Dworek pod malwami. Nadzieje i tęsknoty

Cykl: Polska Saga (tom 1)
Wydawnictwo: Pi
saga, kresy, rodzina, miłość
Agnieszka

Ta niezwykła rodzinna saga przenosi nas w barwny świat Kresów z początku XX w. Wobec przeciwności losu najtrwalszą siłą okazuje się rodzina. Życiowe zawieruchy nie mogą przerazić tych, którzy się kochają, bo nic nie może mieć przewagi nad niezmierzoną siłą prawdziwej miłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Pi

źródło okładki: Wydawnictwo Pi

allison | 2015-01-29
Na półkach: Przeczytane, Kresy, Rok 2015
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Wciągająca saga, klimatem przypominająca polskie powieści dziewiętnastowieczne. Trudno nie skojarzyć treści z problematyką "Nad Niemnem" E. Orzeszkowej; pojawiają się tu nawet bezpośrednie nawiązania do rodu Bohatyrowiczów i mogiły powstańców.
Oczywiście pod względem artystycznym daleko "Dworkowi pod malwami" do dzieł pozytywistów, młodopolan i twórców dwudziestolecia międzywojennego. Nie można jednak odmówić autorowi gawędziarskiego stylu, który w połączeniu z interesująca fabułą, sprawia, że książkę dosłownie się chłonie i trudno od niej się oderwać.

Mamy tu wątki miłosne i patriotyczne, są problemy społeczne, polityczne, dylematy moralne, jest spór pokoleń i tajemnica sprzed pół wieku...
Ciekawa jest galeria postaci, wśród których mamy przedstawicieli wszystkich grup społecznych. Bohaterowie są dynamiczni, mają swoje historie, które poznajemy dzięki retrospekcjom, wspomnieniom, dialogom. Ta wielowątkowość to na pewno także atut powieści.

Książka kończy się w pełnym...

talia44 | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

już za mną pierwszy tom barwnej polskiej sagi o losach wielopokoleniowej rodziny Kalinowskich.Książkę czyta się bardzo przyjemnie.Jest to głównie zasługa spokojnego,gawędziarskiego stylu autora.Dużo w niej patriotyzmu i przywiązania do ziemi,tradycji i kościoła,a także szacunku dla rodziców i osób starszych.
Są też wątki miłosne i dylematy moralne.Bohaterowie są bardzo realistyczni i budzą naszą sympatię.
Jeśli podobały Wam się takie powieści jak "Nad Niemnem"i "Noce i dnie"to "Dworek pod malwami"też chętnie przeczytacie.Może to nie ta sama klasa,ale czyta się dobrze.
Teraz sięgam po drugą część"Dworek pod malwami.Zranione dusze"

Kasia | 2014-10-05
Przeczytana: 05 października 2014

Domek pod malwami, tytuł nie bardzo pasuje do treści tej książki. Fabuła przypomina trochę "Noce i dnie". Osadzona jest na "polskiej" wsi, na początku XX wieku. Bardzo przyjemnie się czyta i łatwo nawiązuje się kontakt emocjonalny z bohaterami. Czekam na kolejne części. Polecam na chwile odpoczynku:):)

andzia12 | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Dobra saga o opowiadająca o losach rodziny na Podlasiu w początkowych latach XX wieku. Głównymi bohaterami sa mieszkańcy Kalinowa. Gdzie matka chce, aby jej syn (wdowiec) ponownie się ożenił. Michał wybiera swoją żone wbrem oczekiwaniom matki.
Jest to książka, która zawiera wspomniania dotyczące powstania styczniowego, ale i w pewnym sensie ukazuje realia okresów zaboru.
Jest to lekka lektura na chwile odprężenia!

grażyna | 2015-12-06
Przeczytana: 2015 rok

Autor przenosi nas do dworku, który zamieszkuje Michał Kalinowski wraz z synami Stanisławem i Ignacym. Nestorka rodu jest matka Michała Pani Katarzyna, która twardą ręką zarządza domostwem. Michał jest od wielu lat wdowcem i matka zaczęła oglądać się za odpowiednią kandydatką na żonę dla syna. Jej wybraną zostaje Justyna Nowacka z majątku Topolany, która wedlug starszej pani ma wszystkie atrybuty by być dobrą żoną dla syna i macocha dla jego prawie doroslych synów. Kiedy pani Katarzyna zaczyna coraz bardziej naciskać na syna w sprawie ożenku, on robi wszystkim niespodziankę tylko czy owa niespodzianka będzie miła? No nie powiedziałabym, że matka wpadnie w zachwyt. Pewnego dnia Staś zostaje aresztowany, i zanim ktokolwiek zareaguje zostaje skazany i wywieziony w głąb Rosji.
Książka bardzo wciągająca właśnie zabie4am się za część drugą, a z tego co zdążyłam przeczytać na końcu książki ma wyjść trzecia część wiec bedzie co czytać. Polecam.

Biblioteczka Rudej | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Jestem zachwycona i oczarowana talentem gawędziarskim autora. Z żalem patrzyłam jak ubywa stron opowiadających o historii mieszkańców Kalinówki.

Marciuchna | 2017-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Książka ,którą się spokojnie i raczej bez emocji czyta. Jednak jest w niej coś miłego, przyciągającego. Jest to klimat dawnej przedwojennej Polski, klimat pańskich dworów i realiów ich życia. Ale nie tylko szlachta jest przedmiotem zainteresowania autora, również wieś i stosunki polityczne w Polsce.
Opowieść jest realistyczna i wiarygodna. Bohaterzy z krwi i kości, z przywarami które nadają im cudownego kolorytu.
Szczerze mówiąc sądziłam, że lektura będzie miałka ale absolutnie taka nie jest. Jestem mile zaskoczona i z niecierpliwością sięgam po drugą część powieści.

ardnaskela | 2014-11-08
Przeczytana: 25 października 2014

Bardzo ciekawa historia. Autor ma niesamowity talent gawędziarski. Przypomina mi ta pozycja Nadberezyńców Floriana Czarnyszewicza.

Mońcia_POCZYTAJKA | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

"Dworek pod malwami. Nadzieje i tęsknoty." to pierwsza część interesującej sagi historyczno-obyczajowej, która zapowiada naprawdę obiecujący ciąg dalszy. Nie ukrywam, że do lektury tej powieści zachęciła mnie ładna okładka w ciepłych pastelowych kolorach i opis wydawniczy na okładce. Cieszę się, że historia opisana w powieści współgra z jej szatą graficzną i dostarcza wielu ciekawych wrażeń.

Marian Piotr Rawinis przenosi czytelnika w początki XX wieku, zabiera na Podlasie, gdzie w tytułowym Dworku pod malwami w Kalinówce mieszkają państwo Kalinowscy. Na kanwie burzliwej historii Polski - zaborów, powstania styczniowego, uwłaszczenia chłopów ta wielopokoleniowa rodzina próbuje zachować swoje szlacheckie tradycje i pielęgnować pochodzenie. Kalinowscy to przede wszystkim nestorka rodu - Katarzyna, która trzyma wszystko w swoich rękach i sprawuje pieczę nad rodziną, a także jej owdowiały, zdominowany przez matkę czterdziestokilkuletni syn Michał i dwoje dorastających wnuków - Ignaś i...

Goszarda | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Taka fajna opowieść - trochę o miłości, trochę intryg, trochę o patriotyzmie, polityce, życiu... itp., itd...

POLECAM