Moje drzewko pomarańczowe

Tłumaczenie: Helena Czajka
Cykl: Zézé (tom 1)
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
SUNDAY

Zezé, chłopiec z bardzo ubogiej rodziny, nieprzeciętnie wrażliwy i inteligentny, stwarza sobie świat fantazji, w którym chroni się przed otaczającą go brutalną rzeczywistością, obdarzając ludzkimi przymiotami zwierzęta i rośliny. Ukochane drzewko pomarańczowe staje się jego jedynym przyjacielem, któremu zwierza się ze swych nieszczęść oraz opowiada o dziecięcych psotach i figlach. W...

W nieprzyjaznym świecie dorosłych Zezé znajduje jednak czasem wsparcie i uczucie; przede wszystkim u Portugalczyka, Manuela Valadaresa, który w pewien sposób zastępuje mu ojca.

Jednakże życie zbyt wcześnie uczy chłopca, czym jest cierpienie. Niewinne i beztroskie dzieciństwo zostaje na zawsze przerwane przez przedwczesne doświadczenie bólu i tęsknoty.

źródło opisu: http://www.bookbox.pl/k/literatura_piekna_-_obca,1...(?)

źródło okładki: zdjęcie autorskie

wiech | 2019-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2019

Otula serce! Rozwala emocjonalnie!
Dawno nie czytałam książki, przy której tak często miałam ściśnięte gardło, ściśnięte serce i oczy pełne łez.
Może zbyt łatwo się wzruszam? Ale zapewne każdego chwyci za serce historia małego, wrażliwego chłopca, bitego, poniżanego - spragnionego miłości. Chłopca o niezwykłej wyobraźni, która pomagała mu złagodzić życie w biedzie.
„Chude palce nędzy” i „Dwa niezapomniane lania” – to dwa najbardziej wzruszające rozdziały. Najlepiej zaszyć się w kącie, czytać w samotności i bez skrępowania połykać łzy.
Nic więcej nie napiszę – brak mi słów – chce mi się wyć.
Czytajcie - na własną odpowiedzialność. Może Wam przyjdzie łatwiej tłumić uczucia. Mnie się nie udało.
Długo siedziałam z bijącym sercem.
Długo myślałam o tym, co przeczytałam. :’(

chrispu | 2014-09-10
Na półkach: Przeczytane, Różne

"Ból zaczyna się dopiero wtedy, kiedy boli nas calutkie serce..."
A przy tej książce zaczyna ono boleć tak mniej więcej od jej połowy. Pierwsza połowa jest w miarę lekka - ot, takie przygody małego łobuziaka. Uśmiech na twarzy który początkowo wywoływały jego przygody (przypominały mi trochę "Mikołajka" - ze sposobu opisu) szybko jednak gasnął gdy czytało się finał "przygody". Ale dało się jakoś to "przeżyć".
Natomiast od połowy książki to już jest "uczuciowa masakra". Dawno nie czytałem tylu emocjonalnych i mądrych dialogów pomiędzy dzieckiem a dorosłymi. I nawet jeżeli do połowy książki komuś udawało się czytać ją dość beznamiętnie, to przy końcówce musi w końcu "coś drgnąć".
Piękna książka o poszukiwaniu miłości, o przedwczesnym wejściu w dorosłość, napisana w naprawdę świetnym stylu. Autor w mojej ocenie świetnie opisuje realia życia i mentalność ludzi pochodzących z biednych, wielodzietnych rodzin z lat 20-30 tych XX wieku, żyjących w Brazylii. W pewnym momencie miałem...

Kiwi_Agnik | 2014-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2014

"... Zabija się w sercu. Przestaje się kochać..."

Wyjątkowa pozycja o głębokiej treści, emanująca po trosze goryczą, po trosze słodyczą.
Uczucia są serwowane raz w sposób bardzo subtelny, by zaraz okazać swoją bardziej bezlitosną stronę, czyli prawdziwe życie.

Urzekająca historia, która na długo pozostanie w mojej pamięci.

Polecam!

allison | 2017-07-22
Przeczytana: 20 lipca 2017

Po lekturze tej książki mam mieszane odczucia.
Na pewno jest to powieść zapadająca w pamięć, poruszająca, ukazująca realia życia w Brazylii lat 30. minionego wieku z perspektywy dziecka.
Może dziwić dojrzały styl wypowiedzi małego bohatera, ale przestaje, gdy okazuje się, że to wspomnienia spisane przez dojrzałego człowieka.

Losy głównego bohatera i jego bliskich robią ogromne wrażenie, ale momentami odnosiłam wrażenie, że autor gra na emocjach czytelnika - trudno nie wzruszyć się, gdy czytamy o cierpieniach małego chłopca, który na co dzień styka się z przemocą, biedą, walką o przetrwanie, sam jest bezlitośnie bity i poniżany przez najbliższych, a przyjaciela znajduje w kimś, po kim najmniej można byłoby się tego spodziewać.

Granica między wielkością literatury i kiczem jest tu bardzo cienka. Staram się jednak widzieć szklankę do połowy pełną, dlatego daję książce ocenę bardzo dobrą, zwłaszcza że Adam Woronowicz jako lektor spisał się na medal.

I jeszcze jedno - porównania...

| 2014-05-09
Przeczytana: 09 maja 2014

Już otwierając i patrząc na stronę z podziękowaniami wiedziałam,że to będzie historia niezwykła.O miłości,przyjaźni,samotności i niesprawiedliwości.O tym,że ludzie wrażliwi w większości skazani są na niezrozumienie,trudno im dostosować się do reszty.Szczególnie jest to widoczne na przykładzie dzieci,które żyją w skrajnych warunkach.Książka o ogromnym ładunku emocjonalnym,tym bardziej wzbudza nasze poruszenie ponieważ oparta jest na wspomnieniach autora.Popłakałam się bardzo...nie pamiętam kiedy tak płakałam.

Magdalena | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Bardzo smutna historia chłopca, którego dziś nazwano by maltretowanym, jego rodzinę patologiczną a rodzicom prawdopodobnie odebrano by prawa rodzicielskie. Tymczasem w brazylijskiej dzielnicy nędzy, gdzie rzecz się dzieje w latach 30 - tych XX wieku, wydaje się to wszystko być czymś naturalnym dla zdecydowanej większości mieszkańców. Tym bardziej osamotniony w swym cierpieniu jest sześcioletni Zeze. Zaledwie kilka osób jest życzliwych dla małego, niezwykle wrażliwego chłopca - jedna z sióstr, nauczycielka i, uwielbiany przez niego, bogaty Portugalczyk. I choć przyjaźń starszego mężczyzny z sześciolatkiem trwała bardzo krótko i zakończyła się tragicznie, wywarła niezwykły wpływ na całe późniejsze życie małego.
Książkę bardzo polecam, trochę obniżam ocenę z powodu słabego tłumaczenia (trafiłam na pierwsze polskie wydanie, z 1976 roku)

Monika | 2014-07-21

Diabelsko dobra książka.

książek: 2012
fiNka | 2014-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2014

"Historia chłopca, który pewnego dnia zrozumiał, czym jest ból..."
I o tym właśnie jest ta ksiazka. Piękna, poruszająca, niesamowicie smutna. O pięknej przyjaźni, o bólu, o niesprawiedliwości. Płakałam straszliwie, nie przypominam sobie żeby jakaś ksiazka wyzwolila we mnie tak olbrzymie emocje. Właściwie wciąż jeszcze szlocham, wystarczy ze spojrze na okładkę na to piękne drzewko i łzy same płyną. Czytać z dużym zapasem chusteczek pod ręka.

Opowieść o niespełna sześcioletnim chłopcu. Mały Zeze to chłopiec, który pochodzi z bardzo biednej i licznej rodziny. Jest bardzo inteligentny, bystry, ciekawy świata. Jest wielkim psotnikiem a przy tym ma bardzo dobre serduszko. Wszyscy z jego najbliższych, znęcają się nad nim :(. Biją go od zawsze i za prawie wszystko. Książka przez to co przeżywa ten mały chłopiec jest tragiczna (aż samemu by się komuś wlało za małego), ale mądrość małego i jego wielkie pragnienie miłości poruszają i wywołują uśmiech... Polecam:)

annaroza | 2016-07-22
Przeczytana: 1992 rok

Dostałam ją w prezencie. Kilka razy zaczynałam czytać i po kilku stronach odkładałam. Nie podobała mi się. Przeleżała na półce kilka lat. Ponownie sięgnęłam po nią gdzieś w czasach licealnych i uznałam, że jest po prostu cudowna. Stała się jedną z moich ulubionych. Widocznie musiałam do niej dojrzeć.