Spór o eutanazję

Wydawnictwo: Sonia Draga

Spór o eutanazję to doskonałe opracowanie jednego z najważniejszych etycznych problemów współczesności. Autor tej pozycji, dr Tomasz Pietrzykowski, były wojewoda śląski, precyzyjnie definiuje, czym tak naprawdę jest eutanazja, wymienia i omawia jej poszczególne formy (eutanazję dobrowolną, niedobrowolną, przymusową, czynną, bierną i wspomagane samobójstwo) oraz rozwiązania prawne, jakie się wobec niej stosowało i do dziś stosuje na całym świecie. Podaje też argumenty i kontrargumenty wysuwane przez zwolenników i przeciwników jej legalizacji. Godna zauważenia jest żelazna dyscyplina i powściągliwość, jaką narzucił sobie autor, prezentując oba przeciwstawne stanowiska, bo jak sam nadmienia we wstępie, bez niej nie mielibyśmy do czynienia z solidną pracą naukową, lecz z propagandą.
Spór o eutanazję jak i inne książki z serii mogą stanowić cenną lekturę nie tylko dla studentów prawa, prawników, ale także wszystkich tych, którzy zainteresowani są najpoważniejszymi i budzącymi największe kontrowersje dylematami, przed jakimi stają współczesne społeczeństwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga Sp. z o.o., 2007

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Miguel_Patata | 2017-03-07
Przeczytana: 06 marca 2017

Książeczka przeczytana za jednym posiedzeniem, głównie ze względu na jej rozmiary, jednak pomimo niepowalającej objętości możemy znaleźć tam naprawdę wiele. Mam tutaj na myśli głównie to, że po tej lekturze zostaniemy niejako sprowokowani do zajęcia czy zmiany stanowiska odnośnie eutanazji. Książka jest świetna jako wprowadzenie do problemu, ale jeśli planujemy rozszerzyć swoją wiedzę to zdecydowanie powinniśmy poszukać czegoś innego.

Mamy tutaj cztery działy. Pierwszy dotyczy pojęcia i problemu eutanazji. Zapoznajemy się z definicją i Historią, dowiadujemy się dlaczego eutanazja budzi tak wiele kontrowersji. Stosunkowo najmniej kontrowersji dotyczy pacjentów nieuleczalnie chorych, zachowujących świadomość i korzystających z prawa odmowy do dalszego leczenia. Znacznie więcej dotyczy natomiast spraw kiedy pacjenci nie mogą samodzielnie podjąć decyzji co do zakończenia terapii nierokującej już żadnej nadziei na poprawę ich stanu. Podobne kontrowersje - o ile nie największe - budzi...

agrafka | 2017-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2017