Domy na piasku. Domy dziecka. Od opieki nad dzieckiem do wspierania rodziny

Wydawnictwo: Media Rodzina

Autor przepracował w domach dziecka prawie 10 lat. Swoje doświadczenia zebrał w książce, która ukazała się w 1997 roku. Obecne wydanie bazuje na wcześniejszym, ale jest jego wersją poszerzoną i uzupełnioną. Zagadnienia tutaj poruszane dotyczą m.in. walki ze społecznymi stereotypami na temat placówek opiekuńczo-wychowawczych, prawnej ochrony dóbr osobistych wychowanków, ich prywatności i uczuć, roli wychowawców w domach dziecka, aspektów ekonomicznych w funkcjonowaniu takich placówek, sądów rodzinnych jako partnerów pomocy społecznej.

źródło opisu: http://shop.mediarodzina.com.pl/catalogue/book/id/...(?)

Szarlota | 2012-04-04

Książka ta jest związana z moim kierunkiem studiów (pedagogika opiekuńczo - wychowawcza) i muszę przyznać, że bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Pan Andrzejewski opisał życie codzienne w domach dziecka, przedstawił prawdziwe historie podopiecznych. Poruszona została kwestia sieroctwa społecznego, które w ostatnich latach znacznie się nasiliło. Pomimo, że jest to książka przekazująca merytoryczną wiedzę na temat funkcjonowania placówki, to sposób opisu sprawia, że może ona zainteresować także osoby niezwiązane bezpośrednio z pedagogiką. Gorąco polecam :)

Waszka | 2013-03-11
Przeczytana: 2011 rok

Oceniam tę pozycję na dziesięć gwiazdek, ponieważ według mnie głos Marka Andrzejewskiego, to najważniejszy głos w debacie o placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Autor obnaża wiele mitów zakorzenionych w naszym postrzeganiu domów dziecka i ich mieszkańców. Wskazuje na chory system, który w żaden sposób nie służy dobru dziecka i kompletnie nie uwzględnia współpracy z rodziną. To zadziwiające zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że zaledwie 2 procent dzieci przebywających w tych ośrodkach to sieroty.

Wartość tej książki zawiera się przede wszystkim w merytorycznej analizie istniejącego systemu. Brak tu epatowania historiami, które wyciskają łzy. O swoich byłych wychowankach autor pisze z szacunkiem, bez przedstawiania ich jako biedne sierotki, którym należy się absolutnie wszystko. Zwraca uwagę na to, że dzieciom pochodzącym z rodzin dysfunkcyjnych należy pomagać w sposób mądry, szanując ich godność i biorąc pod uwagę ich faktyczne potrzeby. Celem, który powinien przyświecać...

adorable | 2012-01-25
Na półkach: Rok 2012, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2012

Ach, jakże byłabym zachwycona, gdyby wszystkie książki o tej tematyce były tak interesujące! Świat od razu byłby piękniejszy, gdyby studenci pedagogiki czy osoby zainteresowane tematyką związaną z domami dziecka itp., mieliby możliwość zapoznania się z większą ilością literatury pedagogicznej, która jest napisana tak, jak zrobił to Marek Andrzejewski.
Nie ma tutaj mnóstwa regułek, które rozumieją tylko osoby z "branży", albo i nie rozumie prawie nikt. Nie ma tutaj zbędnego moralizowania, wychwalania jak to w domach dziecka jest mnóstwo biednych sierotek, które czekają na to, aby trafić do jakiejś rodziny, która zaopiekuje się nimi i będą żyli długo i szczęśliwie.
"Domy na piasku" ukazują, że w społeczeństwie panuje wiele stereotypów, które często są bardzo krzywdzące i dla wychowanków, i dla ich rodziców. Autor uświadamia, iż nie można wszystkich rodziców wrzucać do jednego worka z napisem "źli, okrutni, znęcający się nad dzieckiem, niezajmujący się nim". Trzeba mieć świadomość...

Magdalena | 2013-12-12

Książka, którą warto przeczytać. Z całą pewnością polecić mogę ją osobom badającym problemy pedagogiczne oraz tym, którzy interesują się poruszanym tematem.

Autor otwarcie i w prosty sposób opowiada o funkcjonowaniu domów dziecka. Pokazuje cele, zadania i potrzeby placówek. Zwraca uwagę na podopiecznych, z którymi pracował przez wiele lat.

Gorąco polecam!

Aurelia | 2012-11-27
Przeczytana: styczeń 2011

Książka bardzo dobra opowiadająca o dzieciakach z domu dziecka. Historie oparte na faktach pokazują jak na prawdę tam jest. Jak się jeszcze słuchało P. Andrzejewskiego na żywo jak opowiadał te i inne historie to aż trudno czasem było wierzyć. Uważam, że każdy ją powinien przeczytać kto studiuje pedagogikę.

jo_asienka | 2011-07-29
Przeczytana: 2010 rok

Autor, mający zarazem wieloletnie doświadczenie jako wychowawca w domu dziecka, opisuje realia tego środowiska. Łamie stereotypy i mity krążące wokół tych placówek i ich wychowanków. Porusza także ważne kwestie dotyczące rodziców dzieci, którzy będąc w ciężkiej sytuacji życiowej, niejednokrotnie szamoczą się między nałogiem (nałogami), a rodzicielskimi obowiązkami. Wartościowa książka, szczególnie dla tych, którzy interesują się pedagogiką opiekuńczą ;-).

juliaw126 | 2016-06-03
Mamola | 2015-12-20