Perska miłość

Okładka książki Perska miłość Laila Shukri
Okładka książki Perska miłość
Laila Shukri Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Perska miłość (tom 1) literatura piękna
Perska miłość (tom 1)
Prószyński i S-ka
2014-11-25
2014-11-25

Przeczytałam ją dość szybko, ale trochę denerwowała mnie naiwność głównej bohaterki.

Jest to moja pierwsza książka tej autorki i nie wiem czy sięgnę po kolejne. Książka językowo jest bardzo słabo napisana. Miałam wrażenie jakbym czytała coś napisanego przez nastolatkę. Bardzo infantylna. Dlatego tak bardzo obniżona ocena tej książki. Bo książkę czyta się szybko, ale język jakim jest napisana bardzo razi po oczach.

Przesłuchana w audiobooku. Nic specjalnego. Bardzo prosta. Bardzo prości i głupi bohaterzy. Nie polecam.

Trzeba mieć talent do pisania. To była pierwsza moja książka tej autorki i na pewno ostatnia. W pewnym momencie myślałam wręcz ze to przemyślany czarny humor autorki, okazało się, ze niestety nie. Bardzo sie dziwię, ze ten chłam wydało jedno z moich ulubionych wydawnictw. Przyznaję „1” za sam początek, zapowiadało się dobrze, potem to już równia pochyła. I ten niezwykle dla mnie irytujący styl pisania…

Nie jestem zachwycona. Strasznie denerwowało mnie podejście głównej bohaterki i jej głupota.

Przed chwilą skończyłam czytać ową książkę i mam mieszane uczucia. Jest zdecydowanie lepsza od serii "Jestem", choć zdarzają się znów prześwity "statystyk" (które autorka nałogowo wplata w fabułę). Styl wciąż wymaga poprawek, lecz nie jest źle.
Co do samej głównej bohaterki... No tu już muszę się wygadać. Lidka jest bardzo infantylna i głupiutka. Przyjeżdża do TAKIEGO kraju, uczy się arabskiego i kompletnie nie zna panujących tam zasad i obyczajów. W pewnym momencie mnie zaczynała irytować i nie dziwię się teściowej (choć "starej" też bym przywaliła).
Postać Hassana... Ten by dostał ode mnie patelnią ;)
Książkę przeczytałam w jeden dzień i nie mogłam się oderwać. Po skończeniu, zalała mnie taka fala różnych emocji, że musiałam pokwapić się o tak wylewną opinię.
[SPOILER]
Jak ja się cieszę, że ona wsiadła w ten samolot!

Na półkach: , , , , , , , ,

Wiem jedno - na wiosnę sięgnę po minimum jeszcze jeden tom PERSKIEJ MIŁOŚCI (2-gi tj. "Perska zazdrość" Laila Shukri).

MOJE OCZEKIWANIA (co do niej): 7 💫

OCENA (zaraz po przeczytaniu): 8,5⭐

Ps.
Być może na dniach napiszę kilka słów o tej książce, a co za tym idzie edytuje te "recenzję" ale kompletnie nic nie obiecuję

MOJE OCZEKIWANIA (co do niej): 7 💫

OCENA (zaraz po przeczytaniu): 8,5⭐

Ps.

To nie jest moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, wcześniej czytałam jej inne książki.

🕌 Byłam bardzo ciekawa czym zaskoczy mnie autorka. Choć sama historia była dość ciekawa, to nie za bardzo przypadła mi do gustu główna bohaterka. Momentami jej zachowanie mnie denerwowało.

🕌 Język książki łatwy, przyjemny w odbiorze. Szczerze mówiąc liczyłam na coś więcej chociaż nie mogę powiedzieć, że była zła. Myślę, że wielu czytelnikom przypadnie do gustu.

🕌 Jest to pierwszy tom, dam jej szanse może urzeknie mnie w kolejnej części.

Główna bohaterka Lidka dostaje szanse poszerzenia swoich zdolności językowych w Kuwejcie. Tam poznaje niezwykłego Hassana, który nie dość, że jest niezwykle przystojny, dobry to w dodatku bogaty. Idealny kandydat na męża. Niestety rodzina dziewczyny jest przeciwna. Lidka postanawia postawić wszystko na jedną kartę.
Bierze ślub i szybko zachodzi w ciążę. Życie jak z bajki pryska w mgnieniu oka, kiedy poznaje prawdziwą naturę męża.

Jeśli lubicie książki z motywem arabskim, to śmiało możecie po nią sięgnąć.

Lidka dostaje propozycję wyjazdu na stypendium do Kuwejtu. Propozycja brzmi kusząco, sugeruje niesamowitą przygodę, nawiązanie nowych znajomości, poznanie innej kultury. Nowe kusi... Początek jest bajkowy, szczególnie kiedy Lidka poznaje Hassana, który uosabia księcia z bajki. Arab czaruje, uwodzi, adoruje, obsypuje prezentami, mami opowieściami o uczuciu, miłości, a dziewczyna łyka wszystko jak pelikan. Nie słucha bliskich, zrywa kontakt z rodziną, rzuca studia, miłość zaślepia zdrowy rozsądek. Zaślepiona uczuciem nie zwraca uwagi na niekorzystny dlań '"kontrakt małżeński", różnicę w wyznaniu i wychodzi za mąż za Hassana. Po ślubie i urodzeniu syna Lidka z trudem zauważa metamorfozę męża, który nie adoruje jej już jak królewny z bajki, narzuca jej swoje zdanie, zaniedbuje... Prawdziwa gehenna zaczyna się po śmierci teścia, kiedy zgodnie z islamskim zwyczajem Hassan staje się opiekunem owdowiałej matki i niezamężnej siostry. Kobiety wprowadzają się do Lidki i Hassana. Młoda kobieta nie cieszy się ich sympatią, traktują ją jak gorszą od siebie, oczekują posługiwania, lekceważą, wrogo nastawiają dziecko przeciwko niej. Hassan zmienia oblicze, trzyma stronę swojej rodziny, coraz częściej zamienia się w damskiego boksera... Co jeszcze musi się zdarzyć, żeby Lidka przejrzała na oczy i zawalczyła o siebie i syna? Irytujące jest, że o ryzyku, jakie jest w związkach par obcych sobie kulturowo napisano już tomy, a ciągle są kobiety zaślepione miłością i wiarą, że im się uda, że będzie inaczej... Szkoda,że tak wysoką cenę muszą płacić.. I nie zawsze jest szczęśliwy finał...

Co piękne się wydaje nie zawsze takie jest. Kolejna historia jakich wiele w arabskiej kulturze, piękna i tragiczna.

Dodaj cytat z książki Perska miłość