Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli

Wydawnictwo: Kos
joga
tomollino

Książka przeznaczona jest dla rodziców, nauczycieli jogi oraz wszystkich, którzy pracują z dziećmi i poszukują nowych metod i pomysłów. Korzyści płynące z ćwiczenia jogi są następujące: – zwiększenie gibkości i elastyczności ciała, – wzmocnienie mięśni, – redukcja bólów kręgosłupa, – korekta sylwetki, – odreagowanie stresów i napięć emocjonalnych, – nauka samodyscypliny, – kształcenie...

Korzyści płynące z ćwiczenia jogi są następujące:
– zwiększenie gibkości i elastyczności ciała,
– wzmocnienie mięśni,
– redukcja bólów kręgosłupa,
– korekta sylwetki,
– odreagowanie stresów i napięć emocjonalnych,
– nauka samodyscypliny,
– kształcenie umiejętności społecznych,
– wzrost wiary w siebie, samoakceptacji oraz wiele innych.

Joga bowiem to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale o wiele bardziej złożona aktywność, angażująca wszystkie sfery osobowości dziecka. Kiedy pracujemy z ciałem, docieramy również do psychiki, wpływamy na emocje. Oznacza to, że zmiana na poziomie ciała związana jest również ze zmianą uczuć i emocji.

źródło opisu: Wydawnictwo Kos, 2009

źródło okładki: http://www.kos.com.pl/

W pierwszej części książki (rozdz. 1-2) zapoznajemy się z jogą od jej etycznej strony.Służą temu "Bajki wprowadzające dzieci w świat jogi" odnoszące się do empatii,samoakceptacji ale także wytrwałości i samodyscypliny.Jest ona skierowana do najmłodszych.
W części środkowej (zdjęcia z zajęć i rozdz.3) znajdziemy
przykłady konkretnych asan w formie obrazkowej wraz z
opisem sposobu ich wykonania.Z pewnością mogą z niej skorzystać dzieci i dorośli.
Ostatnia część (rozdz. 4-11) pomocna będzie dorosłemu czytelnikowi lub nauczycielowi,instruktorowi podczas ćwiczeń z dzieckiem,grupą dzieci.Zawiera wiele ciekawych propozycji zabaw,ćwiczeń i technik oddechowo-wizualizacyjnych.Na końcu jako dowód realnego,pozytywnego wpływu jogi na kondycję psychofizyczną maluchów autorka przytacza fragment rozprawy doktorskiej dr Renaty Ślebody.
Polecam przeczytanie tego poradnika ale jeszcze bardziej zachęcam do jego "praktykowania".

tilia | 2016-12-29
Na półkach: Przeczytane, Joga