Tajemnica morskiej latarni

Wydawnictwo: Świat Książki
Secrets of the Lighthouse
literatura piękna
Ag2S

Wciągająca historia o poróżnionej rodzinie, skrywanej przeszłości i miłości, która nigdy nie umiera. Ellen Trawton ucieka od swojego płytkiego londyńskiego życia i władczej matki, która rozpaczliwie próbuje ją sobie podporządkować. Czy istnieje lepsza kryjówka niż dom pośród surowej scenerii Connemary, zamieszkany przez skrywaną przed rodziną ciotkę, z którą matka Ellen od lat nie utrzymuje...

Ellen Trawton ucieka od swojego płytkiego londyńskiego życia i władczej matki, która rozpaczliwie próbuje ją sobie podporządkować. Czy istnieje lepsza kryjówka niż dom pośród surowej scenerii Connemary, zamieszkany przez skrywaną przed rodziną ciotkę, z którą matka Ellen od lat nie utrzymuje kontaktów?
Jednak dzikość i piękno irlandzkiej ziemi skrywają niewyjawione od lat sekrety i zagadkę z przeszłości, której nikt dotąd nie rozwikłał.
Conor Macausland to nieodgadniony, samotny mężczyzna. Jego żona Caitlin zmarła młodo w tragicznym wypadku w starej latarni morskiej, a jej śmierć doprowadziła go do rozpaczy. Kiedy ścieżki Conora i Ellen krzyżują się, rodzi się między nimi uczucie, jednak niespokojny duch Caitlin gotów jest zrobić wszystko, by Conor już nigdy nikogo nie pokochał.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
Bacha85 książek: 2708

Odnaleźć spokój w Irlandii

Powieści Santy Montefiore cieszą się sporą popularnością, dla mnie jednak „Tajemnica morskiej latarni” była pierwszym spotkaniem z tą autorką. Nie jestem wielką fanką romansowych historii, ta jednak ma w sobie specyficzny urok.

Miejscem akcji jest irlandzka prowincja, niewielkie miasteczko Ballymaldoon, gdzie wszyscy się znają i gdzie każde zdarzenie poddawane jest analizie przez wszystkich mieszkańców. A ponieważ niewiele się dzieje, burzliwe dyskusje prowadzone są również o zdarzeniach sprzed lat. W tej społeczności pojawia się Ellen, uciekając z Londynu przed życiem, w którym nie czuje się najlepiej. Dziewczyna zatrzymuje się w Connemarrze, która uwodzi ją pięknem krajobrazu i nostalgicznym widokiem spalonej morskiej latarni.

Główny wątek powieści oscyluje wokół trojga osób, które tylko na pozór wplątane są w typowy miłosny trójkąt. Ellen po przybyciu do Connemarry, poznaje Conora i oboje od razu odkrywają, że są dla siebie stworzeni, jednak spokój ich wzajemnych relacji burzy duch tragicznie zmarłej żony Conora. Caitlin zamiast spokojnie odejść w zaświaty czuwa nad ukochanym mężem i dziećmi jako duch. Powoli odkrywamy tajemnice, dotyczące całej trójki i obserwujemy jak zmieniają się relacje między nimi.

Książka pełna jest interesujących i ciekawie zarysowanych postaci. Peg i pozostała część rodziny Byrne'ów prezentują typowo prowincjonalny, irlandzki styl życia. Uczciwa praca, popołudnia w pubie i niedziele w kościele, a wszystko okraszone silnym pielęgnowaniem więzi rodzinnych. Zupełnym kontrastem jest Ellen wychowana w duchu angielskiej powściągliwości i nakierowana przez żądną sukcesów matkę na drogę idealnego życia. Jednak irlandzkie korzenie tkwią w dziewczynie bardzo mocno i już po kilku dniach spędzonych z ciotką Peg i resztą rodziny, czuje, że odnalazła prawdziwy dom. Dziewczyna może sprawiać wrażanie nieco niedojrzałej, jak na swoje trzydzieści trzy lata, ale biorąc pod uwagę, jak wielki był wpływ matki na jej życie, jej postępowanie przestaje dziwić. Na jaw wychodzi wiele spraw, ukrywanych do tej pory co pozwala bohaterom na oczyszczenie wzajemnych stosunków i pogodzenie się ze sobą.

Fabuła toczy się dość schematycznie i w sumie już po kilkudziesięciu stronach wiedziałam jak ta historia się zakończy oraz jakie jest wyjaśnienie utrzymywanych od lat tajemnic. Nieco rozczarowała mnie ta przewidywalności i wierność konwencji typowego romansu. Do końca miałam nadzieję, że któryś z bohaterów jednak mnie czymś zaskoczy. Fragmenty, w których to Caitlin pełniła rolę narratora wydały mi się nieco dziwne i nie przekonały mnie.

Powieść napisana jest bardzo przyjemnym językiem. Urzekły mnie zwłaszcza opisy przyrody, plastyczne, poetyckie i bardzo realistyczne. Wystarczyło przymknąć oczy, by poczuć morską bryzę i usłyszeć szum deszczu padającego na irlandzkim wybrzeżu. Książka pozwoliła mi się przenieść w inne miejsce, jednak nie mogę stwierdzić, by mnie wzruszyła. Zabrakło mnie w niej czegoś nieuchwytnego, co nawet trudno nazwać, by poruszyła mnie do głębi.

Jest to typowo kobieca lektura i myślę, że książka wzruszy niejedną czytelniczkę, a z pewnością zapewni wiele miłych chwil. Idealnie pozwala oderwać się od codzienności i łatwo można się w niej zatopić.

Barbara Sulkowska

gwiazdka | 2015-06-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 07 czerwca 2015

„Tajemnica morskiej latarni" to całkiem przyjemna powieść obyczajowa z tajemnicą rodzinną i kryminałkiem w tle. Niestety, tylko watek obyczajowy przemawia na korzyść książki, romans już niestety jest słabiutki. Brakowało mi tutaj opisu rodzącego się uczucia, jakiegoś napięcia, wszystko poszło błyskawicznie i na skróty, potem tylko do znudzenia powtarzały się „namiętne pocałunki”. Postaci także nie zostały dopracowane, trzydziestokilkuletnia Ellen, poza chwilami, kiedy zachowuje się jak nastolatka, zupełnie nie ma charakteru, no chyba, że jest złośliwa i przedrzeźnia swoją matkę. Panowie wypadli jeszcze gorzej, nie mieli żadnych cech indywidualnych, różnili się tylko wiekiem i nazwiskami.

No i największa wada książki. Jestem osobą twardo stąpającą po ziemi i tematyka duchów mnie nie pociąga, dlatego w moim odczuciu „postać” Caitlin w tej powieści jest tylko psuciem całości i fragmenty „z jej udziałem” starałam się omijać.

Czyli moje pierwsze spotkanie z Santa Montefiore nie...

andzia12 | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

"Tajemnica morskiej latarni" jest drugą ksiażką autrostwa Montefiore, która przeczytałam.
Historia Ellen i jej rozterek miłosnych zwiżanych tez z Conorem. Tajemnice, zranione serce i utrata zaufania...
Mimo wszystko miałąm wrażenie, że akcja ksiązki byłą chwilami nużąca, ale ogólnie książka mimo niektórych mankamentów jest dobra:)

czytamcałyczas | 2015-02-21

Lubię twórczość autorki,zawsze gdy mam możliwość przeczytania jej książki robię to bez wahania.
I pierwszy raz mam książkę pani Santy na własność.
I to nowość, co mnie bardzo cieszy.
Tym razem, akcja toczy się w Irlandii i Wielkiej Brytanii.
Mamy tu Ellen, która nie chcę wyjść za pewnego mężczyznę i ucieka do Irlandii.
Tu poznaje nowych ludzi i zaczyna układać sobie życie od nowa.
Muszę przyznać, że ta książka nie była dla mnie zbyt wybitna.
Bohaterowi, jacyś tacy szybko wpadający w złość, za bardzo się denerwowali.
Na plus, to fabuła bardzo przyjemna do czytania.
No i mamy ładne opisy życia Irlandczyków.
Książka tylko dobra, a szkoda bo lubię pisarkę i jej styl.

geena | 2014-10-22
Przeczytana: 20 października 2014

"Tajemnica morskiej latarni" to wielopłaszczyznowa historia z wątkiem paranormalnym o dwóch kobietach desperacko poszukujących miłości, której tak bardzo potrzebują, jednak klucz do odnalezienia tego uczucia mogą znaleźć jedynie w sekretach przeszłości... Jednak ze smutkiem muszę przyznać, że na tle wcześniej poznanych przeze mnie książek tej autorki "Tajemnica morskiej latarni" wypadła dość blado. Niestety nie wzbudziła we mnie aż tak intensywnych odczuć i emocji jak miało to miejsce wcześniej. Być może mają na to wpływ lata, które upłynęły, a być może słabość tej historii ma związek z jej główną bohaterką - mało wyrazistą, rozpieszczoną i egoistyczną, która w wieku lat trzydziestu nadal mieszka z rodzicami i nie musi za nic ponosić odpowiedzialności, co jest dość niedojrzałe. Ta historia potrzebowała moim zdaniem bardziej "iskrzącej" postaci, głębszej, charyzmatycznej i sprytniejszej. Tutaj niestety tak nie było, ale nawet ta Ellen którą Santa wykreowała w połączeniu z jej...

elenkaa | 2015-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2015/01/65-tajemnica-morskiej-latarni-santa.html

O autorce - Sancie Montefiore już słyszałam, ale chyba głównie za sprawą jej męża, również pisarza - Simona. Miałam spore wymagania, co do tej książki, ale czy się sprawdziły? Przekonajcie się sami.

Główną bohaterką jest Ellen, trzydziestokilkuletnia kobieta, która postanawia wyrwać się ze swojego "doskonałego" życia w Londynie i odwiedzić w Irlandii dotąd nieznaną jej ciotkę - Peg. Peg jest siostrą Madelaine, czyli lady Trawton, mamy Ellen, która z jakiegoś powodu przez wszystkie lata trzymała w tajemnicy to, co związane z jej rodziną. Po przyjeździe do Connemary Ellen jest zdziwiona, że odnalazła nie tylko tajemniczą siostrę swojej matki, ale również czworo jej braci z rodzinami.

Książka zaczyna się bardzo typowo dla takich powieści powieści. Zazwyczaj jest taki sam schemat - główna bohaterka ucieka od swojego życia, bo ktoś jej zmarł lub sama nie...

Ania | 2016-08-31
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2016
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Książka pełna duchów i tajemnic.
Uwielbiam wszelkiego rodzaju tajemnice, nierozwiązane zagadki, a te połączone z romantyczną historią uwielbiam jeszcze bardziej! A tu pojawiają się takie, które nie dość, że chwytają za serce, to są i te smutne i te szczęśliwe zakończenia.
Coraz bardziej podobają mi się książki tej autorki, każda ma swoją odrębną, całkowicie inną historię, która wciąga w swój magiczny świat. Zadziwia mnie nawet to, że za każdym razem akcja toczy się w innym państwie, czy nawet w innym kontynencie, a autorka potrafi opisać otoczenie, środowisko, kulturę w bardzo urzekający sposób, gdzie wciąga czytelnika w fabułe jeszcze bardziej.
Tym razem padło na Irlandię, latarnie morską i przede wszystkim zamek, wokół której toczą się wszystkie niesamowite, romantyczne zdarzenia. Nie brakuje tu wielkiej rodziny, prawdziwych romantyków i oczywiście wielkiej, namiętnej miłości.
Polecam książke, szczególnie marzycielkom, to książka dla was!

Magdalena | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Przeszłość upomni się o ciebie. Wypowiedziane kłamstwa wyjdą na jaw. Twoja historia jest silniejsza niż głęboko skrywane przez lata sekrety. Odnajdziesz siebie, kiedy dowiesz się, kim jesteś.

Ellen Trawton ma wszystko, o czym marzą współczesne dziewczyny. Pochodzi z cenionej i wpływowej rodziny, nie musi martwić się o jutrzejszy dzień, a za kilka miesięcy ma zostać żoną prawdziwego arystokraty. Kiedy Ellen rzuca wszystko i ucieka od swojego życia, jej władcza matka nie potrafi się z tym pogodzić. Ellen w tajemnicy odnajduje siostrę swojej mamy, z którą ta od lat nie utrzymuje kontaktów. Młoda kobieta jest przekonana, iż rodzinne miasteczko matki w Irlandii jest ostatnim miejsce na ziemi, gdzie lady Trawton miałaby jej szukać. Piękno irlandzkiej Connemary skrywa jednak wiele tajemnic. Dlaczego przed laty matka Ellen uciekła z domu i nigdy nie dała znaku życia? Jakie rodzinne sekrety odkryje dziewczyna? Kilka lat temu w skutek tragicznego wypadku w starej latarni morskiej zmarła...

Sonja | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

C-u-d-o-w-n-a!
"To ty jesteś swoim życiem i ono toczy się tam, gdzie przebywasz."

Kiedy raz zakochasz się w prozie Santy Montefiore, już kochać nie przestaniesz! Pomimo tego, że w każdej książce jest zwykle to samo: romans, sekrety, opisy ciekawych miejsc na świecie - to każda książka jest inna, piękna i zaskakująca.

W "Tajemnicy morskiej latarni" jest wszystko to, co uwielbiam - sekrety rodzinne, tajemnice, mroczne zamki, postaci z zaświatów i przepiękne krajobrazy.
Bohaterowie są prawdziwi - z krwi i kości. Wzruszyła mnie bardzo postać cioci Peg. Do tego zachwycające opisy Irlandii, dosłownie bajkowe... wspaniały, magiczny klimat sprawia, że w jednej chwili przeniosłam się na Irlandzką wieś. Autorka bawi się słowem, przemienia je w zapachy, kolory, emocje. Choć losy bohaterów płyną spokojnym nurtem, to książka uwiodła mnie od pierwszej do ostatniej strony.

Gosik62 | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Lekka, przyjemna powieść obyczajowa z wieloma rodzinnymi historiami i tajemnicami. Akcja powieści rozgrywa się na irlandzkiej wsi i częściowo w Londynie, więc towarzyszą jej bardzo fajne, ciepłe klimaty. Powieść przeplatana jest również wątkiem paranormalnym i w tych fragmentach narratorem jest zmarła przed pięcioma laty, oczywiście w tajemniczych okolicznościach żona jednego z bohaterów. Mimo, że bardzo przewidywalna, to czyta się szybko i z przyjemnością.

marlenap1 | 2017-02-25

Jak ja lubię książki Santy Montefiore! Są wspaniałe, nie możn się od nich oderwać. Tę powieść przeczytałam w 2 dni a jest przecież taka gruba! Jak dla mnie świetnie skomponowana opowieść, poruszonych jest dużo wątków - miłość, śmierć dziecka, problemy rodzinne, zdrada... i wiele innych. Wzruszyła mnie - szczególnie na koniec, a to się u mnie dość rzadko zdarza, gdy czytam książkę :) rewelacja, bardzo wciągająca, porusza problemy, które jednoczesnie są naszymi problemami, ja w tej książce odnalazłam w pewnym momencie siebie i swoje pragnienia :) polecam!