Histoire du visage. Exprimer et taire ses émotions XVIe- début XIXe sicècle
ciało, twarz, fizjonomia, mimika

Książka jest próbą nakreślenia dziejów twarzy w czasach nowożytnych, od odrodzenia fizjonomiki w wieku XVI po jej schyłek w XIX stuleciu. Autorzy nie ograniczają się jednak do tej interesującej, aczkolwiek często kwestionowanej dziedziny nauki. Ich przedsięwzięcie jest bardziej ambitne: chodzi bowiem o szeroko pojętą historię twarzy – jej rolę, sposób jej widzenia oraz zmiany, jakim ludzka twarz podlegała pod wpływem literatury, sztuki czy medycyny. Próbują przeto odtworzyć sposób, w jaki twarz wpisuje się, jako osobliwa sygnatura człowieka, w rozległy społeczny tekst oraz zbadać relację między wyglądem twarzy a labiryntem ludzkiej duszy. Jednocześnie umieszczają twarz w przestrzeni socjologicznej, analizując np. pojęcie maski oraz fenomen człowieka pozbawionego własnego oblicza.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,451.html

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,451.html

jbactive | 2014-03-21

Książka jest świetna !!! A fizjonomika nie jest bzdurą. To wszystko.

Gosia Herba | 2015-04-23
Katarzyna | 2014-03-20