Książka Roku 2018
historyczna
Milka

Ideą przewodnią "Antologii pamięci 1939-1945" było przekazanie możliwie pełnego obrazu zmagań naszego narodu z hitleryzmem, danie świadectwa prawdzie owego czasu wypełnionego cierpieniem, grozą i walką. Z obfitego plonu literatury o latach wojny i okupacji wybraliśmy szereg utworów bądź fragmentów, łącząc je tematycznie w siedem tomów: "Polski wrzesień" (oprac. Wojciech Żukrowski), "Zwyczajny dzień" (oprac. Lesław M. Bartelski), "Więzienna krata" (oprac.Seweryna Szmaglewska), "Za drutami" (oprac. Ludwik Rajewski), "Bagnet na broń" (oprac. Lesław M. Bartelski), "U schyłku wojny" (oprac. Witold Władysław Witkowski) i "Wiersze" (oprac. Jan Zygmunt Jakubowski)

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1965

źródło okładki: http://literacki24.pl/