Katyń /Wyd.uzupełnione/

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-1635-7
historia

Prawdy nie da się zataić choć na obiektywną relację o tej strasznej zbrodni czekaliśmy kilkadziesiąt lat.br Słynna praca amerykańskiego dziennikarza jest nie tylko niezwykłym ródłem wiedzy na temat zbrodni ukrywanej przez dziesiątki lat. Autor z pasją i precyzją opisał przyczyny dzieje i próby jej zafałszowania wyjaśnił w jaki sposób stalinowskie prześladowania wpłynęły na losy Polaków. O tragedii katyńskiej opowiedział na przykładzie trzech rodzin. Ich dramat przedstawił na szerokim rzetelnie udokumentowanym tle polskiej historii od 1939 po 1992 rok gdy władze rosyjskie wreszcie opublikowały Rozkaz nr 13 w którym Stalin osobiście nakazał rozstrzelanie polskich jeńców z Kozielska Starobielska i Ostaszkowa.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl

książek: 2073
onika | 2014-04-18
Przeczytana: kwiecień 2014

Byłam ciekawa cudzoziemskiego spojrzenia na drażliwy i bolesny temat Katynia. Po lekturze mogę stwierdzić, że amerykański dziennikarz niezwykle poważnie podszedł do tematu i widać, że wstrząsnął nim mord na polskich oficerach, a także zachowanie Sowietów i aliantów w tej sprawie. Paul nie próbuje wybielić zachowania Amerykanów i Brytyjczyków. Tłumaczy ich motywację, ale nie po to, by usprawiedliwiać, tylko by pokazać, w jakim szachu Stalin trzymał swoich „sprzymierzeńców”. Wszelkie wydarzenia historyczne są przedstawiono niezwykle klarownie i rzeczowo, choć z jakimś takim ni to politowaniem ni to rozczuleniem czytałam próby wyjaśnienia pewnych polskich postaw i zachowań. Tu chyba najbardziej było widać, że autorem książki jest obcokrajowiec. Ale muszę przyznać, że całkiem nieźle sobie poradził z tłumaczeniem polskiego pojęcia honoru i tego, że zdarzenie, które większość narodów oceniłaby jako klęskę, dla Polaków może być przejawem najwyższego bohaterstwa i zapowiedzią zwycięstwa, o...

paweł | 2014-02-17

Książkę uważam za bardzo ciekawą historycznie.W książce zawarte jest wiele ciekawych, i mało znanych wątków zbrodni Katyńskiej. Wszystkim tym, którym książka ta nie spodoba się,proponuje napisać lepszą,chętnie przeczytam.

Agnieszka | 2014-02-27

Bardzo piekna ksiazka,pewnie dlatego,ze jest o prawdziwym zyciu w tamtych czasach.Nie moglam uwierzyc jak ci ludzi mogli tam zyc,przejsc przez to pieklo,jak silnym czlowiekiem trzeba byc i fizycznie i psychicznie.Czytalam i ryczalam i jeszcze nie raz do niej wroce!Polecam,bo warto przeczytac!

Joanna Korzeniowska | 2011-01-11
Przeczytana: styczeń 2009

Warto posiadać tę pozycję w swoim zbiorze książek. Książka, w której przedstawiono dużo faktów, autor przeplata autentyczne historie z życia świadków zesłanych w głąb Rosji notatkami, dokumentami poświadczającymi prawdę o zbrodni katyńskiej.

Kropka | 2013-04-28
Przeczytana: listopad 2012

Na uwagę zasługuje szczególnie stanowisko państw zachodu. Polaków może jedynie irytować ciągłe wyjaśnianie pojęć dla nas podstawowych, a dla mieszkańców innych krajów być może nie znanych. Mimo to, polecam, bardzo dobrze się czyta.

olywka | 2015-08-07

Nie czyta się jej najgorzej. Fajnie, że ktoś podjął się opracowaniu tego tematu, tym bardziej, że autor książki nie jest Polakiem. Co powinno się chwalić ja, jakimkolwiek zainteresowaniem. Jakbym miała ją komuś polecić to bardziej historyką, za dużo faktów, w którym roku i co się stało przez co czyta się znacznie dłużej i tekst skupia się najbardziej na trzech rodzinach.

Cezary | 2015-05-02
Przeczytana: wrzesień 2010

Świetny obraz ludzi skazanych na gehennę i tułaczkę a wszystko w cieniu olbrzymiej tragedii jaką była i jest nadal Zbrodnia Katyńska. Lektura obowiązkowa każdego Polaka

polawiacz-perel | 2011-06-05

wielki dokument , lecz sama ksiazka slaba podobnie jak film wajdy pod tym samym tytułem

Mateusz Kiełbus | 2016-07-27
Przeczytana: 01 lutego 2015