Moje ptaki zwierzaki i krewni

Okładka książki Moje ptaki zwierzaki i krewni Gerald Durrell
Okładka książki Moje ptaki zwierzaki i krewni
Gerald Durrell Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Trylogia z Korfu (tom 2) literatura piękna
Trylogia z Korfu (tom 2)
Birds, Beasts and Relatives
Czytelnik
1976-01-01
1976-01-01
Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Andrzej Trzeciakowski

Lubię tę rodzinkę. Od razu chce się na Korfu.

Lubię tę rodzinkę. Od razu chce się na Korfu.

Słońce znów zaświeciło, a ja - po zimie spragniona ciepła - otrzymałam piękną, radosną podróż na Korfu. Już jakiś czas temu (ok. 2 lata) czytałam tom I TRYLOGII Z KORFU Gerald'a Durrell'a i byłam oczarowana. MOJA RODZINA I INNE ZWIERZĘTA, to absolutny hit! Zapewniam, że TOM II w niczym mu nie ustępuje MOJE PTAKI, ZWIERZAKI I KREWNI, to zabawna, doskonale napisana, soczysta, osobista opowieść o rodzinie autora, o nim samym i o wyspie, która stała się ich domem.
Pisarz i zoolog Durrell czule, poetycko opisuje przyrodę, która go otaczała na wyspie. Te opisy są jednymi z najpiękniejszych, jakie czytałam, a dialogi są jednymi z najzabawniejszych - ta opowieść jest po prostu NAJ.
Należy pokłonić się tłumaczą, czyli Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej i Andrzejowi Trzeciakowskiemu, ponieważ swoją pracę wykonali wspaniale. Idealnie oddali klimat Korfu i humorystyczny aspekt książki. Jestem im ogromnie wdzięczna i gratuluję talentu.
MOJE PTAKI, ZWIERZAKI I KREWNI, to pasjonująca historia, a może raczej zbiór historii, wspomnień, który tworzy kolorowy wachlarz codzienności, o której myślę, że każdy marzy. Mamy tu przezabawną akcję z osiołkiem, a właściwie z oślicą Sally (nie mogłam powstrzymać śmiechu),mamy dziwny "romans" mamy autora, mamy sowę ducha, tańczącego niedźwiedzia i wreszcie winną ucztę, po której sen jest głęboki, a poranek bolesny.
Uwielbiam sposób, w jaki te książki zostały wydane. Okładki są przepiękne! Pastelowe kolory zaraz orzeźwiają i wlewają w serce pozytywną energię. Ilustracje wykonała Trina Dalziel i idealnie pasują do magicznej treści. Czy polecam?! Ależ co to za pytanie?! Oczywiście, że POLECAM! I z pewnością jeszcze powrócę na Korfu.

śmiech, miłość i zwierzęta
TRYLOGIA Z KORFU
tom I
Wydawnictwo NOIR SUR BLANC

Styl sympatyczny, gawędziarski ale treść źle się zestarzała. Stosunek do "tubylców" z wyższością, ten do zwierząt natomiast kolekcjonerski, to przeszkadzało w czytaniu.

Cudowna książka

Cudowna książka

Kolejny raz ubawiłam się, wzruszyłam, świetnie spędziłam letni czas. Takich książek chciałabym czytać więcej. I takich ludzi jak Durrell też życzyłabym sobie więcej.

Jako dzieciak zaczytywałam się w książkach Durrella, zaczynając oczywiście od trylogii korfuńskiej.
Teraz wróciłam do nich z dwóch powodów - nowe wydanie oraz wyjazd na Korfu. Oczywiście będąc dorosłym czyta się je i odbiera zupełnie inaczej, ale nadal dają radość i wiedzę przyrodniczą, geograficzną, psychologiczną, historyczną. Nadal przenoszą człowieka w tamte miejsca i czasy. I nadal powodują zdziwione spojrzenia ludzi, gdy niespodziewanie parska się śmiechem.
Znakomity powrót do wspomnień z dzieciństwa 😍

Druga część historii z życia rodziny Durrelów na greckiej wyspie Korfu. Zabawna, pełna słońca, pięknych widoków i szczegółowych opisów flory i fauny. Bardzo polecam drugą część tak samo jak pierwszą.

Kontynuacja pierwszej części - nie rozczarowuje. Lekka, napisana z humorem, polecam.

Doskonały ciąg dalszy ;)

Doskonały ciąg dalszy ;)

Gerald Durrell " Moje ptaki, zwierzaki i krewni" trylogia z Korfu część 2,

Nie ma lepszego przewodnika po przyrodzie wyspy Korfu niż dziesięcioletni Gerry Durrell, który po latach spisał swoje wspomnienia z dzieciństwa ukazując wyspę jako miejsce przyjazne do życia, sielskie, pełne interesujących przedstawicieli fauny i flory i nie mniej ciekawych dorosłych postaci.

Kiedy tylko wiedziałam już, jaka będzie destynacja moich tegorocznych wakacji, zdjęłam z półki Trylogię z Korfu i zapakowałam do walizki. Miałam nadzieję, że jej lektura w otoczeniu przyrody, która w powieści odgrywa niezwykle ważną rolę, będzie strzałem w dziesiątkę. Nie myliłam się.

Nie ma możliwości nie zakochać się w Korfu, tak jak przed laty przydarzyło się to rodzinie Durrellów, która pewnego dnia, zabrawszy najpotrzebniejsze rzeczy, przeprowadziła się na wyspę. A dziesięcioletni jeszcze wtedy Gerry obserwując otoczenie, zadurzył się w jej przyrodzie. Przyglądał się życiu zwierząt, starając się poznać je jak najlepiej. Przynosił do domu mnóstwo jej przedstawicieli, czasem ku uciesze, choć częściej wprawiając rodzinę w rozpacz, bo na modliszki, gekony, mewy, żółwie, psy a nawet skorpiony, można było natknąć się wszędzie. W drugiej części zwierzęcych bohaterów pojawia się jeszcze więcej, są również nowi, jak chociażby niedźwiedź.

Z takim przewodnikiem przebywanie w otoczeniu lokalnej fauny i flory staje się wręcz niebiańskim doznaniem. Zachwycająca jest dziecięca, prosta, ale jakże szczera miłość do otaczającej przyrody. Chęć poznania wszystkiego, dotknięcia, umiejętna obserwacja. Czytając pełne miłości opowieści Gerrego o kolejnych zwierzętach, ale również zabawne historie związane z rodziną, wakacyjny pobyt na Korfu jawi się jeszcze cudowniejszym przeżyciem, a i wiele zwierząt okazuje się nie tak strasznymi czy niebezpiecznymi, jakimi widziałam je wcześniej.

Cudownie jest móc choć przez moment poprzebywać osobiście w miejscach, które opisują książki. Atmosfera oraz unoszący się nad lekturą duch bohaterów, stają się wtedy jeszcze bardziej wyraziste i odczuwalne. A z kochającego nawet najbardziej odpychające zwierzęta Gerrego, warto brać przykład.

Gerald Durrell " Moje ptaki, zwierzaki i krewni" trylogia z Korfu część 2,

Kiedy...

• Mam

Dodaj cytat z książki Moje ptaki zwierzaki i krewni