Tajemnice średniowiecza. Sekretna historia zakonów

Tłumaczenie: Marta Boberska
Wydawnictwo: Świat Książki
El Enigma Medieval. Los Secretos De La Edad Media
historia

Opowieść o tyleż wspaniałej, co ponurej epoce, pełnej lęków, zagrożeń, wiary w Boga, a zarazem czarów, magii i opętania. Czym zajmowali się mnisi za murami klasztorów. Jak konserwowano ciała zmarłych świętych. Jak powstała i upadła potęga templariuszy. Które księgi spaliła wszechwładna inkwizycja, a jakie ocaliła.

Maynard | 2014-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2014

Dosyć przeciętna i niezwykle chaotyczna. Już sam tytuł sugeruje niesamowite "smaczki" dla entuzjastów spisków, Kodu Da Vinci i innych oszołomów. Niestety owych rewelacji w książce jest jak na lekarstwo a główną wadą "Tajemnic..." nie jest poszukiwanie sensacji lecz zbytnie nagromadzenie wątków historycznych i średniowiecznych tematów czyli tzw. "za dużo grzybków w barszcz". Blaschke opisuje w telegraficznym skrócie główne społeczno-obyczajowe aspekty wieków średnich, herezje, życie zakonne, historię chrześcijaństwa, ruchów zakonnych, wielkie epidemie, historię brudu, czary, templariuszy, pustelników, uff.. Te wątki spokojnie obdzieliłyby kilkanaście ciekawych monografii pióra Le Goffa czy Huizingi. Drugi minus to liczne powtórzenia i pisanie o tym samych na siłę (o fakcie zażywania przez mnichów ablucji trzy razy w roku autor wspomina chyba pięć razy SIC!). Książkę polecam raczej czytelnikom nie znającym realiów średniowiecza, nie czytającym KOMPLETNIE niczego na ten temat. Z...

Emma | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

Czytając recenzję myślałam, że będzie ciekawsza, ale się zawiodłam. Wiele ciekawych tematów jest potraktowanych pobieżnie, również wiele nieścisłości, ale czytelnicy, którzy na temat średniowiecza wiedzą niewiele, to znajdą interesujące wątki .

hanciu | 2015-06-14
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Książka zdecydowanie poniżej oczekiwań.Wbrew tytułowi Blaschke nie odkrywa w "Tajemnicach średniowiecza" absolutnie niczego. Miejsce sekretnych rytuałów i zdumiewających herezji zajmują ogólnodostępne fakty, często nie wychodzące poza zawartość podręczników historii. Nawet informacje dotyczące rozwoju alchemii oraz jej poszczególnych przedstawicieli pozostawiają w czytelniku spory niedosyt, którego nie są w stanie zaspokoić gustownie dobrane ilustracje i ryciny z epoki. Całość jest zdecydowanie bliższa tematycznej kompilacji niż książce popularnonaukowej.

Magrat | 2015-01-31

Bardziej praca na zaliczenie na studiach niż poważna publikacja. Nie siedzę głęboko w historii średniowiecza, a i tak nie dowiedziałam się niczego nowego. Tajemnic i sekretów też nie ma, wszystko znajdziecie w encyklopedii.

mama | 2016-11-14
Na półkach: 2016, Przeczytane