Dzikus

Wydawnictwo: Lokator
Savage
literatura piękna
Róża_Bzowa

Opublikowana po raz pierwszy w 2001 r. minipowieść Dzikus jest opowieścią mężczyzny o imieniu Paul, po części opartą na biografii Paula Gauguina. Jouet dokonuje jednak całego szeregu, często komicznych, przesunięć wobec życiorysu jednego z prawodawców francuskiego postimpresjonizmu, sprawiając, że co chwilę trzeba się upewniać, co w tej historii jest zaczerpnięte z pierwowzoru, a co kompletnie zmyślone.

źródło opisu: http://www.lokatormedia.pl/jacques-jouet-dzikus/

źródło okładki: http://www.lokatormedia.pl/jacques-jouet-dzikus/

Kapitan Human | 2016-03-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 24 marca 2016

Jouet pozostaje najbardziej niedocenionym przedstawicielem OuLiPo w Polsce. "Dzikus" tylko potwierdza, że potrzebujemy więcej dzieł tego autora.

Nie dla każdego, najwięcej wyciągną z lektury ci, którzy nie boją się sprawdzania faktów w książkach, szukają wyzwania intelektualnego, lubią być wkręcani przez pisarza.

Myślicie, że o ubiorze wiecie wszystko, bo czytaliście "Operetkę", "Krawca" albo pracujecie jako blogerki modowe, od przeglądania bloga Kasi Tusk rozpoczynacie dzień? Good luck.

Kapelusz na tyłek, rękawiczka na plecy i jechane. Zostańmy dzikusami (choć nie tak jak Paul, bo zaboli). Oczywiście, to wielka mistyfikacja. Ale u Joueta mistyfikacja nigdy nie jest tylko mistyfikacją.

Perełka.

Maciek | 2019-04-02