak własnego miejsca, trudności w zawieraniu przyjaźni sprawiły, że zafascynowany muzyką rockową chłopak, wpadł w złe towarzystwo i uzależnił się od narkotyków. By wyjść na prostą, James decyduje się rozpocząć kurację i zamieszkać w mieszkaniu oferowanym przez opiekę społeczną. To właśnie w skromnym bloku na jednej z wycieraczek pewnego dnia odnajdzie swego najlepszego przyjaciela.

Rudy wychudzony kocur wyglądający jak siedem nieszczęść to nie problem...

Gosia | 2014-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Usiłowałam sobie przypomnieć, kiedy ostatnio przeczytałam jakąś książkę o zwierzętach i wyszło mi, że chyba w dzieciństwie. Sama posiadam kotka (pręgowanego), który się do mnie przyplątał i już został. Jak każdy właściciel kota uważam, że mój jest wyjątkowy i jedyny. Od mojego kota daję książce jedną gwiazdkę więcej.
A o samej książce, cóż. Literackie arcydzieło to nie jest. Napisana prostym językiem historia Jamesa Bowena, narkomana na odwyku, ulicznego grajka, który usiłuje wrócić do normalnego życia.
Pewnego dnia na klatce schodowej znajduje zabiedzonego rudego kota i po namyśle postanawia go przygarnąć. Kocur otrzymuje imię Bob, odrobinę miejsca w domu i wkrótce wiele miłości. Ten odwzajemnia się przywiązaniem i zapełnieniem pustki i samotności w życiu Jamesa. Przyczynia się też do większej rozpoznawalności Jamesa i dzięki temu większych zarobków. Okazuje się, że obaj potrafią sobie wiele dać i nawzajem poprawić swój los. Obaj dali sobie nadzieję na lepsze życie i motywację do...

Monika | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

Czytałam opinie, że nie jest to literatura wysokich lotów. A wiecie, co ja na ten temat sądzę...? Jeśli książka mnie wzrusza, jeśli wiem, że pozostanie w moim sercu na zawsze, to naprawdę mało mnie obchodzi, czy to są wysokie czy niskie loty.
Kot Bob wraz ze swoim Jamesem trafili prosto do mojego serca. To oczywiście nie jest pierwszy raz (i z pewnością nie ostatni!) kiedy zwierzak ratuje człowieka. Widziałam to wielokrotnie, znam to z autopsji... Oto jesteśmy w czarnej dziurze, przeżyliśmy traumę i nagle w naszym życiu pojawia się futrzak. Teoretycznie to zły czas, nie mamy na zwierzaka ani siły ani ochoty. Ale jakże często ten zwierzak właśnie wyprowadza nas z tej czarnej dziury na światło słoneczne! Kiedy pies szczekaniem a kot miauczeniem dopominają się o miskę z żarciem, kiedy pchają się nam na kolana upominając się o pieszczoty, kiedy przytulają się "mówiąc", że jesteśmy dla nich ważni, to człowiek chcąc nie chcąc musi czarną dziurę opuścić i zająć się tym wdzięcznym, niczemu...

Angelic | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Zainteresowałam się tą książką ze względu na historię w niej zawartą.
Główny bohater, który staczał się po równi pochyłej, w świat narkotyków, samotności i beznadziei, chce zmienić swoje życie i w odpowiednim momencie staje na jego drodze, rudy kot. Milusiński imieniem Bob, pomaga Jamesowi, zarówno pod względem stronienia od narkotyków, jak również przy jego pracy podczas grania na ulicy czy sprzedaży gazet. Bob jest zwierzęciem spokojnym i niezwykle inteligentnym i ta historia pokazuje, że przede wszystkim warto próbować podnieść się z życiowego dołka, nawet jeśli sytuacja wydaje się beznadziejna. Warto inaczej spojrzeć na ludzi bezdomnych, którzy również potrzebują miłości i akceptacji. Relacja między człowiekiem, a zwierzakiem przerodziła się we wzajemną opiekę sobą nawzajem i to jest piękne.
Niestety jeśli chodzi o styl pisania książki, to język jest bardzo prosty i to mi aż tak bardzo nie przeszkadzało, jednak ciągłe wracanie do tych samych wątków, powtarzanie sentencji,...

miki24gr | 2014-02-26
Na półkach: Eboomoje:), Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 lutego 2014

Chyba każdy posiadający puchatego przyjaciela wie, jak dużo dobrego może uczynić przytulenie mruczącego ciałka i spojrzenie skośnych oczek...:) Koi wzburzone nerwy, łagodzi smutki i żale, poprawia nastrój...
Do lektury zachęcam szczególnie przyjaciół kotów. Nie jest to może literatura wysokiej jakości, ale bije z niej autentyczna i głęboka miłość i ciepło.
Polecam!

Nina | 2017-02-10
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 10 lutego 2017

To nie jest literatura wielkich lotów, to jest literatura prawdziwa, napisana prostym językiem prostego człowieka. Daje do myślenia, to pewne. Mnie dała. Ilekroć jestem w centrum miasta, w którym teraz mieszkam, widzę bezdomnych sprzedających "The Big Issue". Nigdy nie zwracałam na nich uwagi, myślałam - dlaczego nie wezmą się za normalną pracę. Przecież pracy w Anglii nie brakuje. Teraz będę patrzyła na nich inaczej. Teraz już wiem... Polecam. To tyle ode mnie.

Stokrotka | 2016-03-03
Przeczytana: 03 marca 2016

„Kot Bob i ja”. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam okładkę i tytuł książki, byłam pewna, że jest skierowana do dzieci. Dopiero przyjaciółka, czytająca kolejną część przygód Boba i jego pana, uświadomiła mi, że jestem w błędzie.
Książka jest przesympatyczna i nieskomplikowana w odbiorze, napisana prostym językiem, z uczuciem płynącym prosto z serca. Autor James Bowen (uliczny grajek, narkoman na odwyku) opowiada o tym, jak pewnego dnia w jego życiu pojawił się rudowłosy kocur i przewrócił je do góry nogami. A właściwie … nie tyle przewrócił, co wyprostował ścieżki swego nowego pana i przewartościował jego priorytety.
„Kot Bob i ja” to książka z pozytywnym przesłaniem. Warto po nią sięgnąć.

Pollyanna | 2017-04-23
Na półkach: Przeczytane, MBP, 2017
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Historia życia ulicznego grajka Jamesa Bowena'a i towarzyszącego mu Kota Boba. Młody mężczyzna opowiada o tym, jak w tym swoim życiu kompletnie się pogubił- problemy rodzinne, bezdomność, narkotyki. Pewnego dnia spotyka na swojej drodze bezpańskiego rudzielca i od tej pory tworzą zgrany duet. Kot pozwala mu dostrzec jasną stronę świata i ludzi. Obecność kota i odpowiedzialność za żywe stworzenie spowodowały, że James zacząć drobnymi kroczkami zmieniać swoje życie.
Historia Jamesa i Boba opowiedziana jest w bardzo prosty sposób. Z pewnością wzruszy każdego miłośnika kotów.

Mieczysław | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Bardzo miła książka, szczególnie dla miłośników kotów. Napisana ładnym, prostym, takim "mięciutkim" stylem, przypominającym nieco Whartona. Treści raczej niewiele, ale czyta się z prawdziwą przyjemnością.
Autora książki i jej bohatera - kota Boba możemy ujrzeć na własne oczy wpisując na YouTube dwa słowa: cat Bob. Znajdziemy mnóstwo filmów obrazujących szaleństwo powstałe wokół tej niepozornej książeczki.