Czerwone liście

2014-09-24
2002-01-01
Alina Siewior-Kuś
zbrodnia detektyw przyjaźń

Kristino, jak bardzo cierpiałaś?

Niby wciągnęła mnie ta historia i chciałam wiedzieć kto i dlaczego, ale z drugiej strony za dużo tego poplątania i wątków pobocznych.

Znacie Simons? Ja znam jedynie jej trylogię o Tanii i Szurze. W "Czerwonych liściach" spodziewałam się podobnych wrażeń, jakże się zdziwiłam 😊 Potrzebowałam czegoś niewymagającego i wciągającego, tak też było. Ciekawy pomysł, duszny klimat, to lubię :) Choć było trochę nieścisłości, a sprawcy domyśliłam się praktycznie od razu, i tak śledziłam rozwój wydarzeń z ciekawością.
A sama fabuła? Czwórka przyjaciół z collage'u, których łączą skomplikowane relacje, nagie zwłoki w lesie i szukanie winnych. W pierwszej części obserwujemy wydarzenia z perspektywy ofiary, której przeszłość jest conajmniej niejasna. Drugą część widzimy oczami detektywa prowadzącego sprawę. Sytuacja gmatwa się z każdą chwilą co raz bardziej, a z przeszłości ofiary wyłaniają się co raz to nowe, zmieniające pogląd na sprawę, fakty. Bohaterowie pełnokrwiści, dobrze zarysowani, zakończenie trochę nie w moim stylu, lecz nie psujące całości. Generalnie jest fajnie, jeśli potrzebujecie trochę resetu, polecam z czystym sumieniem 😎

Nie wciągnęła mnie ta historia.

Nie wciągnęła mnie ta historia.

Bardzo dobra książka. Zaczyna się banalnie. Powiedziałabym naiwnie, jednak nieoczekiwane wydarzenie zmienia całkowicie jej bieg. Kryminał i romans, romanse, skomplikowane i bardzo dobre....

Ciekawa powieść i dobra historia,pochłonęłam ją bez reszty.
Bardzo dobrze się czyta.

Ciekawa powieść i dobra historia,pochłonęłam ją bez reszty.
Bardzo dobrze się czyta.

Książki, które poznałem, o których pisałem, które również w ten lub inny sposób promowałem. Projekt w aplikacji Instagram odnajduje swoje odbicie również w tym miejscu. W kolejności niezobowiązującej, wśród tekstów pisanych i napisanych na przestrzeni dwóch dekad, a czasem znacznie dalej.

To zdecydowanie najsłabsza powieść tej autorki, którą przeczytałam. Pierwsza część to dłużyzna przez którą trudno przebrnąć. Nudne dialogi a każdy niemal kończy się pytanie kto wyjdzie z psem? Bohaterowie irytowali mnie do granic. Niby czworo przyjaciół na uniwerku a zachowujący się jak skryci wrogowie. Scena, kiedy dziewczyny zaczęły obijać sobie twarze i wyrywać włosy z powodu jednego z chłopaków to dobre podsumowanie ich przyjacielskiej relacji. Gdy do akcji w związku z morderstwem wkracza młody detektyw wcale nie jest lepiej...
Simons naprawdę całkiem nieźle pisze, ale nie tym razem. Czerwone liście to takie niewiadomo co, ni to thriller, ni obyczajówka, poplątanie z pomieszaniem w marnym stylu.

To moja pierwsza książka tej autorki i zastanawiam się czy sięgać po inne jej książki. Przydługie dialogi, historia przegadana i pseudo psychologiczna.

Ciekawy pomysł na fabułę, ale zbyt rozwleczona treść. Książka otrzymałaby ode mnie wyższą ocenę, gdyby pierwsza część była skrócona chociaż o połowę. Powtarzane wypowiedzi, powtarzane myśli wywoływały nawet moją irytację.

Polecam na jesienne wieczory.

Polecam na jesienne wieczory.

• Paullina Simons
  • 2015