Droga dzikiego serca

W drodze
2007-01-01
2007-01-01
Justyna Grzegorczyk

Polecam! Świetny, uniwersalny, opis rozwoju mężczyzny w jego życiu. Dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się kim jest i jak powinien rozwijać się dalej.

Jest to książka traktująca o drodze jaką musi przejść każdy facet by stać się dojrzałym mężczyzną.
Przede wszystkim należy nadmienić, że książka jest napisana przez Amerykanina a co za tym idzie mimo trafnych spostrzeżeń nie zawsze przekłada się 1:1 na nasze polskie podwórko. Autor wyodrębnia i opisuje etapy życia chłopca/mężczyzny i wskazuje trudności/pułapki jakie większość mężczyzn napotyka. Jeżeli dany osobnik trudności nie zwalczy, zatrzymuje się na jednym z etapów. Skutkuje to mniej więcej tym co w dzisiejszych czasach cechuje sporą część facetów...(tutaj miejsce na własną refleksję). Eldridge na bazie własnych doświadczeń stara się pokazać jak poprawnie zidentyfikować źródło swoich problemów oraz pokazuje jak przeskoczyć barierę do kolejnego etapu życia (żeby Piotruś Pan dorósł wreszcie; żeby facet w kryzysie wieku średniego nie udawał Amigo itd.). Autor jest też ojcem. Co za tym idzie opisuje też własne zmagania o to, żeby dostarczyć własnym synom odpowiednie warunki do pielęgnacji i rozwoju cech męskich.
Książka zrobiła na mnie dobre wrażenie ale trudno nazwać ją wybitną. Niemniej jednak chętnie przeczytam jej poprzedniczkę pt. "dzikie serce" a może i coś więcej przez tegoż Pana naskrobanego.

Książka rozwija myśli zawarte w "Dzikim sercu". Rewelacyjnie napisana książka o mężczyznach i męskości dla mężczyzn. Bardzo cenna i przydatna w dzisiejszym świecie.

Krótko.
Książka nudna, męcząca i napisana pseudo filozoficznym językiem.
W wielu miejscach autor nie tylko odwołuje się do swoich poprzednich publikacji, ale bez skrępowania pisze "kup moją książkę pt. xyz, by dowiedzieć się na ten temat więcej". Jest to technika wciągania czytelnika w kupno kolejnych pozycji z których znowu dowie się tylko tyle, że by jeszcze lepiej zgłębić dany temat, musi zakupić jeszcze inne. Zabieg typowy dla tanich poradników rozwoju wewnętrznego.
Wykorzystywanie do tego celu ludzkiej wiary jest żenujące.
Ponadto jako osoba wierząca byłem zszokowany poglądami Eldredge'a. Jego patologiczne przekonanie, że samodzielny mężczyzna jest opuszczony, jest dla mnie nie do przyjęcia.

Jeszcze krócej.
Wycieranie sobie, gdzie się da, gę*y Bogiem, wiara w przesądy, osobliwe przekonania, czy wreszcie jego oryginalna interpretacja Pisma Świętego w wielu miejscach kłuci się z naukami Kościoła i zakrawa na kpinę. Skłania tym samym do zastanowienia się, czy jej autorem jest Eldredge, Richard Dawkins czy może Dan Brown.

Nie polecam, a nawet odradzam.

Krótko.
Książka nudna, męcząca i napisana pseudo filozoficznym językiem.

Ciekawa, lecz trochę inne realia. Kod kulturowy mocno różni się od polskiej rzeczywostości. Godna polecenia.

Idealne dopełnienie Dzikiego Serca. Ciężko się było spodziewać czegoś wielkiego po następczyni bestsellera, bo przecież jak długo można wałkować jeden temat.

Droga Dzikiego Serca nie jest jednak powielaniem tematów i idei zawartych w poprzedniej książce Eldredga. Jest raczej jej dopełnieniem. Autor szczegółowo opisał pewne zagadnienia. Byłem na prawdę pod wrażeniem tej publikacji. Polecam serdecznie !

Bardzo lubię publikacje państwa Eldredge, w związku z tym książka ta nie zawiodła mnie, żadną miarą! Przekaz, jaki ze sobą niesie jest tak mocny i oczywisty, że zamierzam często do niej wracać (pomimo faktu, że jest to książka o mężczyznach i napisana dla nich).
Dzięki "Drodze dzikiego serca" o wiele łatwiej jest mi zrozumieć mężczyzn wokół mnie.
Panowie, do dzieła! Książki do rąk i czytać, czytać, czytać, bo warto :)
PS. Jest to swoista kontynuacja książki "Dzikie serce",dlatego też nie radzę sięgać po tę publikację bez wcześniejszego, dogłębnego "rozczytania" pierwszej części.

Panowie, do dzieła! Książki...

Otwiera oczy na przeszłość i przyszłość w życiu mężczyzny. Na pewno do niej wrócę.

• Religia
  • Męskość