Wielka księga Detektywa Pozytywki

Nasza Księgarnia
2014-10-08
2007-01-01
Piotr Rychel

Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...
Okładka książki A ja nie chcę być księżniczką Emilia Dziubak, Grzegorz Kasdepke
A ja nie chcę ... Emilia Dziubak, Grz...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mnie jako dorosłego główna postać irytuje. Natomiast moje dziecko go lubi. Detektyw Pozytywka w realnym świecie byłby wariatem i ekscentrykiem skazanym na ostracyzm. Na szczęście zabawne historie i oryginalny sposób rozwiązania zagadek sprawiają, że kolejne "niezwykłe" akcje detektywa śledzi się z przyjemnością.

Nie wiem, jak dotychczas mogłam nie znać tak kultowej postaci, jaką jest detektyw Pozytywka. Już teraz nie mogę się bez niego obejść. Świetna postać, bardzo charakterystyczna i niezwykle inteligentna. Pan Kasdepke zrobił kawał dobrej roboty powołując go na świat. Poprzez niezwykle ciekawe, ale i też z dozą dziecięcego humoru sytuacje, uczy dzieci logicznego myślenia, aktywnego uczestniczenia w lekturze oraz dokładnego słuchania. Pokazuje również te fajne aspekty dzieciństwa i rzeczy, na które my jako dorośli już nie zwracamy uwagi. Na pewno będziemy kupować wszystko co się ukaże o detektywie, jak i również resztę spod pióra pisarza.

Można powiedzieć, że niektórzy bohaterzy i pisarze są kultowi. Do takich zaliczam duet detektywa Pozytywki i Grzegorza Kasdepke. O ile o detektywie mogę napisać, że jest właścicielem biura detektywistycznego „Różowe Okulary” i rozwiązuje wiele zaskakujących zagadek to już o autorze mogę Wam opowiedzieć więcej, ponieważ należy on do tych osób, które o czymkolwiek napiszą będzie to świetne, pouczające i bardzo pomocne we wprowadzaniu dziecka w świat. Jego książki łączy nieszablonowość: dziewczynki wcale nie marzą o byciu księżniczkami, detektywi mają dużo czasu dla dzieci, a inżynierowie potrafią być niesamowicie zakręceni. Ponad to w stworzonych przez niego historiach wszystko jest możliwe. Nawet kontakt z kosmitami, jak w serii o Bodziu i Pulpecie. Młodych bohaterów łączy wybujała wyobraźnia. To ona napędza akcję, to przez nią bohaterzy ciągle pakują się w tarapaty, ale też zawierają interesujące znajomości, przeżywają niezwykłe przygody, które są kwintesencją tego, co nam się kojarzy z dziećmi, czyli jego książkach mamy nagromadzenie ciągłego zaskakiwania otoczenia fantazją. Jest też wprowadzająca dzieci w świat emocji i trudnych tematów seria książek o przedszkolakach i pani Miłce. Jednak Grzegorz Kasdepke najbardziej znany jest z opowieści o detektywie Pozytywce. A wszystko przez to, że pojawiło się już ich naprawdę bardzo dużo i wydano kolejne wznowienia. Nasza przygoda z tym bohaterem zaczęła się od książki „Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki”. Od razu uległyśmy urokowi książki detektywistycznej zachęcającej młodych czytelników do myślenia, rozwiązywania zagadek, tropienia śladów, analizowania zjawisk przyrody. Spostrzegawczy detektyw uczy dzieci uważnego patrzenia na otoczenie, wyciągania wniosków, przemyca wiedzę z fizyki chemii (np. zmiana objętości cieczy i ciał stałych),biologii (obserwacja zwierząt). Każda postać w książce ma pięknie zarysowaną osobowość. Do tego pojawia się też czarny charakter, który nie zawsze odpowiada za wszelkie istniejące w otoczeniu zło. Autor używa tu dosadnej symboliki: dobry detektyw ma biuro blisko nieba (na poddaszu),a zły w piwnicy. Do tego mamy wścibską panią Majewską, dozorcę dbającego o porządek (pana Mietka),dzieci (Zuzia, Dominik, Asia) i pani Ryczaj (nauczycielka). Niewielkie grono bohaterów, ale zagadek niesamowicie dużo, ponieważ codzienność podsuwa kolejne pytania. Znajdziemy tu takie problemy jak znikające skarpetki czy brak piasku w piaskownicy, kradzież roweru, chuligani bazgrzący po ścianach i tłukący wazony na balkonach, wrząca woda bez podgrzewania ogniem, dziwne pyły i zapachy, marniejącego kaktusa, tajemnicze psie odchody na podwórzu oraz pojawiające się zaspy śniegu, kiedy nie pada. Każda z zagadek wymaga logicznego myślenia i minimalnej wiedzy o świecie, prawach przyrody oraz znajomości kultury. Do tego są one pretekstem do pokazania pozytywnych postaw społecznych. Dzieci dowiedzą się, że za psa odpowiada właściciel, że źle jest niszczyć i bałaganić we wspólnej przestrzeni oraz trzeba dbać o słabszych.
Książkę czyta się bardzo szybko, niesamowicie przyjemnie i nawet przedszkolaki chętnie słuchają opowieści o detektywie oraz przygodach mieszkańców kamienicy. Duża czcionka, interesujące ilustracje, wartka akcja i zagadki wymagające logicznego myślenia, wyciągania wniosków sprawiają, że jest to interesująca lektura dla uczniów szkoły podstawowej.
Bardzo dobrze zszyte grubsze, lekko pożółkłe strony z ilustracjami Piotra Rychla, sprawiają, że lektura jest bardzo atrakcyjna wizualnie. Przemyślane rozmieszczenie tekstu na stronie, niedługie rozdziały, duża czcionka – wszystko to zachęca dzieci do samodzielnego czytania. Wielkim plusem są rozwiązania zagadek na końcu książki. Czytelnicy, którym nie udało się samodzielnie znaleźć odpowiedzi na pytanie zawsze mogą skorzystać z tej podpowiedzi i nauczyć się czegoś na temat świata. Zdecydowanie polecam.

2066
2004

Świetna książka Grzegorza Kasdepke o przygodach detektywa Pozytywki zebrana w jednym miejscu. Opowiadania różne, śmieszne, zaskakujące. Czytając ją dzieciom pozwoliły zatracić się w niej na całego. Konieczna do przeczytania już od 5 roku życia.

Wszystkie przygody ulubionego detektywa moich młodszych lat zebrane w jednym miejscu.

Doskonała książka detektywistyczna dla dzieci. Bawi i uczy.

I chętnie się do niej wraca. :)

Doskonała książka detektywistyczna dla dzieci. Bawi i uczy.

I chętnie się do niej wraca. :)

Bardzo dobrze się czyta. Razem z synkiem myślimy nad rozwiązaniem zagadek. Przyjemność czytania połączona z nauką, z dedukcją polecam małym detektywom i ich rodzicom!

Na półkach: , , , , , , , ,

Postanowiłam dodać ulubione książki z mojego dzieciństwa. I oto jedna z nich.

Postanowiłam dodać ulubione książki z mojego dzieciństwa. I oto jedna z nich.

Gdy wśród dorosłych padnie pytanie o najbardziej znanego detektywa wszech czasów, wszyscy bez wahania powiedzą: Sherlock Holmes. Jeśli jednak zapytamy o to dzieci, wówczas usłyszymy: detektyw Pozytywka! I wiecie co? Dzieci mają rację.

Detektyw Pozytywka jest niesamowicie pozytywną i sympatyczną postacią. Prowadzi jednoosobową agencję detektywistyczną o nazwie "Różowe Okulary", która jest tak malutka, że ledwie mieści najpotrzebniejsze sprzęty i detektywa Pozytywkę w środku. Jego jedyną bronią jest kaktus, który wielokrotnie uratował go z opresji. Najczęstszymi interesantami detektywa są dzieci, którym nasz drogi Pozytywka pomaga bez wahania, chociaż za jego usługi płacą mu jedynie słodyczami bądź słowem "dziękuję". Zgłaszają się do niego również dorośli i to z najróżniejszymi sprawami, od tych zupełnie błahych do całkiem poważnych, jak np podejrzenie o próbę otrucia. Dzięki bystremu umysłowi udaje mu się rozwikłać każdą zagadkę, z która przyjdzie mu się zmierzyć. A śmiechu jest przy tym co nie miara!

Detektywa Pozytywkę powołał do życia Grzegorz Kasdepke, wielokrotnie nagradzany autor literatury dziecięcej i młodzieżowej. W skład "Wielkiej księgi detektywa Pozytywki" wchodzą wszystkie dotąd wydane książeczki o przygodach tego niesamowitego bohatera, czyli: "Detektyw Pozytywka", "Nowe przygody detektywa Pozytywki", "Pamiątki detektywa Pozytywki" oraz "Wakacje detektywa Pozytywki". Każda z nich jest zbiorem zagadek, które nasze dzieci mogą próbować rozwiązywać wraz z detektywem Pozytywką. Łącznie mamy do rozwiązania 45 zagadek, co zapewni dzieciom oraz ich rodzicom mnóstwo zabawy podczas wspólnie spędzanego czasu na lekturze książki. Dla ułatwienia na końcu książki zamieszczono na nie odpowiedzi, więc można później sprawdzić, czy prawidłowo rozwiązaliśmy poszczególne zagadki.

"Wielka księga detektywa Pozytywki" wydana została w twardej oprawie z ilustracjami Piotra Rychela, które idealnie współgrają z czytanym tekstem. Książka ta stanowić może idealny prezent dla wszystkich małych detektywów, które nie boją się wyzwań i chętnie rozwiązują zagadki. Ze względu na prosty język i brak przemocy można ją czytać już najmłodszym dzieciom.

Moja ocena: 5/6

Chyba każdy słyszał o najsłynniejszym detektywie na świecie, który niestrudzenie rozwiązuje (nie tylko) dziecięce zagadki, wyjaśnia sekrety i odkrywa tajemnice ;). A kto nie słyszał, to zaraz usłyszy, bo postać ta jest nietuzinkowa.

"Z braku innych wakacyjnych rozrywek detektyw Pozytywka postanowił zająć się obserwacją samego siebie. I wcale nie uważał, że jest to dziwne. Po pierwsze - każdy człowiek powinien znać siebie lepiej niż innych, a po drugie - przyglądanie się komuś tak niezwykłemu jak detektyw Pozytywka mogło być pożyteczne nawet dla samego detektywa Pozytywki"/s. 203.

Sam styl Pana Kasdepke jest REWELACYJNY. Idealnie spajający logikę dziecięcego, jak i dorosłego myślenia... Książka, mimo, że przeznaczona dla młodszych czytelników, i mnie, bądź co bądź dorosłej kobiecie sprawiła niemało radości!

Detektyw Pozytywka jest nierozumiany przez dorosłych, nazywających go "dziwakiem", a uwielbiany przez dzieci, które go podziwiają i co rusz przybiegają z danym problemem do rozwiązania. Pozytywka nie rusza się nigdzie bez swojej broni - kaktusa, a jego agencja detektywistyczna "Różowe Okulary" jest tak mała, że mieści się w niej ledwo sam jej właściciel + niezbędne rzeczy: stół z namalowaną szachownicą, dwa składane krzesełka i waga. Detektyw jest bardzo zapracowany - mieszkając na piątym piętrze, w dodatku na poddaszu, co chwilę musi rozwiązywać spory pojawiające się w całej kamienicy - między mieszkańcami: panią nauczycielką języka polskiego, dozorcą Mietkiem, panią Majewską, dziećmi: Dominikiem, Zuzią i Asią czy w końcu znienawidzonym właścicielem konkurencyjnej agencji detektywistycznej "Czarnowidz" - Martwiakiem...

Ponadto pojawia się mnóstwo innych "zewnętrznych" kłopotów, którym detektyw Pozytywka jak nikt potrafi zaradzić! Czasem od razu wpadnie na rozwiązanie zagadki, czasem chwilę się zastanawia, jednak jedno jest pewne: rozwiązanie NA PEWNO znajdzie.

Co myślę?

Według mnie jest to idealna książka dla dziecka; i do poczytania do poduszki, i do samodzielnego rozwiązywania zagadek z detektywem (na końcu książki znajduje się spis zagadek wraz z ich rozwiązaniem). W Wielkiej księdze... znajdują się cztery wydane do tej pory książki o bohaterze:

Detektyw Pozytywka
Kłopoty detektywa Pozytywki
Pamiątki detektywa Pozytywki
Wakacje detektywa Pozytywki

By mieć wszystkie wystarczy więc zakupić tę oto pięknie wydaną, bogato i wspaniale ilustrowaną wersję, która zachwyciła mnie od samego początku. Grzegorza Kasdepke cechuje świetne podejście do tematu, rozwinięcie go, dopracowanie od początku do samego końca. Bardzo precyzyjnie stworzył detektywa Pozytywkę; jego myślenie, świat, przedmioty, którymi lubi się otaczać, znajomych, charakter, poczucie humoru. Wszystko czyta się lekko, zabawnie, z uśmiechem na ustach, mając pod ręką gotowe wytłumaczenie dzieciom pewnych zjawisk atmosferycznych (i nie tylko),zachowań ludzkich, stereotypów itp.

Ja, dobrą chwilę po lekturze książki - wciąż jestem nią oczarowana ;).

Na więcej recenzji zapraszam tu:

www.wirtualnaksiazka.blogspot.com

Wiem, że na naszym blogu było już całe mnóstwo książek detektywistycznych dla dzieci, ale według mnie takich lektur nigdy nie jest za dużo. Tym bardziej, że każda z nich jest zupełnie inna. A poza tym, nie wiem jak to jest u Was, ale moja Ala ja uwielbia. Czasem sięgamy po takie tajemnicze książeczki i widzę, że rozwikływanie różnych zagadek bardzo się mojemu dziecko podoba. Ona bardzo lubi przygody, niesamowite wydarzenia, niecodzienne sytuacje i tajemnice. W końcu pragnie zostać podróżniczką, więc nie ma się co dziwić, że tego typu przygody bardzo ją pociągają. A ja również chętnie podsuwam jej takie pozycje. Uważam, że to fajna zabawa. Takie lektury rozwijają wyobraźnie u naszych dzieci i zmuszają do logicznego myślenia. Na pewno te cechy nie raz przydadzą się mojej Ali w przyszłości.

Dziś chciałam Wam przedstawić detektywa Pozytywkę. Uroczego mężczyznę, który cały swój czas poświęca na rozwiązywanie różnych zagadek. Swoje biuro założył na piątym piętrze pewnej kamienicy. Jest bardzo ciasne, ale temu sympatycznemu mężczyźnie w zupełności wystarcza. Detektyw pozytywka jest powszechnie bardzo lubiany, choć w odróżnieniu od dzieci - dorośli uważają go za dziwaka. Jednak nasz detektyw nic sobie z tego nie robi. Jego głównym celem jest rozwiązywanie zagadek, odkrywanie różnego rodzaju tajemnic itp. Nie przeszkadza mu zatem, że większość jego zleceń pochodzi od dzieci, a zapłatą za jego usługi są w znacznej części słodkości. No cóż. Najważniejsze, że Pozytywka robi to co kocha.

Jak już wspomniałam - agencja detektywistyczna "Różowe okulary" prowadzona przez detektywa Pozytywkę nie cieszy się wielką popularnością. Jednak nasz sympatyczny bohater nigdy nie może narzekać na nudę. W końcu życie to jedna wielka zagadka, która stale nam wszystkim płata nie lada figle. I tak nasz uroczy Pozytywka stale ma co robić. W końcu kto jak nie on odszuka zagubione skarpetki Zuzi? Albo odkryje kto potłukł dzban z chryzantemami jednaj z sąsiadek? Albo rozwikła tajemnicę, którą potem wszyscy mieszkańcy kamienicy nazwą "Awanturą z orzechami"? Tak naprawdę mogłabym Wa tych wszystkich zagadek i tajemnic wymienić całe mnóstwo. W końcu książka, którą Wam dziś przedstawiam to zbiór czterech książek o przygodach tego przemiłego jegomościa. A są nimi: "Detektyw Pozytywka", "Nowe przygody detektywa Pozytywki", "Pamiątki detektywa Pozytywki" oraz "Wakacje detektywa Pozytywki". Co to oznacza? A no to, że w tej wielkiej księdze znajdziecie aż 45 zagadek, których rozwiązanie podjął się detektyw Pozytywka! Niesamowite prawda? Jak dla mnie - rewelacja!

Każda z tych historii opisanych w książce jest dość krótka. Myślę, że gdybyśmy podsunęli tą książkę dziecku, które nie lubi zbyt dużo czasu spędzać nad książką byłoby bardzo zadowolone. Przede wszystkim każda jedna zagadka jest bardzo wciągająca i sprawia, że już na samym początku opowiadania nasze szare komórki zaczynają pracować na ciut wyższych obrotach. Po drugie, jak już wspomniałam - każda z tych zagadek jest dość krótka, zatem mały leniuszek nie powinien na to narzekać. A poza tym, historie te są napisane w taki sposób, że nawet nie wiemy kiedy umyka nam czas spędzony nad tą książką. Gdy tylko zaczęłam czytać, za jednym zamachem przeczytałam 14 zagadek. I wierzcie mi, że w ogóle tego nie zauważyłam. Miałam wrażenie, ze minęła zaledwie chwila od momentu, w którym chwyciłam za tą lekturę.

Nie ukrywam również, że główny bohater tej księgi w mgnieniu oka podbił moje serce. Miły, szarmancji, wesoły, uczynny i bardzo mądry człowiek, który posiada także swoje słabości i dziwactwa. Mam wrażenie, że nie potrafiłby skrzywdzić nawet muchy, choć w zasadzie chyba się mylę, bo posiada on przecież swoją tajną broń do walki ze złoczyńcami, czyli sporej wielkości kaktusa ;) Podoba mi się jego szczerość i sympatia dla otoczenia. A także to, że autor nie stworzył kolejnego "Jasia Fasolę", który choć by nie wiem jak był genialny stale wpada w jakieś tarapaty, tylko bystrego i spostrzegawczego faceta, który po protu kocha to co robi. I co najważniejsze robi to naprawdę dobrze!

Ta książka to oczywiście nie tylko fajna zabawa dla dużych i małych. Teraz bardzo rzadko zdarzają nam się książki, które służą wyłącznie do zabawy i to bardzo mi się podoba. Bo taka nauka "po cichu" to świetny pomysł i chętnie z tych okazji korzystam. Tutaj, choć w zasadzie to tylko wesoła książeczka detektywistyczna dla najmłodszych, nasi mali czytelnicy dowiadują się wielu ciekawych rzeczy. Na przykład tego, że nagrzane powietrze zwiększa swoją objętość i może spowodować pęknięcie nadmuchanej piłki. Albo tego, że kaktusy nie przepadają za wilgocią i zbyt częste ich podlewanie może spowodować, że zacznie gnić. Albo tego, że kangur jest zwierzęciem roślinożernym, a śledzie to ryby, które lubią wodę słoną i można je złowić wyłącznie w morzach.

Fajne jest to, że każda historia z detektywem Pozytywkom to rozwikłana już przez niego zagadka. Zadaniem naszego małego czytelnika jest jedynie dociec, jak nasz bohater wpadł na to rozwiązanie! Niektóre tajemnice są dość proste i maluchy bez kłopotu rozumieją co i jak. Innym razem jest nieco trudniej i może to potrwać ciut dłużej. A gdy zagadka okaże się zbyt trudna, zawsze można zerknąć na koniec książki i przeczytać rozwiązanie. Nie, nie traktujcie tego jako podpowiedzi! To raczej nauka. W końcu nasze dzieciaczki nie muszą wiedzieć wszystkiego, prawda?

U nas zagadki detektywa Pozytywki bardzo spodobały się mojej córce. Na początku kilka historii czytałyśmy razem, ale potem Ala postanowiła, ze chce tą księgę przeczytać zupełnie sama! I wiecie co? Mała jest zachwycona! Zatem polecam :)

• Wyd. Nasza Księgarnia
  • Julia i Kuba