Czerwone liście

Wydawnictwo: Świat Książki
Red leaves
zbrodnia, detektyw, przyjaźń
Ag2S

Pełna napięcia, klaustrofobiczna i wciągająca bez reszty. Kontynuacja serii sprzedanej w blisko milionie egzemplarzy. Na terenie uniwersyteckiego kampusu w Nowej Anglii pod warstwą śniegu zostaje znalezione nagie, zamarznięte ciało pięknej studentki. Dlaczego nikt z jej znajomych nie zgłosił zaginięcia? Spencer O'Malley, detektyw prowadzący śledztwo, szybko zostaje wciągnięty w niepokojący...

Spencer O'Malley, detektyw prowadzący śledztwo, szybko zostaje wciągnięty w niepokojący świat czwórki studentów: Jima, Connie, Alberta i Kristiny. O'Malley odkrywa, że przyjaciele, którzy wspólnie się bawili, studiowali i, od czasu do czasu, sypiali ze sobą, mieli własne sekrety, z plątaniny których zaczyna się wyłaniać szokująca prawda.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
Kominek książek: 336

Kristino, jak bardzo cierpiałaś?

Na długo przed „Jeźdźcem miedzianym”, zanim historia Tatiany i Aleksandra rozpaliła serca milionów czytelników w Polsce i na świecie, Paullina Simons stworzyła, wyczarowała, choć można rzecz jedynie, że napisała swoje „Czerwone liście”. I nie można nie zgodzić się z tym, co opublikowało wydawnictwo na okładce tej książki - „Pełna napięcia, klaustrofobiczna i wciągająca bez reszty”. Można powiedzieć, że rozpoczynając lekturę „Czerwonych liści”, stopniowo i powoli wchodzimy na ruchome piaski. Z każdą kolejną stroną grzęźniemy, zapadamy się w tę historię coraz bardziej i coraz mocniej przenika ona nasz umysł.

Wydawać by się mogło, że czwórka przyjaciół otacza się troską i nie ma przed sobą żadnych tajemnic. Wydawać by się również mogło, że Jim z Kristiną oraz Connie z Albertem tworzą dwie szczęśliwe i kochające się pary. A jednak podróż przez ruchome piaski sprawia, że to, co na zewnątrz można brać za radosną harmonię, po bliższym przyjrzeniu się już takową nie jest. Kristina Kim z jednej strony piękna, radosna, zadowolona z życia młoda kobieta na progu swoich dwudziestych pierwszych urodzin. Gwiazda studenckiej drużyny koszykówki, podpora nastolatek spodziewających się dziecka w domu „Czerwone Liście”. Jednocześnie szalona, zmagająca się nieustannie z demonami przeszłości, zagubiona dziewczyna. Jedynym dobrym akcentem w tym pozornie tylko uporządkowanym świecie jest poznany przypadkiem detektyw Spencer O’Malley. Przy nim od niepamiętnych czasów po raz pierwszy czuje się swobodna i szczęśliwa. Do spotkania, które wyznaczają sobie tydzień później nigdy jednak nie dojdzie… Tragiczna śmierć Kristiny jest chyba największym szokiem dla detektywa, z którym chwilę wcześniej ta piękna, radosna dziewczyna siedziała w barze przy jednym stoliku. W małym, spokojnym, uniwersyteckim miasteczku, w którym taka zbrodnia zdarza się jakże rzadko, jej śmierć poruszyła chyba tylko jego, gdyż okazuje się, że dla jej przyjaciół w sumie nic wielkiego się nie stało. Nikt szczerze nie uronił nad nią ani jednej łzy. Jasna gwiazda Kristiny zgasła nagle i nikt się tym nie przejął. Od tego momentu grzęźniemy w tę historię jeszcze bardziej. Lektura „Czerwonych liści” przenika do szpiku kości, a detektyw O’Malley nie zdaje sobie sprawy, z jak skomplikowanym śledztwem przyjdzie mu się zmierzyć, aby i on mógł kiedyś zasnąć spokojnie, zapominając o swoich demonach przeszłości.

Znam chyba wszystkie wydane na rynku polskim powieści Paulliny Simons i mam wrażenie, że nic wcześniej tak mnie nie poruszyło, jak właśnie ta powieść. Nawet napisane rok później „Jedenaście godzin” nie miało tak wyjątkowej siły przekazu, jak „Czerwone liście”. I co ważne, obie powieści łączy sekretny klucz, choć znajomość dwóch powieści nie pozwala do końca dostrzec jego istoty. Być może kolejna rzuci znacznie więcej światła na ten temat. Faktem jednak jest, że odkrywana stopniowo i bez pośpiechu lektura sprawi czytelnikowi wyjątkową przyjemność. Choć nie będzie to lektura łatwa. Mogą pojawić się również momenty zwątpienia, w których powie sobie: ale to nie dla mnie!

Nic jednak bardziej mylnego i nad rzuceniem jej w kąt zastanowiłbym się dwukrotnie, gdyż historia Kristiny bez dwóch zdań zasługuje na to, aby poznać ją do samego końca.

Artur G. Kamiński

Lidka | 2017-07-28
Przeczytana: 2015 rok

Książka z początku nie wciągnęła mnie jednak w niejako drugiej jej części bardziej mnie zainteresowała. Czytałam jednym tchem. Fabuła wciąga i długo zastanawiałam się o kogo chodzi . Język prosty i płynnie się czyta.
Polecam

andzia12 | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Dość ciekawa książka, ale na pewno nie czyta się jej lekko...wymaga skupienia, chyba jak przy wiekszości książek tej autorki.
Fabuła- dotycząca rozwiązania sprawy śmierci studentki i tego kto jest w nią uwikłany, trzyma w napięciu. A przy okazji ukazuje jak zachowują się ludzie w różnych sytuacjach.
Jak dla mnie jest to ciekwa pozycja z tej serii.
Polecam!

Anita | 2015-02-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione, 2015
Przeczytana: 17 lutego 2015

To na pewno nie jest Paullina Simons jaką znamy z trylogii o Tatianie i Aleksandrze.I chociaż początek może się wydawać dziwny i niezrozumiały,bohaterka nieco ekscentryczna,to nie zrażajcie się i czytajcie dalej...Okaże się wkrótce,że każde słowo,każda myśl ze zdawałoby się banalnego dialogu będzie miała głęboki sens...
To nie jest lekka lektura,chociaż czyta się ją błyskawicznie,bo nie pozwala aby ją odłożyć,bo musimy znaleźć odpowiedzi na trudne pytania...
To,czego się dowiemy,nie spowoduje,że odetchniemy z ulgą,będzie nam smutno i źle,będziemy pogubieni i będzie nam żal,że ta historia musiała się tak skończyć...
Warto przebrnąć przez niezbyt zachęcający początek,warto się pogrążyć w mroku,aby odczuć mroźny dotyk śmierci...My możemy wrócić do ciepłego domu,nasza bohaterka już nie...
Bardzo polecam...

Madi | 2015-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Książka podzielona jest na II części i tak też podzieliłam ją w moim odczuciu ,tzn. pierwsza część jest nieco wolniejsza-lekko skomplikowane relacje czterech przyjaciół i dziwne tajemnice,natomiast druga nabiera tępa , rozgrywa się prawdziwa akcja i rośnie napięcie,od którego trudno się oderwać.
Tak jak czytając pierwszą część miałam ochotę odłożyć książkę,tak druga mnie wciągnęła ,a spanie poszło na dalszy plan.
Choć rozwiązanie zagadki było trochę dziwne ,to mimo to uważam tą książkę za dobry kryminał.

Tatiasza Aleksiej | 2015-04-10

Zupełnie inna odsłona Paulliny Simons, takiej jej nie znałam. Książka ciekawa , wciąga bez reszty. Czyta się szybko. Przyjaźń między głównymi bohaterami, ma różne oblicza. Jest dużo zazdrości i innych uczuć, które nie do końca są takie jak być powinny. I jest morderstwo... . Podobała mi się, polecam :)

książek: 2001
Danoncia | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

''Czerwone liście'' to moje pierwsze spotkanie z Panią Pauliną Simons.
Początek troszkę mnie zniechęcił przez chwile nawet chciałam się poddać i odłożyć książkę dobrze,ze tego nie zrobiłam bo z każdą następna kartka lektura zaczęła mnie wciągać i robić zamęt w mojej głowie nie mogłam się doczekać jak dalej potoczy się akcja tej ''dziwnej'' opowieści . Musze przyznać,że zakończenie troszkę mnie zdziwiło i chyba nie do końca spodobało , jednak pokazuje jak bardzo emocje wpływają na nasze życie . Jednym słowem jest to opowieść pełna tajemnic .
Zachęcam do przeczytania

sygin | 2013-11-30
Na półkach: Przeczytane, Kryminał, 2013
Przeczytana: luty 2013

W końcu zdobyłam się na odwagę i postanowiłam opisać swoje mieszane odczucia jakie towarzyszyły mi podczas lektury „Czerwonych Liści”. To jest dziwna książka, w moim mniemaniu nie do końca udana, ale z tego co zdążyłam się zorientować, jest jedną z pierwszych, które wyszły spod pióra pani Simons, co może w jakimś stopniu usprawiedliwiać tę niedoskonałość.

Całość składa się z trzech części z których najgorsza niewątpliwie jest pierwsza. Wydawca łaskawie uprzedza nas w opisie z okładki, że główną postać – Kristinę Kim - spotka tragiczna śmierć, a akcja książki dotyczyć będzie odkrywania przebiegu tego dramatycznego zdarzenia. W napięciu więc czekamy na owego trupa – nie przemawia przeze mnie krwiożerczość, ale przecież obiecano nam, że sięgamy bo pełen napięcia kryminał – tymczasem mozolnie brniemy storna po stronie przez melodramatyczną opowieść o studenckim czworokącie w którym każdy kocha każdego. A poziom tego opisu, a zwłaszcza dialogów niczym nie ustępuję...

Magdalena T | 2014-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2014

Książka podzielona jest na dwie części – w pierwszej widzimy wszystko oczami Kristiny a w drugiej detektywa. Od samego początku mamy nutkę tajemniczości. Ewidentnie główna bohaterka Kristina coś ukrywa. Jeszcze dziwniejsze są stosunki przyjaciół, którzy niby się ze sobą przyjaźnią a jednak czują się w swoim towarzystwie nie najlepiej. Tajemnice, zazdrość, namiętność i codzienność – to wszystko razem tworzy niebezpieczną mieszankę. Gdy dochodzi do morderstwa robi się jeszcze dziwaczniej. Nikt niczego nie zgłasza, każdy jest obojętny. A sekrety się kumulują. Przesłuchiwania, nie dają oczekiwanych rezultatów.Autorka w doskonały sposób stworzyła zarówno bohaterów jak i antybohaterów. Akcja podąża we własnym tempie. Fabuła nie jest łatwa, znajdują się w niej skomplikowane zawiłości rodzinne. Sekrety, ukryte tożsamości i masa emocji. A jakby tego było mało na horyzoncie pojawia się fortuna…której dziwnym trafem żaden spadkobierca nie chce. Każdy jest podejrzany. Ale kim jest morderca?...

Piotr | 2015-03-11

Książka ciekawa, interesująca i pełna napięcia.
Podział książki niejako na dwie części był świetnym pomysłem. Możemy dzięki temu poznać bardzo dobrze bohaterów książki.
W pierwszej części opisane są wszelkie relacje Kristiny z jej znajomymi, a druga część książki opisuje relacje detektywa i całą sprawę morderstwa i szukanie mordercy.
Do końca praktycznie nie wiadomo jaki będzie finał, a to jest najlepsze w książce :)

Katarzyna | 2018-11-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam ♥
Przeczytana: 2018 rok

Paullina Simons nie bez powodu uznana jest za mistrzynię opowiadań pięknych historii. "Czerwone Liście" to bez wątpienia mistrzostwo. Już od samego początku, przy samym prologu, wyczuwalne jest napięcie do dalszej historii. Bo kiedy ginie główna bohaterka, nie może być inaczej..

Akcja przenosi nas do grona czwórki przyjaciół, którzy na pozór prowadzą spokojne, studenckie życie, dopóki jedna z nich nie zostaje znaleziona martwa pod grubą warstwą śniegu. Zaczyna się wyścig z czasem, którego przewodnikiem zostaje detektyw Spencer O'Malley. To właśnie on, w drugiej części powieści, sprawia, że nie można złapać tchu, serce przyspiesza niemal na każdym jego kroku, a cała akcja wbija bez wątpienia w fotel. Tajemnice, zagadki, zdrady, nienawiść połączona z miłością. Wplątany w sieć zdarzeń nie ma łatwego zadania, ale zdeterminowany robi wszystko, aby dowieść prawdy. Prawdy, która de facto staje się naprawdę zaskakująca..