Kapryśna piątkowa sobota

Wydawnictwo: Akapit Press
9788362199440
Ag2S

Chciałabym przedstawić jakoś tę książkę. Więc może tak: to opowieść o miłości. I o niczym więcej.

źródło opisu: Wydawnictwo Akapit Press

źródło okładki: http://www.akapit-press.com.pl/

wiejskifilozof | 2017-03-11

Bardzo miła i bardzo fajna książka,super się czyta.Ciepła i rodzina,idealna by poznać,czym jest piękno bycia razem.

Agueda | 2011-07-27
Przeczytana: 17 lipca 2011

Damian, kilkunastoletni chłopak, miał problemy z narkotykami. Jednak to już przeszłość. Po śmierci jego babci Marysi, jedynej bliskiej mu osoby, Elwira i Julian (przyjaciele Marysi) postanawiają się nim zaopiekować. Damian przeprowadza się więc do nich i poznaje Zuzannę - wnuczkę Pawła, który jest mężem Baśki, która jest, a właściwie była, niedoszłą żoną Juliana i również przyjaciółką Marysi i poniekąd przyjaciółką Elwiry. To "trochę" skomplikowane.

Czytając "Piątkową sobotę" poznajemy nie tylko losy Damiana i Zuzanny, ale również wydarzenia z przeszłości związane z Pawłem, Baśką, Elwirą i Julianem.

Książkę kupiłam w ciemno. Można by powiedzieć, że kupiłam właściwie kota w worku. Opis na okładce powiedział mi "baaardzo duuużo". Pozwolę sobie nawet go zacytować: "Chciałabym przedstawić jakoś tę książkę. Więc może tak: to opowieść o miłości. I o niczym więcej" oraz oczywiście podpis (K. Siesicka). Pod tym jakże obszernym streszczeniem resztę strony (ok. 2/3) zajmują tytuły...

Za oknem brak śniegu doskwiera a tu taka opowieść zimowa, w sam raz by wieczorem zatopić się w jej treści. Czy to historia miłosna? Owszem, a jak to bywa z owym uczuciem jest również o jego zawiłościach.

Aktualnie dziejącym się zdarzeniom towarzyszą skrawki przeszłości budujące całą historię losów bohaterów młodego i starszego pokolenia, które się przenikają i uzupełniają. Za sprawą starych listów, podpisanych zdjęć, fragmentów notatek i małych przebłysków z przeszłości kreślone są losy grupki przyjaciół żyjących i tych którzy już odeszli. Nić,która łączy pokolenia i buduje więzi łączące ludzi.

Siesicka ma dar pisania o zwykłych sprawach, codzienności w taki sposób ,że jak sie zacznie czytać nie sposób oderwać sie od tego. Nie mówi wprost, ale z poskładanych fragmentów łatwo odczytać całość.

Marquee | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Kręte ścieżki miłości
Elwira i Julian - kochające się małżeństwo, wiodące spokojne uporządkowane życie. Spokój i ład burzy Damian- wnuczek ich zmarłej przyjaciółki, który po stracie rodziców, przybywa pod ich dach. Z czasem młody bohater odkrywa tajemnice Juliana o niespełnionej miłości do jego sąsiadki-Basi. Dziewczyna wychodzi za mąż myśląc, że jej wybranek umarł. Długo po tym Basia umiera, jednak uczucie Juliana,mimo ożenku z Elwirą,nigdy nie gaśnie. Sam Damian odnajduje swoją miłość, która zostaje wystawiona na próbę. Mi pozycja nie przypadła do gustu. Fabuła nawet miła jak na nie wymagającą lekturę, jednak narracja trochę mnie znużyła. Zabrakło mi swoistej wartkości akcji, ciekawszych przemyśleń, a w nadmiarze było szczegółów mało istotnych dla treści, które rozciągnęły tekst. Nie jestem fanką smutnych love story, ale jeśli ktoś ma ochotę poczytać o miłości w najprostszej postaci, jest to fajna lektura na długi wieczór.

isabelle142 | 2016-11-03
Przeczytana: 01 listopada 2016

Przepiękna! Urzeka zarówno wnętrzem, jak i okładką. Idealnie wpasowuje się w melancholijny klimat listopada czy grudnia.
Jest uwielbiany przeze mnie (przynajmniej niegdyś) wątek narkotykowy, są zawiłe (i to jak!) koligacje rodzinne, wreszcie - nieszablonowa love story. I zasadniczo otwarte zakończenie, tak charakterystyczne dla Siesickiej. Nie brakuje humoru, momentów wzruszeń i okazji do zadumy, a bohaterowie są ciekawie zarysowani. Czego można chcieć więcej? Poza tym autorka zastosowała bardzo ciekawy zabieg, wplatając w treść powieści fragmenty ogłoszeń prasowych, listów, notatek i innych świstków, komponujących się idealnie z fabułą. Kto wie, może w przyszłości znajdzie się wydawca, który podejmie się wydania jej w wersji 'z dodatkami'? :)

To zdecydowanie najlepsza spośród książek, jakie przeczytałam w tym roku.

madame | 2012-07-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012

Świetna - jak większość książek pani Siesickiej. Autorka sama na okładce napisała, iż jest o miłości. I o niczym więcej. Poznajemy Damiana oraz Zuzannę, a także Juliana, Elwirę, Pawła. Zagłębiamy się w rodzącą miłość pomiędzy dwojgiem nastolatków oraz odkrywamy przeszłość starszych bohaterów. Bardzo dobrze napisana książka.
Szczególnie jedna ze scen z książki utkwiła mi najbardziej w głowie. Gdy Damian znajduje śpiącą Zuzannę u siebie w pokoju, trzymającą królika. Dotknął jej policzka, po czym dziewczyna zbudziła się. Nie wiedział, że tak naprawdę nie spała ani przez chwilę. Fajny moment.

lacerta | 2012-03-08

Niebanalna i urocza. Niby książka o miłości, ale zupełnie inna niż wszystkie.
Wspaniałe opisy i ten klimat charakterystyczny dla Siesickiej. Autorka pokazała nam kilka oblicz miłości - młodzieńczej i tej dojrzalszej.

| 2015-10-22
Przeczytana: 21 października 2015

Wzruszyła mnie. Po przeczytaniu jej z moich oczu wypłynęły łzy. Dlaczego? Bo ta książka jest piękna, po prostu piękna...

ira | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 01 lutego 2015

Typowa Siesicka, czyli para nastolatków, pierwsza miłość, nieciekawa przeszłość jednego z nich, w tle tajemnica, urwane zakończenie. Kiedy byłam młodsza, robiło to na mnie większe wrażenie.
Chciałabym przeczytać coś bardziej chwytającego za gardło, bardziej w stylu "Między pierwszą a kwietniem" niż "Zapałki na zakręcie". Dorosłam już.

| 2013-12-25
Przeczytana: 16 lutego 2012

Pani Siesicką uwielbiam za prostotę ukazaną w jej książkach. Za to, że nawet zwyczajną historię o zwyczajnych ludziach potrafi napisać w taki sposób, że czytelnik chce znaleźć się wśród bohaterów, poznać ich, porozmawiać z nimi. Tak też było w tym przypadku. Gorąco polecam! :)