Konstantyn i Metody - apostołowie Słowian. Dzieło i jego losy

Okładka książki Konstantyn i Metody - apostołowie Słowian. Dzieło i jego losy Jan Leśny
Okładka książki Konstantyn i Metody - apostołowie Słowian. Dzieło i jego losy
Jan Leśny Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech historia
historia
Wydawnictwo Święty Wojciech
1987-01-01
1987-01-01

Okładka książki Bitwa na Kosowym Polu 1389 Ilona Czamańska, Jan Leśny
Bitwa na Kosow... Ilona Czamańska, Ja...
Okładka książki Historia Albanii Tadeusz Czekalski, Jerzy Hauziński, Jan Leśny
Historia Albanii Tadeusz Czekalski, ...
Okładka książki Obronność polskiej granicy zachodniej w dobie pierwszych Piastów Edward Dąbrowski, Władysław Filipowiak, Mieczysław Kaczkowski, Wacław Korta, Zofia Kurnatowska, Lech Leciejewicz, Jan Leśny, Jerzy Lodowski, Benon Miśkiewicz, Andrzej Nadolski
Obronność pols... Edward Dąbrowski, W...

Niezwykle interesująca pozycja dla wszystkich osób zainteresowanych historią nie tylko wczesnośredniowiecznego chrześcijaństwa, w tym wypadku obrządku wschodniego, ale również jego niezwykłego rozwoju na szerokim tle historycznym w
ówczesnej Europy warto!

ówczesnej Europy warto!

Krótka i rzeczowa książka poświęcona historii Apostołów Słowian - Greków Cyryla i Metodego, twórców i propagatorów pierwszego udokumentowanego pisma dla języków słowiańskich - głagolicy. Alfabet ten stał się podstawą do stworzenia przez nich osobnej liturgii słowiańskiej służącej sprawniejszemu nawracaniu mieszkańców Wielkich Moraw w IX wieku - pod tym względem bracia z Tesalonik znacząco wyprzedzili swoje czasy, gdyż dopiero dwudziestowieczny sobór watykański drugi uznał za normę stosowanie języków narodowych. Solidnie oparta na źródłach i uwzględniająca ówczesną bibliografię, nie zdeaktualizowała się znacząco i można z niej czerpać wiedzę nawet dziś. Połowa tej niewielkiej objętościowo książeczki poświęcona jest oddziaływaniu ich pracy na kształtowanie się piśmiennictwa słowiańskiego. Bo choć głagolica, jako zbyt skomplikowana i nie mająca możnych propagatorów, nie przetrwała próby czasu (tak jak sama liturgia słowiańska),to uczniowie Cyryla i Metodego walnie przyczynili się do stworzenia cyrylicy (nazwanej na cześć ich mistrza),bez której historia Słowian bez wątpienia potoczyłaby się inną drogą.

• Średniowiecze
  • Biograficzne
  • Antyk, hellenizm + Bizancjum
  • Słowiańskie
  • Barbaricum, wczesne średniowiecze
  • Naukowe
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Konstantyn i Metody - apostołowie Słowian. Dzieło i jego losy