Rękopis znaleziony w Saragossie

Amercom
2010-12-06
2010-12-06
Inne

Okładka książki Antologia poezji polskiej Niezapomniane Strofy Krzysztof Kamil Baczyński, Seweryn Goszczyński, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Zygmunt Krasiński, Jan Lechoń, Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid, Wincenty Pol, Jan Potocki, Juliusz Słowacki, Stanisław Wyspiański
Antologia poez... Krzysztof Kamil Bac...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 11-12/2014 (520-521) Jan Potocki, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Literatura na ... Jan Potocki, Redakc...

Dziwna to książka. Napisał ją po francusku polski pisarz, podróżnik i poliglota o niezywyle ciekawym życiorysie. Powieść powstała na przełomie XVIII i XIX wieku, a jej akcja toczy się w Hiszpanii.
Słyszałam od dawna o tym utworze. Ciekawiła mnie szkatułkowa budowa powieści. Opowiadanie w opowiadaniu, a wszystkie w narracji pierwszoosobowej. Trzeba być uważnym, by nie zgubić wątku. Opowiadaczy jest kilku, a ich historie przeplatają się.
Fabuła jest ciekawa. Główny bohater młody chłopak przeżywa dziwne przygody np. zasypia w tajemniczej gospodzie, a budzi się na wzgórzu pomiędzy wisielcami. Spotyka tajemnicze kobiety, które go namawiają na zmianę wiary i kuszą swoimi wdziękami.
Wśród znajomych głównego bohatera Alfonsa są Żyd Wieczny Tułacz i Naczelnik Cyganów. Opowiadania tego ostatniego są najciekawszymi rozdziałami powieści. Roją się od awanturniczych przygód, pojedynków i miłosnych przygód. Są ciekawe i niekiedy nawet zabawne.
W zakończeniu powieści wyjaśnią się zagadki z życia Alfonsa, a cała fabuła znajduje swoje rozwiązanie.
Czy polecam?
Tak, ale tylko wytrwałym, lubiącym starocie i udziwnienia. No i tym poszukujacym czegoś innego, oryginalnego.

Przyznam się Wam szczerze, że zabierałem się do lektury tej książki z duszą na ramieniu. Autentycznie się bałem, że nie podołam wyzwaniu. Że powieść Potockiego mnie nie porwie, szybko znudzi, że nie odnajdę się w jej świecie przedstawionym i jak niepyszny będę musiał z poczuciem rozczarowania odłożyć nieprzeczytaną książkę z powrotem na półkę. Nic bardziej mylnego! To, co na pierwszy rzut oka wydawało się być największymi wadami "Rękopisu", koniec końców okazało się być jego największymi atutami! Za największy atut uważam przede wszystkim klimat tamtych czasów, jakże inny od współczesności, a "archaiczna" fraza tylko dodaje całej powieści uroku. Kto bowiem ze współczesnych pisarzy, pisze dzisiaj choćby skromną i niedoskonałą namiastką stylu Jana Potockiego? Kiedy zobaczyłem, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, zrozumiałem, że nawet szkatułkową konstrukcją powieści można się zachwycić. Owszem, trzeba dać z siebie odrobinę wysiłku i cierpliwości, żeby niewielkich rozmiarów kluczykiem otworzyć misternie zamkniętą szkatułkę tej fascynującej opowieści, ale kiedy już uda się Nam ta trudna sztuka, to ku Naszemu zdumieniu okaże się, że ta szkatułka jest pełna perełek i skarbów tak drogocennych, że aż łapiemy się za głowę, myśląc o tym, że choć były tak blisko, dotąd nie zdołaliśmy ich znaleźć. A w swojej leniwej naiwności, nie chciało się Nam nawet ich poszukać. Na koniec wypada przyznać, że "Rękopis" potrafi solidnie potrząsnąć swoim czytelnikem, uświadamiając mu, że choć on sam często mienił się humanistą, erudytą, czy osobą o rozległej wiedzy i otwartym umyśle, to jednak w gruncie rzeczy, o historii wcale nie tak zamierzchłej wie bardzo niewiele. A to w przeszłości najsilniej tkwią zapuszczone korzenie tożsamości wszystkich ludów i narodów, kultur, wierzeń i języków. A Hiszpania - z dziedzictwem Celtów, Iberów, Fenicjan, Rzymian, Gotów, Arabów, Żydów, Basków i Cyganów - ma w swoim kulturowym DNA wyjątkowo dużo drogocennych skarbów. Bierzmy szkatułkę Potockiego w posiadanie i róbmy to chętnie, a zdobytego w ten sposób bogactwa wielu będzie nam zazdrościło.

książkę czytałem ze względu na Hiszpanię, a konkretnie żeby sprawdzić, czy faktycznie Potocki reprodukuje czarną legendę.

Po lekturze (od jakiejś jednej trzeciej coraz bardziej pobieżnej) stwierdzam, że chyba tak, reprodukuje.

W całej książce nie ma ani jednego normalnego, sympatycznego, rozsądnego Hiszpana; przez kartki powieści przeciąga natomiast galeria przygłupów, histeryków, fanatyków, opętańców, okrutników, tchórzy, zabobonnych idiotów, chciwców itede itepe. Trochę lepiej potraktowane są postacie kobiece, tu pojawia się coś z fascynacji i tajemniczości, ale też pewnej protekcjonalności (chyba bardziej kulturowej niż szownistycznej męskiej).

W sumie jak ogarnąć kontekst, to nie ma się co dziwić. Facet został wychowany we Francji, gdzie napakowano w niego wszystkie encyklopedystyczne zabobony o głupich, okrutnych, ciemnych, zacofanych, leniwych i nic-nie-umiejących Hiszpanach. Pozytywne postacie pochodzą z Walonii, Maroka, krajów niemieckich, jest też sympatycznie przedstawiony Żyd.

Ewentualny hiszpański wydawca nie musiałby męczyć się szukając tłumacza z polskiego, bo rzecz jest po francusku. Ale ksiązki nigdy w Hiszpanii nie wydano. Dziwne?

Długo się zbierałem do tej lektury i nie żałuję, że w końcu się zebrałem!

Długo się zbierałem do tej lektury i nie żałuję, że w końcu się zebrałem!

Fajnie napisana, dobrze się słucha, ale dramatycznie o niczym. Dodatkowa gwiazdka za wspaniałe oddanie klimatu otoczenia, w którym toczy się powieść.

Może być, chciaż szkatułkowa kompozucja mnie nie przekonała.

Może być, chciaż szkatułkowa kompozucja mnie nie przekonała.

jedno z pomnikowych dzieł polskiej antyhiszpańskiej czarnej legendy.

Potocki - człowiek postępu, Europejczyk, frankofil, oświecony - reprodukuje tu wszystkie bzdety francuskich encyklopedystów, sprzedane jako osiągnięcia naukowe. Hiszpan - głąb, prymityw, fanatyk, brutal, przygłup, zabobonny kretyn, chciwy i okrutny.

Oczywiście, powieść szkatułkowa, narracja polifoniczna, trele morele, itede itepe. Ale ja nie o tym. W sumie, chyba jeden - może oprócz służalczych wypocin Miłosza - z najbardziej wybitnych przykładów jak polski intelektualista stawał się francuskim kelnerem.

jedno z pomnikowych dzieł polskiej antyhiszpańskiej czarnej legendy.

Oczywiście, powieść szkatułkowa, narracja polifoniczna,...

Podchodziłem do tej książki ze sporą rezerwą. Nie mam dobrych wrażeń z czytania starych polskich powieści. Słyszałem jednak wiele, więc postanowiłem dać szansę.
Przede wszystkim, opisy sugerują powieść łotrzykowską, lub coś w kształt kryminału. I to teoretycznie tu jest, ale jak dla mnie w zbyt okrojonym formacie. Książka jest gawędą szlachecką. Oczywiście są w niej fragmenty łotrzykowskie i kryminalne, ale oprócz tego mamy pełno wierzeń i legend hiszpańskich, muzułmańskich i żydowskich. Pojawiają się duchy, diabły, przeklęci i opętani, zdarzają się nawet czary.
Konstrukcja powieści nie zachęca do jej czytania. Na wikipedii jest fajny graf, pokazujący, kto opowiada którą historię. Ilość zagłębień jest tak duża, że nawet bohaterowie się w niej gubią i wypominają to opowiadającemu (ja tu widzę pierwsze próby łamania czwartej ściany). I z racji tej szkatułkowości ośmielam się powiedzieć, że bliżej temu do zbioru opowiadań, niż do spójnej powieści. Oczywiście, na sam koniec wszystko się splata i ląduje w zamku Gomelezów, ale po drodze odbiega tak daleko, że świat zdaje się mały.
Jedne historie są ciekawsze, inne mniej, jedne prostsze, inne tak zawiłe, że gubiłem się w ilości bohaterów i nazwisk. Zdecydowana większość mnie wciągnęła. I zdecydowana większość była znacznie pikantniejsza, niż spodziewałbym się po dziewiętnastowiecznej powieści.
Bohaterowie są mierni. Alphonso charakteryzuje się niezachwianą wiarą i honorem, oprócz tego niewiele można o nim powiedzieć. Herszt cyganów widział wiele, ale w sumie to jest zwyczajnym gawędziarzem, trudno określi, co się faktycznie wydarzyło w jego życiu, a co zmyślił (co również zaznaczają bohaterowie). Kabalista jest irytujący w swoim wszystkowiedzącym podejściu do tematu, ale generalnie wypada dobrze. Rebeka jest zdecydowanie najciekawsza i ponowie Potocki zaskakuje inteligentną postacią kobiecą. Velasquez jest również ciekawy. Jego wywody filozoficzne są naprawdę intrygujące i trafne, ma spore pojęcie o matematyce i nauce, a jego roztrzepanie przywołuje uśmiech na usta.
Ciężko mi to jednoznacznie polecić. Jest to pozycja wymagająca, dość ciekawa, ale uważam, że wielu może odstraszyć albo znudzić. Daję 7, chociaż jest to słabe 7.

Niezwykła historia niezwykłej książki napisanej przez niezwykłego człowieka. Magiczna opowieść o Zbyszku Cybulskim, podróżującym po górach Sierra Morena w drodze do Madrytu i o tym co mu opowiedziano i co opowiedziano opowiadającemu i jeszcze czasem co przeczytał lub usłyszał bohater ich opowieści. Szkatułka w szkatułce, matrioszka w matrioszce.
Gubiłem się w tym labiryncie. Wracałem do wcześniejszych wątków aby zrozumieć to co się działo później, aby zrozumieć kto jest kim, trochę jakbym "grał w klasy":). Trochę jak baśń z sześćdziesięciu i jednej nocy bo tyle trwa opowieść trochę jak sześć Dekameronów. I prawie równie szalona historia tej książki bardzo polskiej, napisanej po francusku przez słabo mówiącego po polsku Polaka. Posiadająca trzy wersje do niedawna była znana tylko druga z 1804 którą tłumacz na polski nie tylko
przetłumaczył ale przeredagował po swojemu i dopisał kilka własnych rozdziałów:) i niedawno odnaleziona wersja finalna z 1810, różna od tej którą sfilmował Hass:) Napisana przez człowieka encyklopedię który podróżował po świecie jakby żył w czasach "otwartego nieba" i lowcost'ów.
Wzruszała mnie i śmieszyła ta dziejącą się na trzech kontynentach, niekończącą się opowieść o: baronach, żebrakach, uczciwych mordercach, prostkach i kabalistach, miłości i zdradzie. Dawno tak dużo nie czytałem po północy:)
718 szalonych stron pełnych bajkowych niemożliwości jak ta: "...ka­rzeł ma twarz ze złota, oczy z dia­men­tów, a usta z ko­ra­lu"
albo ironicznych obserwacji: "szczę­śli­we dzie­ci nędzy ... Biły się – i nikt ich nie roz­dzie­lał; były brud­ne – i nikt nie kazał im się umyć; ... Czyż można przy­jem­niej spę­dzać czas?" - tak pisał rozmarzony prawdziwy Książę:)

Gubiłem się w tym...

Niedoścignione arcydzieło łamiące wszelkie reguły gry oraz protest wobec określonych wzorów dla literatury. Kiedy pisarze boją się własnej formy, własnej treści, własnej głowy czy wyobraźni przychodzi Potocki i łamie po kolei szyk fabularny. Realna eksterminacja pustych ograniczeń, ujarzmienie nierealności. Laterna Magica, sen w śnie, fikcja ważniejsza od prawd głoszonych na świeczniku. Przepołowienie linearności, gdzie fata morgana spotyka ego, wewnętrzne przygody urzeczywistniają tożsamość odbiorcy. Piękna, nadrealna szkatułkowa opozycja wobec poukładanych planów na scenariusz. Kontradykcja marzeń, wierzeń, jak ulotność tysiąca i jednej nocy. Wszystko to, co w literaturze grzeje, jak tropikalny klimat, poezja nauki, baśniowa akupunktura, daleki rejs w ludzką nadświadomość. Świeże, jakby wydane wczoraj, jak nowa płyta w twojej nowej Chevrolet Corvette. Matrioszka, która skrywa kolejne warstwy i czyni z przygody ciąg serwowanej, halucynogennej wyprawy w głąb własnego ,,ja''. Prawdziwe objawienie, szaleństwo dnia z niepewnością nocy, targane tangiem słów, gdzie Stonehenge otwiera portal do alternatywnych bram. Wpadnij w wir tajemnicy i odkrywaj nowe symbole, miejsca oraz otwórz się na granice bez barier. Popis, jak wyśmiewać niewyobrażalne, jak drwić z monotematycznych ksiąg, jak grać na talerzu w ciszy, kraść cudze sny, wikłać się między marą, a urzeczywistnionym snem. Wszystko spięte, jak grafik w biurze, plądrujące waszą odwagę, by wyruszyć ku nieznanym lądom. Literatura, która onieśmiela, wykpiła frazesy o niemożności łączenia gatunków w jedno. Gdzie zbójeckie trakty korespondują z astrologiczną sumą wydarzeń. Piękny sen, który nie ma końca, nie ma początku, nie ma środka. Jest poruszeniem wśród obolałych dróg, gdzie podróż trwa, bo my pragniemy trwać. Literatura dla tych, którzy nie tolerują w książce ścian, sufitów, podłóg, założonych kloszy na głowę, tylko chcą uczestniczyć w sennej La Isla Bonita, gdzie wszystko wydaje się nierealne, ale przybiera realny kształt. Magia opowiadania bez kunktatorstwa, zbędnych ceregieli i wyjaśniania sensu, jak krowie na rowie. Potęga spiralnej wyobraźni bez drzwi, okien, dachów czy piwnic. Potężny majstersztyk, podobnie jak film Wojciecha Hasa. Implikacja ducha w operze jaźni.

• Klasyka