6,75 (75 ocen i 12 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
6
8
10
7
28
6
19
5
7
4
0
3
2
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788361297130
liczba stron
208
kategoria
Literatura piękna
język
polski

„Magnat” to pasjonująca historia Aleksandra Kalinowskiego, młodego potomka zbiedniałego arystokratycznego rodu, wychowanego na łasce bogatej krewnej. Wiedziony pragnieniem odzyskania dawnej pozycji społecznej, dumny, honorowy, odważny i prawy podejmuje kolejne wyzwania, przekonany, że wszystko może zdobyć własną dzielnością i wytrwałością. Nic nie wydaje mu się zbyt trudne. Piękny i obdarzony...

„Magnat” to pasjonująca historia Aleksandra Kalinowskiego, młodego potomka zbiedniałego arystokratycznego rodu, wychowanego na łasce bogatej krewnej. Wiedziony pragnieniem odzyskania dawnej pozycji społecznej, dumny, honorowy, odważny i prawy podejmuje kolejne wyzwania, przekonany, że wszystko może zdobyć własną dzielnością i wytrwałością. Nic nie wydaje mu się zbyt trudne. Piękny i obdarzony wieloma zdolnościami wierzy, że żadna moc nie zdoła go zatrzymać. Jednak na jego drodze staje ta, która plącze losy zarówno możnych jak i biedaków. Miłość. Równie namiętny w zdobywaniu pozycji, w pracy, jak i w uczuciu, nie potrafi iść na żaden kompromis.

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/magnat/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (177)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1002
Stokrotka | 2017-04-27
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Aleksander Kalinowski to zubożały, dwudziestopięcioletni mężczyzna, w którego żyłach płynie magnacka krew. To człowiek honorowy, ambitny, zapalczywy, energiczny i narwany. Jako rządca dogląda dóbr generałowej Wojewódzkiej, oschłej i zgorzkniałej krewnej. Posądzony o kradzież i złą wolę, opuszcza majątek na Podlasiu. Na swojej drodze spotka przeróżnych ludzi – hazardzistę Lasotę, znawcę koni, stryjecznego brata - Adama, próżną hrabiankę Gizelę, rozważną pannę Bujnicką. Bohater niczym trzcina na wietrze będzie walczył z przeciwnościami losu.
„Magnat” Marii Rodziewiczówny to powieść o życiu szlachty i ziemiaństwa końca XIX wieku. Mamy tu obraz polskiej wsi – sianokosy, sprzedaż pszenicy, zwózkę buraków cukrowych, i życie wyższych sfer – wyścigi, polowania, bale. To także powieść o niszczącej sile uczucia, które spala i powoli niszczy głównego bohatera. „Magnat” mnie zaskoczył, a właściwie powinnam napisać, że zaskoczyła mnie autorka odważną i nieschematyczną decyzją odnośnie...

książek: 3240
Anna | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Aleksander Kalinowski, potomek zubożałego arystokraty zarządza majątkiem generałowej Wojewódzkiej, która jako krewna jego matki przygarnęła ich pod swój dach. Po jej śmierci i przejęciu majątku przez spadkobierców, Aleksander postanawia kupić za ciężko zaoszczędzone pieniądze kawałek własnej ziemi, co jest jego największym marzeniem; aby być na własnym, a nie wysługiwać się innym.
Los sprawił, że udaje mu się wejść w posiadanie zrujnowanego Mniszewa, którego cenę ma spłacić dopiero po dwóch latach. Przy okazji poznaje swego stryjecznego brata - Adama, jednak nie zabiega o jego względy, pomoc czy jakiekolwiek poparcie. Zakochuje się też w Gizeli, młodej hrabiance, która drwi z niego, szydzi, nieświadoma jego uczuć.

To klasyczna książka opowiadająca o życiu szlachty i ziemiaństwa na Polesiu, którą to tematykę tak często podejmowała Rodziewiczówna. Poznajemy w niej szlachetnego, dumnego i upartego w dążeniu do celu bohatera, który chce znów powrócić do rangi swych przodków, który...

książek: 1146
Kachusek | 2016-10-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 października 2016

Pięknym językiem pisze pani Maria, naprawdę pięknym. Poetyckim, bez żadnych wulgaryzmów (da się!) i porusza duszy struny, aż czasem serce ściska.
Honor, duma, czystość intencji, miłość całym sobą albo śmierć. Pogarda dla obłudy, wyzysku i próżniactwa. A jednak, jak w tej powieści, czasem te brzydkie cechy wygrywają. Szkoda.. Szkoda matki, syna, niespełnionych uczuć, straconej energii i zapału świeżego, silnego, który mógłby góry przenosić gdyby tylko padł na dobry grunt. Swoją drogą, jak wiele w życiu zależy, od tego, jakiego człowieka się pokocha i jakich ludzi się pozna na swojej drodze...

książek: 0
| 2012-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2012

Wznawiane obecnie powieści Marii Rodziewiczówy opatrzone są reklamowym hasłem brzmiącym „Polska Jane Austen”. Po przeczytaniu „Magnata” myślę, że to porównanie nie jest trafione. Dlaczego? Ano, dlatego, iż „Magnat” ma w sobie wyrazistą siłę, której nie znalazłam, jak do tej pory, w żadnej z powieści Jane Austen.

Tytułowy magnat, Aleksander Kalinowski, to zubożały arystokrata, który przymuszony okolicznościami pracuje jako rządca u bogatej krewnej. Mężczyzna nie opływa w materialny dostatek, jednak prezentuje sobą bogactwo najlepszych wartości: wrażliwość, dumę, pracowitość, uczciwość, odwagę i honor. Po śmierci złośliwej i nieznośnej bogaczki zostaje posądzony przez dziedziców fortuny o przywłaszczenie sobie pieniędzy po zmarłej. Zraniony do głębi rozpoczyna walkę o odzyskanie dobrego imienia oraz o własny kawałek ziemi.

Zasugerowana wspomnianym reklamowym hasłem spodziewałam się, na wzór powieści Jane Austen, obyczajowych perypetii na tle epoki z happy-endem. Tymczasem...

książek: 859
Katarzyna | 2018-07-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 lipca 2018

To moje pierwsze spotkanie z Marią Rodziewiczówną. Muszę przyznać, że nadzwyczaj udane. "Magnat" należy do gatunku literatury, który czytam bardzo sporadycznie. Mam jednak ambitne plany poznawania klasyków takich gatunków, żeby poszerzać sobie horyzonty i zachować pewną higienę czytelniczą.
Głównym bohaterem jest Aleksander Kalinowski - mężczyzna z arystokratycznej rodziny, która straciła swój majątek. Aleksander dąży do odzyskania bogactwa i należnego mu miejsca w społeczeństwie. Jest niezwykle zaradny, pracowity i pomocny. Wszystko co weźmie pod swoją opiekę kwitnie dzięki jego ciężkiej pracy, wytrwałości i dobremu zarządzaniu. Jest bardzo honorowy, czasami aż do przesady. To mnie niekiedy w nim denerwowało. Wiadomo, że są sprawy honoru i z tym nie ma dyskusji (np. sytuacja z Wojewódzkimi), ale żeby nie chcieć pensji za swoją uczciwą pracę? Jego przeszłość trochę to usprawiedliwia, ale i tak dziwi mnie to podejście. Tym bardziej, że jemu nie zbywało, żeby sobie mógł pozwolić na...

książek: 550
CzarneEspresso | 2015-09-21
Na półkach: Przeczytane, 2015

Aleksander Kalinowski jest zubożałym arystokratą, pełniącym funkcję rządcy u bogatej krewnej. jest dumny, silny i uczciwy, ma silne poczucie sprawiedliwości. Ciężko pracuje, by spłacić staruszce (nawiasem mówiąc niezbyt przyjemnej osobie) koszt jego wykształcenia. Po śmierci kobiety i niemiłych przejściach z innymi krewnymi zmarłej Kalinowski wyrusza w drogę, kupuje podupadający majątek i tam zaczyna gospodarzyć. Okazuje się, iż jest sąsiadem swego stryjecznego brata i jego rodziny, w tym pięknej przyrodniej siostry, Gizeli. Aleksander chce wrócić na szczyt drabiny społecznej, ale nie z łaski tylko własną pracą zamierza swą pozycję wywalczyć. Czy dzięki temu zdobędzie serce ukochanej?


Mam mieszane uczucia względem postaci Aleksandra. Nie da się ukryć, że to człowiek prawy, honorowy, ale jak dla mnie trochę za bardzo szalony. Bardzo ambitny, silny, ale gdy w grę wchodzi ukochana kobieta mężczyzna jakby te siły traci. Gizela na początku nawet mi się podobała, dopiero nieco później...

książek: 0
| 2012-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2012

Typowa dla Autorki tematyka dotykająca kwestii relacji społecznych, a także opisująca podejście ludzi do honoru, pracy i walki o ziemię.
Bardzo dobrze zarysowana główna postać, postać człowieka, młodego , który utraciwszy wszystko ( pozycję społeczną, pieniądze, dom i ziemię) w wyniku nieszczęśliwego wypadku mimo trudności pragnie pracą swą, siłą i nieustępliwością, a co ważniejsze uczciwością zdobyć ponownie poważanie ludzi i majątek. Walczy o swoje życie i nie załamuje się złym losem czując w sobie moc do działania. Bohater to honorowy, ambitny mężczyzna stawiający sobie wyzwania i zmieniający swoje życie wedle często niezrozumiałych dla innych ludzi wizji. Niestety właśnie przez tych ludzi dochodzi do nieszczęścia, zdeptania wszystkiego co zacne, dobre i szlachetne. Rodziewiczółwna idealnie nakreśla upadek moralny bogatych ich lenistwo, bezdusznośc i obłudę. Żal głównego bohatera, który mimo braku pieniędzy i kontaktów towarzyskich stoi wyżej na drabinie wartości człowieczeństwa.

książek: 1038
Joana | 2013-08-14
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Marii Rodziewiczówny i nie wiem dlaczego ale spodziewałam się typowego romansidła historycznego. Otóż nic bardziej mylnego, romans oczywiście jest, ale raczej na drugim planie. To przede wszystkim przepiękna powieść o sile marzeń, które walczą z bezdusznością i egoizmem na tle XIX-wiecznej Polski.
„Magnat” Marii Rodziewiczówny to historia Aleksandra Kalinowskiego, zubożałego arystokraty, który zrządzeniem losu zmuszony jest pracować jako zarządca w majątku bogatej i bardzo oziębłej krewnej. Jest on młodym, charyzmatycznym człowiekiem, który dąży do wymarzonego celu ogromną pracowitością i uczciwością. Głównym marzeniem Aleksandra jest zdobycie własnego kawałka ziemi oraz odzyskanie dobrego imienia, nawet za cenę krwi. Życie bowiem nie oszczędza go i stawia na jego drodze osoby nieuczciwe, egoistyczne a wręcz pazerne, które niestety pozostawiają czarną rysę na krysztaowym honorze tego bohatera. Z drugiej strony, całkowicie skupiony na walce o...

książek: 594
anettaja | 2014-04-08
Na półkach: Przeczytane

Książkę fajnie się słuchało. Naprawdę wciągała- choć przyznam szczerze, że bardzo irytowały mnie wypowiedzi Aleksandra były takie butne napuszone i dumne- prawie przy każdym dialogu.
Prócz tego odczucia nie ma się do czego przyczepić w tej książce.

książek: 1850
Agnieszek | 2012-09-19
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka
Przeczytana: 19 września 2012

Cóż, pani autorka nie lubi swojego bohatera. Przez to cała powieść wydaje się jakaś rwana, niedopracowana, pulsująca jak złapane w pułapkę serce.

Jeśli taki zaś był pomysł na fabułę, to ja go nie kupuję.

zobacz kolejne z 167 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd