Flip

Tłumaczenie: Piotr Grzegorzewski
Wydawnictwo: YA!
Flip
Ag2S

Przebywanie w cudzym ciele? Taki koszmar może się przyśnić! Pomysł „psychicznej ewakuacji”, „zamiany dusz” to jeden z najciekawszych wątków w literaturze. Alex budzi się w cudzej sypialni, w ciele Philipa. „Przespał” kilka miesięcy, jego ostatnie wspomnienia są z grudnia; zamiast w Londynie jest w małej miejscowości niedaleko Leeds, pod koniec czerwca! Chłopak nie rozumie co się stało, ale ma...

Przebywanie w cudzym ciele? Taki koszmar może się przyśnić!
Pomysł „psychicznej ewakuacji”, „zamiany dusz” to jeden z najciekawszych wątków w literaturze. Alex budzi się w cudzej sypialni, w ciele Philipa. „Przespał” kilka miesięcy, jego ostatnie wspomnienia są z grudnia; zamiast w Londynie jest w małej miejscowości niedaleko Leeds, pod koniec czerwca! Chłopak nie rozumie co się stało, ale ma nadzieję, że nawet w cudzym ciele własna matka go rozpozna. W szkole unika znajomych, próbuje udawać, że jest Philipem. Podczas gdy Alex jest dobrym uczniem, mistrzem szachowym, Philip (przez przyjaciół nazywany Flip) kiepsko się uczy, za to świetnie gra w krykieta i ma dwie dziewczyny.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Ewa | 2016-03-15
Przeczytana: 10 marca 2016

Poniższa recenzja ukazała się również na moim blogu Świat według Lilii: http://swiatwedluglilii.pl/ksiazka/ewakuacja-psyche-flip/

Według przysłowia koty potrafią kilkukrotnie zmartwychwstać, by cieszyć się dziewięcioma żywotami. Nic dziwnego, że odważnie kroczą po krawędziach stromych dachów, albo wspinają się na wysokie drzewa. Cóż, gdyby powyższe stwierdzenie miało w sobie więcej prawdy niż wymysłów, moglibyśmy zazdrościć czworonogom cudownego daru.

Mamy tylko jedną szansę na to, by istnieć, działać, tworzyć, zapadać w pamięci, lub wegetować.

Czy aby na pewno?

A jeśli przedstawię solidne argumenty, na mocy których przekonam Was do tego, iż nawet jeśli doświadczycie niespodziewanego zgonu, śmiertelnego wypadku, Wasza dusza dokona ewakuacji. Zagnieździ się w obcym ciele, przejmując nad nim kontrolę.

Nie, to nie będzie miało nic wspólnego z reinkarnacją. Wędrówka psyche okaże się sposobem na rozpoczęcie nowego życia przy jednoczesnym zachowaniu wspomnień, bagażu zdobytych...

Amarisa | 2015-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Wyobraź sobie, że pewnego dnia budzisz się w obcym domu; w rodzinie, której nie znasz; w mieście oddalonym o setki kilometrów od twojego dotychczasowego miejsca zamieszkania, a kiedy spoglądasz w lustro, widzisz w nim kogoś, kim z pewnością nie jesteś. Co robisz?

Coś takiego przydarza się czternastoletniemu Alexowi Gray'owi. Ostatnie, co pamięta ze swojego poprzedniego życia, to wieczorny powrót do domu od swojego najlepszego przyjaciela. Obudził się jednak w cudzym łóżku, w ciele Philipa Garamonda i choć wygląda zupełnie tak jak on, wie, że nim nie jest. Na pewno nie ma starszej siostry, fanki gotyckiego rocka. Nigdy też nie posiadał psa (zwłaszcza o tak dziwacznym imieniu jak Beagle) ze względu na astmę. Ale jednego jest pewien na 100 % - chce odzyskać swoje życie, powrócić do własnego ciała, przyjaciół i rodziny. Tylko czy jest to możliwe? I co właściwie mu się przydarzyło?

Każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu miał ochotę wcielić się w kogoś innego. Zostawić za sobą...

Shetani | 2014-11-18
Przeczytana: 16 listopada 2014

„Jako nastolatek nie lubiłem siebie. Zawsze zastanawiałem się, jak wyglądałoby moje życie, gdybym był kimś innym. Kimś przystojniejszym, bardziej wysportowanym, popularniejszym. Kimś bez astmy, za to z większym powodzeniem u dziewczyn. W rzeczywistości nie mogłem tego sprawdzić, dlatego stworzyłem Alexa.”
Tak prezentuje się geneza powstania książki „Flip”. Jest ona niczym spowiedź autora, który chciał stać się kimś innym niż był. Ta powieść jest niczym opis jego wyobrażeń o lepszym życiu, o nowej osobowości, o nowych wyzwaniach. Pomysł, głęboko zakorzeniony w jego podświadomości, znalazł swoje odzwierciedlenie w historii prawie piętnastoletniego Alexa, który jest nad wyraz dojrzałym nastolatkiem, a trafia do ciała chłopaka, który jest jego zupełnym przeciwieństwem – nie tylko z wyglądu.
Wyobraź sobie, że budzisz się któregoś dnia w czyimś łóżku, w nie swoim pokoju, a gdy spoglądasz w lustro to widzisz zupełnie inną twarz niż każdego poranka. Dezorientacja? To mało powiedziane....

Książkąpołapkach | 2015-01-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

A gdyby tak choć przez chwilę znaleźć się w ciele innej osoby? Powiedzmy jakiejś znanej aktorki, albo jeszcze lepiej znanej pisarki? Albo nie, może naukowca, oczywiście takiego, który odnosi spektakularne sukcesy. Czy byłoby łatwo żyć w ciele innej osoby? Ciało to jedno, a dusza? Czy poradziłabym sobie ze zmianą własnego ja?

Alex, czternastolatek z Londynu, jeden z tych przeciętnych, nie wyróżniających się z tłumu chłopców, nie ma czasu, by zastanowić się nad tym, czy chce być kimś innym. Budzi się 23 czerwca, choć jeszcze wczoraj był 22 grudnia. Co się stało? Czy możliwe, żeby przespał pół roku? Dlaczego jego pokój wygląda obco, a ciało nie przypomina jego własnego? Szok, niepokój, dezorientacja towarzyszą mu do czasu, kiedy odnajduje rozwiązanie – doszło do zamiany ciał, „ewakuacji psyche”, pomiędzy nim a Philipem Garamondem z Litchbury. Ale co dalej? Czy odnalezienie rozwiązania powoduje, że Alex godzi się na zaistniałą sytuację? Co się dzieje z jego „starym” ciałem? Gdzie...

Ruczek | 2014-12-16

Alex Gray budzi się pewnego poranka w nie swoim ciele. Ostatnie co pamięta, to to, jak wracał od swojego kolegi do domu... jak się okazuje, pół roku temu. Teraz przebywa w innym mieście, w domu innej rodziny i w ciele innego chłopaka - Philipa Garamonda, znanego jako Flip. Nie wie co się stało, ani jak, jedyne co wie, to że jakimś cudem opuścił własne ciało i trafił do tego, obcego. Zagubiony, zdezorientowany, podejmuje wszelkie kroki aby odkryć prawdę i wrócić do własnego życia. Jak jednak można w takiej sytuacji szukać pomocy i odpowiedzi na zaistniały problem, kiedy nikt nie chce ci uwierzyć, że zamieniłeś się z kimś ciałem? Jak samemu przekonać się, że nic z tego nie jest snem? Co stało się z ciałem Alexa i duszą Philipa? Jak odwrócić ten proces bez ponoszenia ofiar? Czy uda się głównemu bohaterowi odzyskać swoje dawne życie, i to we własnym ciele?

"Jednak lęk przed tym, co się wydarzyło, był o wiele gorszy niż niewiedza."[s. 80]

Autor porusza bardzo ciekawy temat, jakim...

April | 2015-01-11
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Pewnego dnia Alex budzi się w cudzym łóżku w zupełnie nieznanym domu u ludzi, którzy biorą go za kogoś innego. Kiedy spogląda w lustro już wie, dlaczego – wygląda zupełnie inaczej. Znalazł się w ciele chłopaka, którego nigdy wcześniej nie widział. Każda próba ucieczki z cudzego życia kończy się katastrofą i Alex wpada w coraz większe tarapaty. Okazuje się, że Philip, w którego ciele gości, jest jego całkowitym przeciwieństwem. Przystojny, popularny, niezbyt dobrze sobie radzący z nauką, a na dodatek niezbyt uczciwy. Jak Alex poradzi sobie w nowym życiu? Czy uda mu się wrócić do „siebie”? I dlaczego w ogóle mu się to przytrafiło?
Martyn Bedford jest angielskim pisarzem. Wydał już pięć powieści, które zostały przetłumaczone na dwanaście języków. „Flip” jest jego pierwszą powieścią dla młodzieży. Wykłada na Trinity University College w Leeds. Wcześniej pracował jako dziennikarz, felietonista i redaktor w brytyjskich gazetach. Mieszka w Yorkshire wraz z żoną i dwiema córkami.
Powieść...

sklep.gwfoksal.pl

Alex jest raczej nieśmiałym chłopakiem. Należy do przeciętniaków. Pamięta tylko, jak wracał do domu 22 grudnia, a budzi się 23 czerwca. Co gorsza, nie budzi się w swoim ciele. Chłopak, do którego należy owe ciało ma na imię Philip, jest przystojny, umięśniony, a w dodatku ma dwie dziewczyny. Alex nie ma pojęcia, jak zmienił ciało. Nie wie również, jak może do niego wrócić.

Książka jest pisana przystępnym językiem. Naprawdę przyjemnie się ją...

Martyna | 2014-11-25
Przeczytana: październik 2014

Pewnego dnia nastoletni Alex budzi się w cudzej sypialni, w ciele kogoś innego. „Przespał” kilka miesięcy, jego ostatnie wspomnienia są z grudnia, a zamiast znajdować się w Londynie, budzi się w małej miejscowości niedaleko Leeds, pod koniec czerwca! Chłopiec nie ma pojęcia co się stało, ale ma nadzieję, że nawet w cudzym ciele własna matka go rozpozna. W szkole unika znajomych, próbuje udawać, że jest Philipem, jednak kiepsko mu to wychodzi, ponieważ podczas gdy Alex jest dobrym uczniem i mistrzem szachowym, Philip (przez przyjaciół nazywany Flip) kiepsko się uczy, za to świetnie gra w krykieta i ma dwie dziewczyny.

Sięgając po tę powieść, nie wiedziałam właściwie dlaczego się na nią decyduję. Jest to bowiem typowa książka dla młodzieży, a ja lata te mam już dawno za sobą. Jednak "Flip" wytwarzał wokół siebie jakieś pole magnetyczne, które przyciągało mnie od momentu, w którym po raz pierwszy przeczytałam o tej książce i tak oto piszę dla Was jej recenzję.

Zacznę może od tego,...

Kiti | 2014-12-24

Zastanawialiście się kiedyś, jak to byłoby opuścić swoje ciało i stać się kimś innym? Autor ,,Flipa" wielokrotnie o tym marzył, gdyż w dzieciństwie chorował na astmę. Postanowił więc stworzyć historię z gatunku YA, która spodoba się nastoletnim czytelnikom.

Aleks nie pamiętał, jak znalazł się w obcym ciele. Pewnego ranka obudził się w obcym domu jako Philip. Od tej pory miał nim zostać, nie wiedział, jak to się stało, że zmienił ciało. Nikt nie chciał mu uwierzyć w to, że nie jest Philipem. Od tej pory samodzielnie zaczął poszukiwać informacji na temat jego przenosin. Nie wiedział co się z nim stało i czy kiedykolwiek wróci do swojego ciała.

Nie kojarzę, abym czytała jakąś książkę z gatunku YA, jednak po ,,Flipie" jestem pewna, że to się na pewno zmieni. Autor już od samego początku sprawia, że czytelnik bardzo szybko wciąga się w lekturę. Pomimo tego, że jest to średniej objętości książka czyta się ją ,,na raz", jest niesamowicie wciągająca, ciężko się od niej oderwać. Opisywane...

książek: 2078
aktorka246 | 2016-04-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Jak to by było zamienić się z kimś życiem? Stać się inną osobą? Choć raz każdy musiał o tym marzyć, albo przynajmniej rozmyślać. Coś takiego przydarzyło się głównego bohaterowi, Alex'owi. Pewnego dnia budzi się w nie w swoim ciele. Wszyscy nazywają go Philip. Nie wygląda jak on. Nie jest w Londynie, w swoim mieście, a jedyne co myśli w tej chwili to co, do u licha, się stało? Nie jest jest już tym chłopakiem, który ma astmę, i gra w szachy, teraz jest przystojnym popularnym chłopakiem ze szkoły będąc gwiazdą sportu i mający dwie dziewczyny. Życie jak marzenie, co nie? Nie do końca.
Naprawdę podobała mi się ten pomysł z przemianą ciał, choć jest pełno np. filmów o tym, jednak autor miał bardzo fajny pomysł na to, naprawdę ciekawy koncepcje zaproponował w książce, nie mogę niestety powiedzieć by nie zdradzić fabuły. Bardzo polubiłam Alexa, jak i innych bohaterów, choć są trochę stereotypowi. Książka porusza tematy takie jak odnajdywanie własnej tożsamości, rodzinę mająca członek...