Niemieckie pojazdy wojskowe II wojny Światowej

Vesper
2012-01-01
2012-01-01
Jakub Kraszewski

Wybitnie szczegółowe dzieło !!! Najlepsza w tym temacie księga ! Polecam !

Wybitnie szczegółowe dzieło !!! Najlepsza w tym temacie księga ! Polecam !

Recenzja mojego autorstwa:

Recenzja mojego autorstwa:

"Niemieckie pojazdy wojskowe II wojny światowej" to najlepsze dzieło jakie przyszło mi czytać na temat uzbrojenia Wehrmachtu. Obejmuję czołgi, niszczyciele czołgów, działa szturmowe, samochody pancerne, transportery opancerzone, ciągniki, słowem - wszystko co ma koła. Każda wersja danej maszyny jest opisana oddzielnie, nie brakło miejsca nawet na prototypy które nigdy nie zostały ukończone.
Ogromną zaletą powyższej książki jest masa różnego rodzaju zdjęć: w instrukcjach, fabrykach, na froncie, po zniszczeniu czy przejęciu przez wroga. Większość pojazdów ma swoje zdjęcia z każdej możliwej strony.
Ponadto, każda wersja pojazdu posiada swoją szczegółową tabelę z danymi technicznymi. Opisy siłą rzeczy nie są zbyt wyczerpujące lecz jak na taki format pracy nikt nie powinien czuć się rozczarowany.
Generalnie z całokształtu pracy przemawia olbrzymi profesjonalizm a dzięki wydaniu mam piękną ozdobę na półce. Dla każdego miłośnika II wojny światowej - pozycja obowiązkowa. Marzy mi się taka książka poświęcona pojazdom aliantów zachodnich.

7,5/10

7,5/10

Książka "Niemieckie Pojazdy Wojskowe II Wojny Światowej" nosi podtytuł "podstawowy katalog". Sugeruje, że należy spodziewać się zdawkowej informacji i ewentualnie jakiegoś zdjęcia - jak to w wielu publikacjach tego typu bywa. W tym wypadku jest inaczej. Mamy przed sobą kompletny podstawowy katalog pojazdów militarnych III Rzeszy. Każdy pojazd posiada krótki opis, prawie każdy zdjęcie i tabelkę z danymi technicznymi.
Opis jest krótki jak na formę katalogu przystało, ale nie lakoniczny. Zawiera starannie wyselekcjonowane informacje ważne dla danego typu pojazdu. Niejednokrotnie autor opisuje jak odróżnić poszczególne wersje, lub dlaczego są one nie do odróżnienia.
Zdjęcia stanowią siłę katalogu. Dotychczas nie wyobrażałem sobie takiego typu publikacji bez rysunków. Teraz już wiem, że staranny dobór zdjęć pozwala o owych rysunkach zapomnieć. Autor dobierając zdjęcia starał się oddać najważniejsze cechy danego pojazdu i mu się to udało. Często są to piękne fotografie fabryczne lub pochodzące z instrukcji obsługi. Staranność w doborze - stanowi największy walor tej publikacji.
Tabele z danymi technicznymi umieszczone na koniec, zawierają podstawowe dane techniczne. Wystarczające dla porównań i szybkiego zorientowania się, czym dysponuje dana maszyna.
Wydanie. Książka jest kolosem z 511 stronami, wydanym na bardzo dobrej jakości papierze. Fotografie wyraźne, każda opisana. Publikacja podzielona na rozdziały:
-Gąsienicowe pojazdy pancerne (czołgi,działa szturmowe, niszczyciele czołgów, pojazdy ewakuacyjne i przeciwlotnicze, samobieżne gąsienicowe działa i haubice, samobieżne działa przeciwpancerne, samobieżne miotacze ognia, pojazdy inżynieryjne i wsparcia)
-Pojazdy pancerne kołowe i półgąsienicowe (samochody pancerne, opancerzone transportery półgąsienicowe)
-Pojazdy nieopancerzone (motocykle, samochody osobowe, ciężarowe nieopancerzone pojazdy półgąsienicowe i ciągniki gąsienicowe)
Ponadto dostaniemy słownik najważniejszych pojęć, indeks i numery Kfz i Sd.Kfz.
Autor niektóre wersje pojazdów opisał z aptekarską dokładnością. Nie tyczy się to tylko czołgów. Wystarczy wspomnieć o popularnym opancerzonym transporterze półgąsienicowym Sd.Kfz 250. Jego odmian i pokrewnych jest chyba najwięcej. W katalogu znajdziemy też wersje, które były tylko na papierze (projekty),ale i takie o których wspominają dokumenty a nie wiadomo czy w ogóle powstały (stąd moja uwaga,że nie wszystkie pojazdy posiadają zdjęcia).
Podsumowując jest to najlepszy podstawowy katalog jaki dotychczas dostałem w swoje ręce. Według mnie książka nie ma wad i mogę ją z czystym sumieniem polecić każdemu kto interesuje się drugą wojną światową, a nawet uznać ją jako pozycję obowiązkową.

• II wojna światowa
  • WW II