Jakość usług certyfikacyjnych systemów zarządzania

biznes, finanse

Z uwagi na popularność ISO 9000:2000, wydaje się być bardzo aktualna i potrzebna dyskusja dotycząca jakości usługi certyfikacyjnej. Dotychczas na świecie wydanych zostało kilkaset tysięcy certyfikatów, także w Polsce dynamicznie zwiększa się liczba certyfikowanych systemów zarządzania. Nadal jednak podstawowa kwestia to posiadanie certyfikatu, chociaż coraz częściej zadawane jest pytanie o jednostkę, która certyfikat przyznała. Wszystkim stronom zainteresowanym powinno zależeć na wartości certyfikatów systemów zarządzania. Ich znaczenie kształtowane jest przez złożony układ czynników, bowiem wynika zarówno z postawy certyfikatora, audytorów zespołu certyfikacyjnego, klienta zlecającego certyfikację, wskazań konsultantów, wymagań i nadzoru jednostek akredytacyjnych, oczekiwań wielu uczestników rynku, np. partnerów biznesowych danej organizacji. Określone obserwacje rynkowe powinny niepokoić, bowiem z jednej strony mamy do czynienia z niewiedzą organizacji zlecających certyfikację co do jej istoty, a z drugiej strony z nie do końca profesjonalnym działaniem jednostek certyfikujących, czy auditorów je reprezentujących. Dyskusja w celu jednoznacznego zdefiniowania kryteriów usługi certyfikacyjnej, wnioski z niej płynące i ich wdrożenie, mogą przysłużyć się wyłącznie podnoszeniu rangi certyfikatów, a przez to skuteczniej pomagać organizacjom w wykorzystaniu atutów związanych z ich posiadaniem.

źródło opisu: albertus.pl