Leśny Dworek

Lucky
2014-08-01
2014-08-01
miłość pensjonat Tatry

Książka lekka i przyjemna w czytaniu. Zakończenie przewidywalne, ale z przyjemnością się czytało. Wątki metafizyczne bardzo mi się spodobały. Wizja równoległych światów, żywych i tych umarłych, pokazana ciekawie i intrygująco. Polecam. Podobała mi się.

Lekka, niewymagająca książka na lato. Wątek miłosny zbudowany w sposób przewidywalny.

Tę powieść w większości przesłuchałam, dopiero kilka ostatnich stron doczytałam z książki papierowej (swoją drogą duża szkoda, że nie ma jej w e-booku). To moje pierwsze spotkanie z książkami tej autorki (i nie wiem, czy nie ostatnie, bo w międzyczasie zaczęłam inną jej powieść, o bibliotekarce Ulce, i nie zapowiada się tak dobrze).

Jest to lektura z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych. Nie zaskoczy nas pogłębioną analizą ludzkich charakterów, wyrafinowaną narracją czy niesztampową fabułą (momentami bardzo mocno czerpie z "Nigdy w życiu" Grocholi). Ale mimo tego jest bardzo przyjemna. To ciepły kocyk i szklanka kisielu (ja akurat lubię),coś, przy czym od czasu do czasu chce się odpocząć. Postacie i fabuła mają dać nam rozrywkę, pocieszenie i zostawić w przyjemnym poczuciu, że może gdzieś na świecie dzieje się taka idylla. Że gdyby może rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady, to i my spotkamy przystojnego i dobrego Tomasza czy przyjazną i mądrą szeptuchę Marcelinę... No właśnie. Jak to w takich książkach bywa, bohaterowie są czarno-biali. Ten, kto jest dobry, jest po prostu dobry, sympatyczny i prawy, zły w końcu zatraci się w swojej złości i dostanie nauczkę. Wszystko zakończy się wielkim happy endem. To typowe dla takich książek i ta niczego w tym temacie nie zmienia.

W powieści mamy sprawnie przeplecione dwa wątki fabularne, współczesny i historyczny, które na równi budzą zainteresowanie, co aż tak często się nie zdarza, bohaterów, których polubimy i którym będziemy kibicować, malownicze góry, legendy i tajemnice, dzikie zwierzęta, odrobinę wątków paranormalno-fantastycznych. Wszystko to tworzy mieszankę, dzięki której książka nie nudzi, nie męczy i nie irytuje.

Podsumowując, podobała mi się ta powieść. Jak na romanse jest naprawdę w porządku. Polecam do poduchy na poprawę nastroju.

Jest to lektura z gatunku lekkich,...

Anna jest doktorantką ale rezygnuje z kariery aby zająć się domem, dziećmi, Michałem swoim mężem.
Ten jednak po 20 - u wspólnych latach zdradził Anne dla innej, młodszej, ładniejszej?
Anna zostaje bez niczego, cały majątek przepadł.
Jednak spadek który Anna odziedziczyła czyli Leśny Dworek nęci i kobieta przyjmuje go z radością.
Poznaje w nim wielu wspaniałych ludzi, ogrodnika, księdza, szeptuchę i panią wójt.
Postanowiła odbudować pensjonat odziedziczony po ciotce i podczas remontu znajduje pamiętnik Eleonory mieszkającej w dworku w XIX wieku.
I tak przenosimy się w czasie i zagłębiamy w życie Eleonory, jej rodziców i narzeczonego.
Eleonora jednak skrywa sekret który poprzez kartki pamiętnika chce aby rozwikłała właśnie Anna.
I tak nowa właścicielka wraz z Tomaszem, który pomaga jej prowadzić dworek starają się rozwikłać zagadkę z przed lat.
Fajne perypetie bohaterów, fajne relacje, super opowieść.

Anna zostaje bez niczego, cały majątek przepadł.
Poznaje w nim wielu wspaniałych ludzi,...

Anna po rozwodzie dziedziczy leśny dworek który przekształca na pensjonat poznaje tajemnice pokoju w którym straszy duch kobiety... Ciekawe perypetie przyjaźnie zawarte przez bohaterkę powodują że książkę czyta się jednym them i trudno die od niej oderwać.

Świetna opowieść z happy endem na końcu. Wspaniały klimat. Powieść przeplatana- teraźniejszość czyli życie Anki Lewicz i przeszłość wcześniejszej mieszkanki leśnego dworku Eleonory. Główna bohaterka musi zmagać się z przeszłością Eleonory, poznać powód dla którego wcześniejsza rezydentka dworku nieszczęśliwie zakończyła swoje życie.
Oczywiście pensjonat przechodzi metamorfozę, Anna zaskakująco dużo ma pieniędzy by go odremontować i doprowadzić do użytku. Zatrudnia Tomka, który po ciężkich przejściach w swoim życiu stoczył się i zaniedbał, pod wpływem Anny odżywa i staje się jej bliski.
Powieść czyta się lekko. Bohaterowie charakterystyczni- podzieleni na dobrych i złych. Jest szeptucha, historie o duchach, piękne widoki, mroczne opowieści i miłość.
Super książka, polecam.

Oczywiście pensjonat przechodzi...

Leśny dworek pod Krakowem, to miejsce, które stało się schronieniem dla osób poharatanych przez życie. Jego właścicielką jest Anna, kobieta po czterdziestce, z dwójką dzieci w wieku studenckim, którą po ponad dwudziestu latach porzucił mąż, bogaty adwokat. Anna postanowiła otworzyć pensjonat w odziedziczonym domu. W leśnym dworku zamieszkał z nią Tomasz, który pomaga jej w prowadzeniu domu. On również dostał mocno od „życia” i dzięki niej próbuje dojść do siebie po tragedii osobistej, jaka go spotkała kilka lat wcześniej.
Leśny dworek, to nie jest zwykły dom, mieszka w nim duch Eleonory, który pomaga dobrym ludziom, a złych karze.

Halina Kowalczuk jest autorką powieści obyczajowych, w które wplata różne legendy związane z miejscem, które jest bohaterem danej książki.

Ma lekkie pióro i ciekawe pomysły na historie z „życia wzięte”.

„Leśny dworek” to ciepła, sympatyczna powieść obyczajowa z miłością, humorem i nadzieją, że po trudnych chwilach zaświeci dla każdego słońce.

2028

Po raz pierwszy trafiła mi się wczesna ksiazka autorki, której powieści czytam w ciemno. Lubię te nadnaturalne wątki, które wplata w miłośne historie. Czytając
" leśny dworek" odnalazłam schematy fabularne, które autrka często umieszcza w swych powieściach.
Anka to mama dorastających dzieci,w wieku czterdzieści plus, której maż definitywnie podjął decyzję o rozstaniu, ze względu na swoją znajomość z Andżelą. Pannica myśli, że będzie on chciał zawłaszczyć łesy Dworek należący do rodziny Anny, ale zachowuje klasę i zrzeka się roszczeń. Jego Andżela leciała na kasę, wiec z hukiem się rozstają. Anka tymczasem przekształca dworek w pensjonay i przyjmuje pierwszych gości. Nieocenioną pomoc daje jej mrukliwy zaniedbany Tomek, ongis obiecujący poeta, któreg ow życiu osobistym dotknęła wielka tragedia gdy stracił ciężarną zónę. Od tego czasu stroni od ludzi. Dla seksu związał się z panią wójt, Marią, która zazdrośnie go strzeże i nie cofnie się przed niczym, by go zdobyć już na zawsze.
Sprzymierzeńcem pary jest też przyjaciółka zmarłej babci, Marcelina,szeptucha, która opowiada niejedną legendę o wilczej polanie. Ance objawiają sie duchy Leny, dawnej mieszkanki dworku oraz jej ukochanego malarza Jana Kryszko. dziewczyna nie chciała poślubić bogatego ale złego Kazimierza, kiedy zrozumiała, że to on jest mordercą ukochanego. Targnęła się na swoje życie, za co teraz pokutuje, a jej wybawicielką ma być właśnie Anna.
Jan widywany jest w towarzystwie wilka Ludwika,który zaopiekował się kobietą. Miłosne perypetie i nieporozumienia, proces otwierania się Tomka na nową miłość to drugi interesujący wątek. Podobały mi się starania innych bohaterów, by wzbudzić jego zazdrość, by przyznał się do swych uczuć, by odkryli namiętność i znaleźli szczęście. Zakończenie mnie dosłownie wbiło w fotel, bo autorka niejedna niespodziankę serwuje czytelnikom. Przyjemna opowieśc.

To jest rewelacyjne pierwsze spotkanie z twórczością Haliny Kowalczuk.Ta książka jest napisana lekkim piórem,proste słowa ale docierają do samego serca.Historia nie jest skomplikowana ,można by powiedzieć,że .."to już tyle razy było przerabiane",bo...kobieta po przejściach,rozwódka,spotyka mężczyznę,którego z początku nic nie łączy jednak z czasem rodzi się uczucie.Ale w tej historii jest coś co przyciąga uwagę i nie da się o niej tak łatwo zapomnieć.
"Leśny Dworek" to historia rozwódki Anny,która po rozwodzie ,traci majątek i przeprowadza się do dworku ,który dostaje w spadku.Jak się okazuje w tym dworku mieszkała w przeszłości Lena,która nieszczęśliwie zakochała się w Janie,który zostaje zabity a sama Lena popełnia samobójstwo.
Książka jest podzielona na części,które przeplatają czas przeszły(listy Leny z 1812r)i teraźniejszość.Mamy tu również zjawiska paranormalne,wilki,jest oczywiście wątek miłosny(podwójny),zazdrość i piękne opisy gór,które dopełniają całości.Oczywiście jak w takich książkach bywa główna bohaterka spotyka sporo przyjaciół,jest i szeptucha oraz wróg.Autorka doskonale poradziła sobie z połączeniem tylu wątków i zrobiła to doskonale,gdyż obfituje w wiele nieprzewidzianych sytuacji, zrządzeń losu, kłamstw, intryg, a przede wszystkim zagadek.
Czytając tą książkę miałam ochotę znaleźć się w takim dworku,natknąć się na jego tajemnice i odkryć piękno naszych gór.
To książka,która jest idealna na letni odpoczynek,przy niej można się zrelaksować,odpocząć od codzienności.Chwyta ona za serce,jest ciepłą i przyjemną książką,którą gorąco polecam każdemu.

Bardzo udane pierwsze spotkanie z twórczością pani Haliny Kowalczuk. Była to urocza opowieść o początkach działalności małego pensjonatu w górach, ich obecnej właścicielce, a także wcześniejszych, już nieżyjących mieszkańcach Leśnego Dworku. Urzekł mnie szczególnie klimat miejsca, no i oczywiście bohaterowie. Na pewno sięgnę po inne książki tej autorki.

• 2018 rok
  • Literatura piękna