Wyzwanie czytelnicze LC

Nad Niemnem. Tom 2

Seria: Biblioteka Lektur Szkolnych
Wydawnictwo: Czytelnik
5,89 (7627 ocen i 433 opinie) Zobacz oceny
10
370
9
533
8
702
7
1 795
6
1 258
5
1 165
4
475
3
699
2
223
1
407
Edytuj książkę
szczegółowe informacje

Tom 2. Najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej prezentuje panoramiczny obraz polskiego społeczeństwa epoki popowstaniowej. Na jego tle, wśród bujnej nadniemeńskiej przyrody, rozgrywają się ludzkie dramaty. Benedykt Korczyński jest w konflikcie z sąsiadami, żoną i własnym synem, Justyna Orzelska coraz bardziej odczuwa pustkę swego życia, Teofil Różyc trwoni majątek, pogrążając się w...

Tom 2. Najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej prezentuje panoramiczny obraz polskiego społeczeństwa epoki popowstaniowej. Na jego tle, wśród bujnej nadniemeńskiej przyrody, rozgrywają się ludzkie dramaty. Benedykt Korczyński jest w konflikcie z sąsiadami, żoną i własnym synem, Justyna Orzelska coraz bardziej odczuwa pustkę swego życia, Teofil Różyc trwoni majątek, pogrążając się w narkotykowym nałogu, pani Andrzejowa przeżywa osobistą tragedię z powodu niewdzięcznego syna, Marta Korczyńska nie może pozbyć się demonów przeszłości... Całość jednak utrzymana jest w optymistycznym nastroju - i zmierza ku szczęśliwemu zakończeniu

 

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (13793)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 798
ChicaDeAyer | 2014-12-15
Przeczytana: 2010 rok

Wielu tej lektury wspominać dobrze nie będzie, prawdopodobnie przez nagromadzenie przebogatych opisów. Natomiast w moim przypadku, choć nie lubię romansów, czytanie dzieła Orzeszkowej z traumą nic wspólnego nie miało - może dlatego że mam problem z syntetycznym ujmowaniem myśli na rzecz gawędziarstwa.

Jednak nie jest tak, iż w moim odczuciu książka ta nie ma minusów. Roboczym tytułem miał być 'Mezalians' - a tego za bardzo nie da się odczuć przy okazji zapoznawania się z kolejami miłości bohaterów. Więcej za to takich motywów można znaleźć w legendzie o Cecylii i Jana, jednak to wciąż za mało jak na wątek, który w zamyśle miał być głównym. Może być też trudna w odbiorze dla osób, którym obce jest pojęcie oraz założenia pozytywizmu, czy pracy organicznej. Jednak sam przekaz rekompensuje to w całości.

Trafia do mnie to nieco sentymentalne ujęcie tematyki przez autorkę, a także nie przeszkadza mi jej moralizatorstwo, język pełen patosu oraz idealizacja sprawy powstańczej.

książek: 539
Paweł | 2018-01-07
Na półkach: Polska klasyka, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Największy manifest literatury pozytywistycznej w rodzimym wydaniu. Ustępujący jedynie „Lalce” Bolesław Prusa. Powieść jest bardzo ujmująca w swojej sielskości i opisie świata, którego już dawno nie ma. Czytając kolejne strony miałem uczucie, tak jakby sędziwa babcia opowiadała mi historię z lat minionych. Całość książki zakłóca mi nieco przesadne moralizatorstwo autorki. Mam świadomość, że czasy powstania „Nad Niemnem” były czasem propagowania pracy u podstaw, oświecenia ogólnonarodowego i stworzenia ponadklasowej więzi wszystkich stanów społecznych. Niemniej jednak szczególnie irytująca była dla mnie postać nastoletniego Witolda Korczyńskiego, który mentorskim tonem nudzi otoczenie swoim dydaktyzmem na wszelakie tematy i prawi o konieczności powszechnego bratania się ziemiaństwa z chłopstwem. Jednocześnie wiedzie życie panicza z majątku ziemskiego, który chętnie czerpie z kieszeni realistycznego i gospodarczego ojca, aby rozdawać podarki okolicznym zagrodnikom.
Kolejna...

książek: 0
| 2014-07-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 13 lipca 2014

Raz na jakiś czas mam wewnętrzny przymus przeczytania tej książki. W trudnych chwilach życiowych działa na mnie terapeutycznie. Długie opisy, które nudzą wielu czytelników, na mnie działają kojąco, wyciszają mnie wewnętrznie.
Orzeszkowa posiadła piękną umiejętność malowania słowem. Podsuwa pod oczy gotowe obrazy i uruchamia wyobraźnię. Tę książkę się lubi albo niecierpi. Wiele osób zarzuca jej, że to tylko mdły romans. Tak naprawdę to nie o to w niej chodzi.
To powieść o tym, jak historia determinuje ludzkie losy, jak wpływa na postawy życiowe. Klęska zbrojego powstania styczniowego wyzwoliła w ludziach instynkt przetrwania narodu w inny sposób, poprzez pracę. Uprawiając i gromadząc ziemię, pielęgnując pamięć o przodkach, łatwiej znieść jarzmo niewoli. Właściwie każdy poniósł jakąś ofiarę w powstaniu. Wielu utraciło bliskich, niektórych zesłano na katorgę, zabierano ziemię, obarczano podatkami. Jeśli tacy jak Benedykt Korczyński wciąż będą na tej ziemi, to wszystko przetrwają.
Nie...

książek: 1493
Marysieńka | 2011-06-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1976 rok

Właściwie nie wiem, dlaczego ta powieść Elizy Orzeszkowej budzi niechęć. Ja przeczytałam ją w jedno popołudnie. Ta pozytywistyczna historia zauroczyła mnie pod każdym względem. W wielu powieściach z tamtego okresu pisarze odwołują się do tradycji powstańczej, choćby "Noce i Dnie" Marii Dabrowskiej czy "Lalka" Prusa. Gdzieś głęboko zakorzeniony patriotyzm, miłość do ojczyzny pod zaborem i tęsknota za dawną świetnością Rzeczypospolitej pomagają kolejnym pokoleniom Polaków zrozumieć ten fenomen, jakim zapewne było nasze przetrwanie mimo 100 lat zaborów i prowadzonej w nich rusyfikacji i germanizacji. Książki te pokazują nam szacunek dla ludzi, którzy z wielką wiarą w zwycięstwo walczyli i ginęli w kolejnych zrywach. A na tym tle miłość a także inne spojrzenie na walkę z zaborcą. Praca i nauka, szerzenie świadomości narodowej poprzez kształcenie ludzi na samym dole drabiny społecznej, chłopów, drobnej szlachty czy ubogich mieszczan...Doskonała polszczyzna, wspaniałe opisy...

książek: 959
Shimik | 2016-04-09
Na półkach: Przeczytane

Nad Niemnem to kolejna lektura przeczytana ponownie już po zakończeniu szkoły i jak to zwykle bywa wzbudziła we mnie zupełnie nowe emocje. Wtedy w szkole nie podobała mi się za bardzo, teraz za to uważam ją za jak najbardziej na miejscu w kanonie lektur szkolnych. Jest to piękna książka! Choćby miłość Jana i Justyny, którzy pochodzą z zupełnie innych kręgów społecznych. Tak, tak wiem taki temat często się pojawia zwłaszcza w książkach należących już do klasyki literatury, niemniej jest on wciąż aktualny w dzisiejszych czasach. Książka jest jak najbardziej warta przeczytania!

książek: 3511
FannyBrawne | 2017-03-21

W swojej najbardziej znanej powieści Eliza Orzeszkowa kreśli losy dwóch rodzin – starej szlachty Korczyńskich i Bohatyrowiczów, tzw. ,,szlachty zaściankowej”. Ta druga rodzina w oczach mieszkańców Korczyna nie różni się od chłopów, jednak w przeszłości sąsiadów łączyły przyjacielskie stosunki, głównie za sprawą powstania styczniowego, które wywarło ogromny wpływ na wszystkich bohaterów ,,Nad Niemnem”. Dawne wspomnienia powracają, gdy Justyna Orzelska, wychowanka Benedykta Korczyńskiego, poznaje Jana Bohatyrowicza.

To chyba jedna z najbardziej niedocenianych książek z polskiej klasyki. ,,Nad Niemnem” uważa się powszechnie za lekturę nudną i nieporywającą. I nie jest to tylko opinia zmuszanych do czytania licealistów, ale osób dojrzałych i wielbicieli klasyki. Eliza Orzeszkowa pisze o codziennym życiu, nie tworzy typowej akcji, historia snuje się powoli, i do tego długie opisy przyrody. Jednak uważam, że w tym powolnym rytmie jest coś kojącego, co pozwala się wyciszyć, poczuć szum...

książek: 633

Niezwykła. Magiczna. Melancholijna. Patriotyczna.

I pomyśleć, że podchodziłam do niej trzy razy! Raz w szkole średniej - jeden rozdział. Na studiach - 60 stron. I dopiero teraz po tylu latach odnalazłam coś wspaniałego w tej książce. I po tym czasie jaki minął, stwierdzam, że do „Nad Niemnem” najzwyczajniej trzeba dorosnąć, żeby zrozumieć jej fenomen. Czytajcie powoli i chłońcie każde słowo. Ta mnogość uczuć i plastycznych opisów porwała mnie w inny świat. Wiele z nich potrafię odnaleźć w sobie. Po stokroć uwielbiam tę książkę! I będę do niej wracać, nie raz, nie dwa…bo treść jej warta jest każdej minuty.

książek: 410
czytający | 2015-07-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 lipca 2015

Tak, to tutaj rośnie ten las. Tędy płynie kręta rzeka wijąca się wśród pól obsypanych pszenicznym złotem. To ta ziemia poprzecinana kolorowymi miedzami, raduje wzrok dojrzewającymi łanami zboża. Ja to wszystko rozpoznaję. Ten bliski memu sercu Niemen z jego bielejącymi skarpami i stary dwór w Korczynie w którym czas jakby się zatrzymał. Jak dobrze jest wrócić do młodzieńczych czasów, gdy pierwszy raz wzrastała we mnie fascynacja naszą piękną polską literaturą. Powroty często bywają przepojone nostalgią i wzruszeniem, jednak ich piękno może być bardzo budujące. Tęsknota za czymś dalekim, co tylko jest jeszcze dostępne w skansenach to przykład na to, że czasami dobrze jest posiadać pamięć o tak odległych latach. A gdy na dodatek zaszumi stary bór a ptaki zaśpiewają nad powstańczą mogiłą to z rozrzewnieniem można wspomnieć o tym, co kiedyś było największą wartością. Można sobie tylko życzyć aby jak najwięcej takich wartości powracało do naszego współczesnego życia.

W wyobraźni...

książek: 1466
Arek | 2010-03-20
Przeczytana: 2005 rok

Podobało mi się szczególnie zakończenie, jakże optymistyczne. Może wiele osób powie że same nudy jednak ja powiem że podobały mi się te nudy, te wszystkie opisy. Przecież i przekaz jakiś był, warto przeczytać.

książek: 615
Iza | 2013-07-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Uwielbiam ta powieść...za wszystko - za opisy, które dla jednych ciągną się w nieskończoność, a dla innych stanowią pole do popisu dla wyobraźni, za rys historyczny, za genialne sylwetki bohaterów, za nastrój, a przede wszystkim za pięknie opowiedzianą historię miłośći, która pomimo, iż była mezaliansem, przetrwała.
Czytałam kilka razy i ciągle mam niedosyt...

zobacz kolejne z 13783 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd