Opowiem ci mroczną historię. Zbiór opowiadań grozy

Wydawnictwo: Videograf
horror
Ag2S

"Opowiem ci mroczną historię" to pierwszy zbiór krótszych tekstów autorstwa Stefana Dardy. Zawarte w nim utwory powstawały przez kilka lat i są niejako zwieńczeniem oraz podsumowaniem pierwszego etapu twórczości Autora. W publikacji można znaleźć opowiadania, które czytelnicy mogli poznać już wcześniej - jak choćby nominowane do Nagrody Zajdla "Ostatni telefon" i "Spójrz na to z drugiej strony" czy tytułowe "Opowiem ci mroczną historię" opublikowane wcześniej w jednej z polskich antologii grozy oraz za granicą. Zbiór zawiera też teksty nigdzie wcześniej niepublikowane, jak chociażby utwór "Nika" (Stefan Darda mierzy się w nim ze znaną ze słowiańskiej mitologii postacią wampira) czy opowiadanie "Pierwsza z kolei" - poruszający formą i przerażający realizmem utwór niezawierający wątków fantastycznych.

Zapraszamy do mrocznego świata wykreowanego przez jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy grozy, który potrafi wywołać u odbiorcy gęsią skórkę, ale też często zainspirować do głębszych przemyśleń. Zbiór "Opowiem ci mroczną historię" usatysfakcjonuje zarówno zdeklarowanych miłośników horroru, jak i czytelników sporadycznie sięgających po ten rodzaj literatury.

źródło opisu: http://stefandarda.pl/

źródło okładki: http://stefandarda.pl/

Tomek | 2018-07-24

Nie ukrywam że Stefan Darda to jeden z moich ulubionych pisarzy.Jego zbiór opowiadań tylko to potwierdza,upewniłem się tylko że mogę w ciemno czytać Jego kolejne książki.Super opowiadania,według mnie bez słabych punktów,tytułowe oraz ostatnie:"Pierwsza z kolei"wywaliły mnie z butów.Autor pogrywa sobie ostro na psychice czytelnika,bawi się naszymi nerwami jak dziecko nową zabawką,to bardzo niebezpieczne podróże czytelnicze.Ale...w opowiadaniach grozy o to właśnie chodzi.
Brawo panie Stefanie!

Wkp | 2015-09-08

OPOWIEDZIAŁ 9 MOCNYCH HISTORII

Każdy autor, który doczekuje się gatunkowej szufladki i staje się ceniony w tym, co robi, prędzej czy później zmierzyć się musi z różnymi aspektami swojego gatunku. I na każdym polu z nim związanym, znaleźć spełnienie. Darda, człowiek, który bez dwóch zdań zasługuje na miano jednego z mistrzów polskiej literatury grozy, napisał już powieść samodzielną, napisał też cykl, teraz nadeszła pora na zaprezentowanie krótkich form i tego, jak sobie z nimi radzi. A jak sobie prowadził?

Był czas, kiedy moja przygoda z literaturą ograniczała się do magazynów z fantastyką. Odrzucałem jednak większość SF, odtrącałem Fantasy, pochłaniałem natomiast horror. I było to coś cudownego. Opowiadania bliższe zawsze były filmowej grozie, którą oglądałem obsesyjnie, nie bawiły się we wprowadzenia, atakowały od razu zmysły, epatowały tak brutalnością, jak i klimatem. Uwielbiałem tą bezkompromisowość, ale od dawna jej nie doświadczałem. Wystarczyło jednak kilka pierwszych...

wiejskifilozof | 2015-11-23

Jak,to jest.Autor potrafi,przykuć uwagę.Bez flaków,krwi morza,czy też innego tudzież okrucieństwa ?
Jak,on to robi,Że mu tak,świetnie wychodzi ?
Oto,pytanie jakie zadaje sobie czytelnik.
Ja,nie oceniam zbioru opowiadań.Tak,każde opisując.Jestem pod wrażeniem kunsztu,literackiego.
Książka wspaniała,mroczna jak i piękna.
W swym kunszcie literackim.Grozy opisania.
Można straszyć w piękny sposób ?
Można,Darda tego przykładem jest.

kama100 | 2017-10-26
Przeczytana: 26 października 2017

Taka sobie. Wahałam się czy dać 5 czy 6 gwiazdek. W ostateczności zdecydowałam się na 6, ale tak szczerze lektura nie zalicza się do moich ulubionych. Jest kilka ciekawych opowiadań, nawet wciągających i pouczających, ale jednak wolę powieści.

joaśka | 2015-09-22
Przeczytana: 18 września 2015

Nie przestraszyłam się specjalnie ani też nie wciągnęłam w lekturę. Ot,zbiór 9 opowiadań, wśród których są lepsze i gorsze. Może niektóre by zyskały, gdyby tak ich słuchać nocą?
"Dom na Wyrębach" zajmuje nadal 1 miejsce na mojej prywatnej liście literackich dokonań S. Dardy.

Meowth | 2016-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Stało się dokładnie tak, jak zapowiadał to w przedmowie sam autor opowiadań: dzięki ułożeniu ich w tomie w takiej kolejności, w jakiej wychodziły spod jego pióra, miałam okazję prześledzić zmianę, rozwój jego warsztatu i talentu. Od ciekawego ale stosunkowo prostego i dosyć przewidywalnego "Ostatniego telefonu" aż po budzącą dreszcz prawdziwej grozy, choć przecież nie uciekającą się do żadnych nadprzyrodzonych chwytów "Pierwszą z kolei", widać wyraźnie, jaką drogę przeszedł Stefan Darda i jak dojrzał jako autor horrorów (czy - jak w wieńczącym ten zbiór opowiadaniu - thrillerów).

Szczególnie widoczne jest to w coraz pokaźniej rozbudowywanym tle i kontekstach, w jakich umieszcza swych bohaterów oraz opowiadane historie. Miłośnik błyskawicznego i bezproblemowego straszenia być może uzna, iż teksty Dardy są zbyt rozwlekłe, zbyt przegadane, że zawierają szczegóły niekoniecznie ważne dla akcji (jak w "Nice" szkic dziejów rodziny głównego bohatera), według mnie jednak w tym właśnie...

Beremis | 2016-12-09
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 23 września 2016

Wersja audio odczytana przez Rocha Siemianowskiego - bardzo dobry poziom, a lektor to polska czołówka.
Ogólnie: warto się zapoznać. Niekoniecznie będąc fanem horroru.
A treść? Jak to zbiór opowiadań. Różnie, tu nic odkrywczego nie stwierdzę. Ogólnie jest to fajny zbiór opowiadań grozy i chyba te słowo należy podkreślić, bo nastawiając się na horror, na coś bardziej krwistego można się zawieść. Nastawiając się na historyjki niesamowite, z dreszczykiem, takie do opowiadania na biwakach w ciemną bezgwiezdną noc, czytelnik będzie usatysfakcjonowany. Ja nastawiłem się na coś mocniejszego i może dla tego tę jedną gwiazdkę odebrałem zbiorowi. Przystępując do lektury każdego z opowiadań, trzeba pamiętać że jak sam autor podkreślił, w większości przypadków to jego próby zmierzenia się z jakimś kanonem obowiązującym w horrorze. I tak patrząc na opowiadania, co niektóre z nich można bardziej docenić.

"Ostatni telefon" - fajne podejście do tematu depresji, udane opowiadanie. A dla mnie...

Isadora | 2014-11-20
Na półkach: Przeczytane, Horrory
Przeczytana: 20 listopada 2014

Stefan Darda dał się poznać szerokiemu gronu czytelników głównie jako autor powieści grozy: znakomitego "Domu na Wyrębach" oraz tetralogii "Czarny Wygon". "Opowiem ci mroczną historię" to pierwszy w dorobku pisarza zbiór opowiadań zawierający dziewięć utworów - kilka z nich ukazało się wcześniej w jednej z antologii grozy, jednak przeważającą większość stanowią teksty dotąd niepublikowane.
Czy jednak wielbicieli klasycznej literatury grozy i horroru usatysfakcjonują utwory, w których elementy nadprzyrodzone - poza kilkoma chwalebnymi wyjątkami - pojawiają się marginalnie i raczej jako ozdobnik fabuły niż czynnik mający istotny wpływ na jej przebieg, a dreszcz emocji generują sytuacje, które mogą przydarzyć się każdemu z nas w rzeczywistym świecie, będące efektem tkwiącego w człowieku pierwiastka zła i szaleństwa?

Utworem, który bez wahania można określić mianem opowieści grozy, jest "Nika" - jedno z lepszych i bardziej intrygujących w zbiorze, które klimatem i tematyką nawiązuje...

Kiedyś przeczytałam '' Dom na wyrębach '' Stefana Dardy i nie była to zła lektura , więc pomyślałam że zobaczę co pan autor potrafi w formach krótkich.

Opowiadanie 1 '' Ostatni telefon ''

Opowiada o tym iż nie należy lekceważyć cudzych '' ułomności '', bo sami możemy ich doświadczyć . Nawet jak nam się wydaje że jesteśmy super odporni . Ale też o tym że uczynek który czasem wydaje się zły w gruncie rzeczy wcale taki zły nie jest .

Opowiadanie 2 '' Dwie dychy na gwiazdkę ''

To nie jest długie opowiadanie , ale świetnie pokazuje jak ogromną siłę ma uzależnienie , w tym wypadku od hazardu .

Opowiadanie 3 '' Retrowizje ''

Opowiadanie z ciekawym pomysłem . O tym jak uciążliwe mogą się okazać przyjaźnie z przedszkola i o tym że trzeba uważać kto patrzy nam w oczy i co może tam zobaczyć .

Opowiadanie 4 '' Spójrz na to z drugiej strony ''

O telepatii między dwoma siostrami , bliźniaczkami jednojajowymi i o otrzymywaniu sms-ów z zaświatów .

Opowiadanie 5 '' Kryzys wieku średniego...

McRap1972 | 2015-03-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 05 marca 2015

Udany zbiór opowiadań Dardy. Nie ma tu może fajerwerków i czasami zabrakło dobrych zakończeń, ale czyta się to bardzo dobrze. Historie są pomysłowe, a groza jaką serwuje nam autor, jest bardzo subtelna. Stefan Darda nie obrzuca nas wyprutymi flakami, nie zalewa nas hektolitrami krwi. Pokazuje nam grozę codzienną, taką z jaką spotykamy się bardzo często i rzadko kiedy ją sobie uświadamiamy. W tym sposobie straszenia, jest Darda trochę podobny do Kinga. Wiem, że to może porównanie na wyrost, ale Darda podobnie jak Mistrz Horroru, potrafi przestraszyć właśnie "zwykłą codziennością". Doskonały jest też tytuł książki. Wiem, że tytuł nie jest sprawą najważniejszą, ale w tym przypadku natychmiast zachęcił mnie do przeczytania zbioru. Po za tym tytułowe opowiadanie należy według mnie do najlepszych w tej antologii.
Z czystym sumieniem polecam.