Orły na śniegu

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

"Orły na śniegu" to powieść Ryszarda Wytrycha, który w epicki, jakby reymontowski sposób prezentuje tętniącą życiem wieś powojennych Ziem Odzyskanych, posługując się własnym oryginalnym stylem. Barwność obrazu i żywotność bohaterów mówiących gwarą przydaje książce uroku i autentyczności.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

allison | 2013-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Bardzo ciekawa opowieść o powojennym życiu mieszkańców tzw. ziem odzyskanych.

Akcja obejmuje cały 1956 rok, ale dzięki retrospekcjom poznajemy także wcześniejsze losy bohaterów, których los rzucił na zachód Polski.
Każdy żyje tu, jak umie, starając się walczyć z biedą, co nie zawsze się udaje. W najgorszej sytuacji są ci, którzy oddali swoją ziemię i inwentarz do kołchozu. Nie dość, że muszą odpracowywać dniówki w spółdzielni, to zarabiają coraz mniej i są wciągani przez agitatorów w polityczne gierki. Ciężko żyje się także kułakom, którzy są prześladowani przez lokalnych aparatczyków i muszą oddawać państwu coraz więcej płodów rolnych. Niektórzy, nie mogąc wytrzymać nacisków, poddają się, ale wśród buntowników króluje porywczy teść głównego bohatera - były piłsudczyk i uczestnik bitwy warszawskiej .

Lokalna społeczność jest bardzo zróżnicowana - ludzie pochodzą z terenów całej Polski, mają inne charaktery i aspiracje, zajmują w wiejskiej hierarchii różne miejsce. Często...

DafNe | 2013-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 października 2013

Pewnego zimowego dnia wybrałam się do pewnej księgarni w poszukiwaniu nowych książek do poczytania. W koszu z promocjami znalazła się między innymi powieść "Orły na śniegu" Ryszarda Wytrycha. Do jej zakupienia zachęciła mnie niska cena (ok. 10 zł) oraz opis, obiecujący oryginalny styl, autentyczność i gwarę, którą posługiwali się ludzie w latach pięćdziesiąctych dwudziestego wieku.

Powieść przedstawia losy kilku rodzin, skupiając się na ówczesnych ludzkich problemach. To historia ludzi, którzy po wojnie systematycznie zasiedlają Ziemie Odzyskane. Ich życie, mimo braku technologicznych rozrywek znanych nam dziś, jest barwne, każdy dzień stanowi nowe wyzwania i doświadczenia. Autor ukazał nie tylko problemy dorosłych ludzi z kołchozem i ogólnym ustrojem państwa, lecz także życie nastolatków i w dużej mierze dzieci. Cały urok tkwi w stylu - ówczesnej charakterystycznej gwarze, która nadała powieści autentyczności, tak jak obiecuje to opis książki.

"Orły na śniegu" przypominają o...

lilyblack | 2016-04-19
anq | 2015-11-28