Holyfood, czyli 10 przepisów na smaczne i zdrowe życie duchowe

Okładka książki Holyfood, czyli 10 przepisów na smaczne i zdrowe życie duchowe Szymon Hołownia
Okładka książki Holyfood, czyli 10 przepisów na smaczne i zdrowe życie duchowe
Szymon Hołownia Wydawnictwo: Znak religia
religia
Znak
2014-10-06
2014-10-06
literatura polska religia dusza modlitwa Kościół Bóg wiara

Okładka książki Kobieta boska tajemnica. Z ojcem Joachimem Badenim rozmawia Judyta Syrek Joachim Badeni OP, Judyta Syrek
Kobieta boska ... Joachim Badeni OP, ...
Okładka książki Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka
Życie na pełne... Jan Kaczkowski, Pio...
Okładka książki Wszystko w porządku. Układamy sobie życie Szymon Hołownia, Marcin Prokop
Wszystko w por... Szymon Hołownia, Ma...
Okładka książki Mapa nieba. Nauka, religia i zwykli ludzie udowadniają, że zaświaty naprawdę istnieją Eben Alexander, Ptolemy Tompkins
Mapa nieba. Na... Eben Alexander, Pto...
Okładka książki Bóg, kasa i rocknroll Szymon Hołownia, Marcin Prokop
Bóg, kasa i ro... Szymon Hołownia, Ma...

Jedna z najlepszych tego autora, może dlatego, że tak osobista i szczera. Choć krótka, daje dużo do myślenia i zastanowienia się nad sobą i otoczeniem. Na pewno do niej wrócę, bo to książka cebulowa - za każdym czytaniem odkrywa się inne warstwy.

Smaczne i zdrowe. Jak to bywa z jedzeniem... nie każdy musi być fanem takiego jedzenia, ale przecież nie o jedzenie chodzi ale żeby brzuch był pełny 😁 Dzięki Szymon, że mogłem się przy Tobie najeść 😉

Szymon Hołownia pisze w prosty, ale nie banalny sposób o trudnych sprawach związanych z wiarą. Chcesz coś z nią zrobić? To przeczytaj tę książkę
i zacznij działać. Bóg chce, żebyś Go odnalazł! Autor podaje 10 sposobów
na rozpoczęcie lub odnowienie swojej relacji z Panem Bogiem.

i zacznij działać. Bóg chce, żebyś Go odnalazł! Autor podaje 10 sposobów
na rozpoczęcie lub odnowienie swojej relacji z Panem Bogiem.

kolejna ksiażka Pana Szymona H. dająca światło w zakamarkach życia :)

kolejna ksiażka Pana Szymona H. dająca światło w zakamarkach życia :)

Może do młodzieży trafi Hołownia tą książką. Dla mnie ta pozycja jest nie do przebrnięcia ze względu na "młodzieżowy", nafaszerowany kolokwializmami język, luzacki styl: "katechizm o tym trąbi", "w tym cały pic", "wkręcają mnie w lęk", "modlitwa nie polega na odsiadywaniu przepisanych dupogodzin", prorocy "gadają" z Bogiem, który "czasem pośle anioła, żeby to czy tamto kopnął i ustawił". Nie chodzi mi o to, żeby było górnolotnie, tylko... żeby było normalnie, bez zbędnych udziwnień i bez nazywania proroka "brachem". Sfera duchowa nie musi być sztywno-poważna, ale musi zachować tyle powagi, by nie rozmywać spraw ważnych.

Z każdą kolejną książką Szymona Hołowni mam wrażenie, że pisze on swoje książki na siłę. Po rewelacyjnych pierwszych pozycjach, które potrafiły zaciekawić i zachęcić do szukania odpowiedzi na religijne tematy, przyszła kolej na książki, których nie da się czytać. Szanuję Szymona Hołownię, ale niestety mocno zawiodłem się na tej książce.

Jedna z najważniejszych książek gdy mam załamanie duchowe, gdy wątpię w Boga a nawet w siebie.
Szymon pisze o rzeczach tak ważnych tak prostym językiem.
Polecam każdemu. Tak po prostu

Szymon pisze o rzeczach tak ważnych tak prostym językiem.
Polecam każdemu. Tak po prostu

Najlepsza książka Hołowni - przepisy na poprawę duszy
Ta najmniejsza chyba objętościowo (tylko 138 stron) książka Hołowni przypomina o tym, co najważniejsze w wierze - o naszym osobistym stosunku do Boga, o bezpośrednim kontakcie z nim, niezaleznie od tego, jacy są księża w naszej parafii, czy są przykładem czy antyprzykładem dla wierzących, jakie są Msze św, jacy kaznodzieje itd. Pokazuje nam, jak należy "przełożyć" Pismo św. na jezyk codzienny, jak zauważyć działanie Boga dziś, bo cuda działy się nie tylko przed 2 tys. lat, one dzieją się nadal, dziś też. Autor dzieli się osobistymi przeżyciami i doświadczeniami, pokazuje, jak "załapać" ten osobisty kontakt z Bogiem, czego unikać, czego szukać. To nie tylko najlepsza książka Hołowni, ale w ogóle najlepsza, jaką czytałam nt. duchowości do tej pory w moim długim, bo ponad 60-letnim życiu. W dodatku błyskotliwie napisana, pełna niespodziewanych zwrotów, zabawnych anegdot i zmuszająca do przemyśleń. Jedna z niewielu książek, których po przeczytaniu nie pozbędę się, tylko zatrzymam, żeby do niej wracać i ciągle sobie te oczywiste, a na codzień często zapominane prawdy dot. duchowości - przypominać.
Recenzja z grudnia 2014 - zdania o ksiazce nie zmienilam, w miedzyczasie wypozyczylam kilku osobom - tez zadowoleni :-)

Najlepsza książka Hołowni - przepisy na poprawę duszy

Książka Holyfood, to druga książka Szymona Hołowni, która miałam przyjemność przeczytać. W świecie zdominowanym przez najróżniejsze diety świata, ten autor proponuje nam kolejną, ale jakże ważną, ciekawą, osobistą, mądrą, przewrotną i potrzebną dietę. Mało tego, zastosowanie się do przepisów nie odbije się nam czkawką, nie będziemy zagrożeni efektem jo-jo. To co może się nam przydarzyć, to efekt wyszczuplenia naszych dóbr (w celu dążenia do prostoty),jak również przybranie na wadze naszych uczuć, dobrych myśli, przeżyć, i zdecydowane poprawienie kondycje naszego życia duchowego :). A przecież o tym właśnie marzy większość z nas. To idealna pozycja dla osób, tak jak ja uwielbiających pracę nad sobą, swoim życiem. Delektujących się podróżami w głąb siebie i swojego życia. Hołownia pisze o Wierze, ale ta Wiara to kwintesencja nauk katolickich, tych z wyższej półki, przełożona na język współczesny. Jeśli ktoś poszukuje katolickiego bełkotu, zamartwiania się, zrzędzenia, moralizatorki, nakazów i zakazów, niech nie sięga po tę książkę, bo tego właśnie w niej nie znajdzie. Hołownia pokazuje nam, swoją drogą, jako przykład i to niekoniecznie do naśladowania, a jako inspirację do poszukiwania swojej drogi. Nie wskazuje nam idealnego kościoła, a zachęca do poszukiwań. Autor dostrzega różnice między ludźmi i nie nakazuje jedynych słusznych rozwiązań a zaprasza do rozważań. To idealna pozycja na rekolekcje. W dodatku pełna ciepła, humoru, pozytywnych zwrotów.Takie książki czyta się niemalże jednym tchem. Polecam.

Szczególnie poruszające jest zakończenie, bo Hołownia nie tyle dzieli się swoimi przemyśleniami, ale po prostu odsłania duszę. I trafia w dziesiątkę lub - jak kto woli - prosto w serce. Coś takiego naprawdę jest ciężko ocenić. Nie podejmuję się tego zrobić. Ale pamiętać o tej książce będę długo.

• Religia
  • 2015

Szymon Hołownia Holyfood, czyli 10 przepisów na smaczne i zdrowe życie duchowe Zobacz więcej

Video

Video