Widziane z góry widziane z dołu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
literatura, sztuka, kultura
historyczna

W zbiorze zamieszczono różnorodne eseje poświęcone zagadnieniom związanym z dawnymi literaturami romańskimi, przede wszystkim francuską, włoską i hiszpańską. Omówiono w nich relacje sacrum i profanum, opozycję między ziemią a niebem, odniesienia literatury wysokiej i niskiej, postrzeganie przestrzeni i jej struktury, odbicie w literaturze różnic wynikających z pozycji społecznych (w tym często z różnicy płci). Sposobów ujmowania i (nie) oddawania wzniosłości w literaturze popularnej średniowiecza aż po barokowe i oświeceniowe spojrzenia białego człowieka - misjonarza lub uczonego - na egzotykę i odmienność Madagaskaru oraz związane z tym wartościowanie kultury. Ponadto rozważania o roli motywu spotkania w petrarkowskiej poezji miłosnej, refleksji nad miejscem, jakie kobiecie i małżonce wyznaczają późnośredniowieczne traktaty dydaktyczne, studia poświęcone włoskiej poezji kobiecej XVI w., XVII-wiecznym poglądom na wychowanie dziewcząt, aspektom komizmu Orlanda Szalonego Ariosta.

Alicja Morro | 2012-12-14
Na półkach