Szkoła muzyczna

Okładka książki Szkoła muzyczna John Updike
Okładka książki Szkoła muzyczna
John Updike Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Współczesna literatura piękna
Proza Współczesna
The Music School
Państwowy Instytut Wydawniczy
1969-01-01
1969-01-01
Henryk Krzeczkowski
zbiór opowiadań nowele literatura amerykańska

Chyba to nastrój kończącego się lata spowodował, że większość opowiadań nie zrobiła na mnie wrażenia. Kilka opowiadań się broni. To moje drugie spotkanie z Updikiem, po uprzednio przeczytanej Farmie (bardzo dobrej) ale wciąż mam ochotę poznać kolejne książki tego pisarza.

Updike należy do tych autorów, których książki są wydawane, kupowane i czytane od lat, niezależnie od mód i prądów (no, może jednak był modniejszy 20-30 lat temu),i zapewne słusznie, bo to kawał porządnego pisarstwa, czasem dla szerszego grona ("Króliki"),a czasem dla smakoszy, jak m.n. niniejszy zbiór bardzo wyrafinowanych w formie opowiadań, z ich kunsztownymi metaforami i niejasnymi, niedopowiedzianymi, dopuszczającymi daleko idące czytelnicze interpretacje zakończeniami. To teksty do powolnego, uważnego przegryzania się, najlepiej ze szklaneczką czegoś adekwatnego - bourbona może? - w dłoni.
Jedno tylko mnie w nich nie cieszy, mianowicie ich wielkomiejskość. Bohaterami Updike są uczestnicy samego centrum cywilizacji technologicznej, ludzie, których ruchy zawierają się w kilku dających się przewidzieć płaszczyznach (praca w biurze, brak trosk finansowych, urlop za granicą, zdrada, bycie zdradzanym lub tylko podejrzewanie zdrady, autostrada, wizyty u psychiatry (amerykańskiego, który jest, w odróżnieniu od europejskiego kolegi, psychoterapeutą, a nie wypisywaczem recept) i właściwie niewiele więcej). Dlatego tak cenię sobie przedostatnie, a zwłaszcza ostatnie opowiadanie w zbiorze, dzięki nim odetchnąłem pełną piersią po dusznej atmosferze amerykańskiego downtown.

• MM Stare
  • Literatura angielska
  • Opowiadania.
  • Obyczajowe
  • Literatura piękna
  • 2015
  • Może kiedyś przeczytam...

John Updike Szkoła muzyczna Zobacz więcej