rozwiń zwiń

Anglicy na pokładzie

Okładka książki Anglicy na pokładzie Matthew Kneale Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Anglicy na pokładzie
Matthew Kneale Wydawnictwo: Wiatr od Morza literatura piękna
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
English Passengers
Wydawnictwo:
Wiatr od Morza
Data wydania:
2014-09-30
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-30
Data 1. wydania:
2000-01-01
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393665365
Tłumacz:
Michał Alenowicz, Krzysztof Filip Rudolf
Tagi:
powieść marynistyczna Tasmania Anglicy
Inne
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Ludźmi tylko ludzie



932 55 94

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
166 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
223
153

Na półkach: , ,

Opinia pochodzi z mojego bloga:
http://jatuczytam.blox.pl/2014/12/Anglicy-na-pokladzie-Matthew-Kneale.html

Matthew Kneale to angielski pisarz i zapalony podróżnik, który do tej pory odwiedził blisko 80 krajów położonych na wszystkich kontynentach. Jego pierwsza książka - wydana w 1987 roku powieść "Whore Banquets" była pokłosiem podróży do Japonii, jaką autor odbył w młodzieńczych latach. Kneale skupia się w swych książkach przede wszystkim na dysonansie kulturowym i konfliktach z nim związanych, a płynących z niezrozumienia tego, co odmienne oraz z tendencji człowieka do subiektywizacji obserwowanych zjawisk. Inspiracje te wyraźnie widać w opublikowanej w 2000 roku powieści "English Passengers", która doczekała się swojego polskiego wydania w 2014 roku.

Jest rok 1857. Pastor Geofferey Wilson będący jednocześnie zapalonym geologiem, upierając się przy twierdzeniu, że Ziemia nie może liczyć sobie więcej niż 6 tysięcy lat wchodzi w polemikę z gremium uczonych oraz agnostyków. W wyniku tej słownej potyczki postanawia przekonać niedowiarków do swej racji i odszukać biblijny ogród Eden. Po przestudiowaniu szeregu danych oraz przeanalizowaniu opowieści podróżników Wilson dochodzi do wniosku, że Raj znajdować się musi na Tasmanii, zwanej też Ziemią van Diemena. Pastor postanawia zebrać grupę zapaleńców mających wesprzeć go w wyprawie. Ostatecznie do odkrywania opisanej w Starym Testamencie krainy udaje mu się nakłonić tylko dwóch śmiałków: zadufanego w sobie i przekonanego o przewadze Anglików nad resztą narodów doktora Thomasa Pottera oraz młodego biologa, czarną owcę w rodzinie i utracjusza, Timothy'ego Renshawa. Całe to nietuzinkowe towarzystwo trafia przypadkowo na statek Sincerity, którego kapitan Illiam Quillian Kewley wraz z załogą trudnią się potajemnie kontrabandą, a na pokładzie przemycają zakupione nielegalnie w obcym porcie towary. I tak oto ta nietypowa zbieranina nieprzychylnie nastawionych sobie dwóch nacji (mieszkańców wyspy Man, czyli wszystkich załogantów oraz tytułowych Anglików, których przedstawicielami są Wilson, Potter i Renshaw) wyrusza przez wzburzone wody na podbój tasmańskiego buszu.

Matthew Kneale podjął się niezwykłego zadania i w roli narratorów "Anglików na pokładzie" obsadził aż 21 postaci przewijających się na kartach powieści. Wydawnictwo Wiatr od Morza poszło o krok dalej i w porozumieniu z autorem zleciło przełożenie tekstu każdego z opowiadaczy innemu tłumaczowi. Każdy narrator ma odmienną osobowość, inaczej wysławia się i pochodzi z odrębnej grupy społecznej. Autor zaskakuje niezwykłym wyczuciem oraz bogactwem językowym, niejednokrotnie zmieniając styl i dostosowując go do danego charakteru. Różni tłumacze znakomicie wyeksponowali natomiast cechy indywidualnych bohaterów, i co najważniejsze, uczynili to zachowując oraz wiernie oddając wszystkie te detale, które tak wyróżniają kunszt pisarski Kneale'a.

"Anglicy na pokładzie to powieść wielowątkowa, o misternej, wręcz szydełkowej konstrukcji. Ukazuje ona czytelnikowi rodzaje sporów toczących się na rozmaitych płaszczyznach: począwszy od błahych sprzeczek pomiędzy bohaterami, aż po kruche relacje między poszczególnymi narodowościami i kulturami. Książka Kneale'a w niezwykle obrazowy sposób przybliża odbiorcy problem rdzennej ludności aborygeńskiej, zdziesiątkowanej przez angielskich kolonistów i wyplenionych ze swoich ziem. Nieliczni ocaleli Aborygeni poddani zostali procesowi „ucywilizowania” na siłę i zmuszeni tym samym do zmiany obyczajów, wierzeń, a nawet języka. Kneale umiejętnie nakreśla nam, jak wyglądała nierówna walka o przetrwanie toczona pomiędzy Aborygenami, a niejednokrotnie brutalnymi kolonistami.

Książka Kneale'a jest powieścią słodko-gorzką. Z jednej strony jest to rodzaj satyry na stereotypowe cechy Anglików, z drugiej - przejmujące studium ludzkiego okrucieństwa i zachłanności. Znajdziemy tu wątki humorystyczne, szczególnie te związane z osobą pastora Wilsona (który kolokwialnie mówiąc jest bardzo upierdliwą personą) oraz te dotyczące kapitana Kewleya i jego kuriozalnych prób sprzedaży przemyconych dóbr. W książce nie brak jednak elementów wzruszających (jak chociażby historia życia Peevaya), czy wzbudzających nasz gniew. W pewnym momencie nastrój książki się zmienia i to, co było do tej pory komiczną opowieścią staje się dojmującym zapisem ludzkiej tragedii. „Anglicy na pokładzie” są więc powieścią zarówno zabawną, jak i przenikliwą oraz zmuszającą do refleksji. Matthew Kneale w przejmujący sposób pokazuje bowiem, jak wiele złego człowiek potrafi uczynić drugiej osobie w pogoni za bogactwem, sukcesem, czy sławą. Książka ta stanowi także krytykę człowieka „cywilizowanego”, który uważa się za lepszego od innych, ponieważ posiadł on określone umiejętności. Obrazuje też, jak wysoką cenę ponosi ludzkość za nieposkromioną chęć podboju świata.

Pomimo tego, że „Anglicy na pokładzie” dotykają wydarzeń sprzed ponad 150 lat, jest to powieść ponadczasowa, a morał z niej płynący można z powodzeniem odnieść do współczesności. Jeśli zaś chodzi o polski przekład to zaangażowanie w pracę nad tłumaczeniem aż 21 specjalistów było procederem iście nowatorskim i zakończonym całkowitym sukcesem.

Opinia pochodzi z mojego bloga:
http://jatuczytam.blox.pl/2014/12/Anglicy-na-pokladzie-Matthew-Kneale.html

Matthew Kneale to angielski pisarz i zapalony podróżnik, który do tej pory odwiedził blisko 80 krajów położonych na wszystkich kontynentach. Jego pierwsza książka - wydana w 1987 roku powieść "Whore Banquets" była pokłosiem podróży do Japonii, jaką autor odbył w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    546
  • Przeczytane
    194
  • Posiadam
    97
  • Ulubione
    16
  • 2014
    10
  • Teraz czytam
    7
  • Chcę w prezencie
    6
  • 2018
    4
  • 2020
    3
  • Literatura angielska
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Anglicy na pokładzie


Podobne książki

Przeczytaj także