Idea ścierania się cywilizacji według Feliksa Konecznego a bezpieczeństwo współczesnej Europy

Wydawnictwo: Ostoja
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Książka prezentuje koncepcję F. Konecznego dotyczącą problemu ścierania się cywilizacji oraz zasadności tej koncepcji w odniesieniu do niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą zderzenie cywilizacji dla współczesnej Europy. Profesor Koneczny w swoich pr...

Macław | 2016-05-07

Książka przedstawia koncepcje cywilizacyjne dorobku naukowego Feliksa Konecznego, którego tezy zostały zestawione z dzisiejszym kształtem cywilizacyjno – politycznym w jakim znajduje się Europa wraz z jej bytem politycznym w postaci Unii Europejskiej. Autor książki Ireneusz Białkowski oprócz założeń Konecznego czerpie również swoje spostrzeżenia od innych autorów zagadnień cywilizacyjnych takich jak Arnold Joseph Toynbee, Samuel Huntington, a także od publicystów Oriany Fallaci, Zbigniewa Brzezińskiego czy postaci z okresu antyku jak Platon i Arystoteles. Głównym założeniem niniejszej książki jest teza postawiona przez Feliksa Konecznego, która mówi, że.

"Wszelka cywilizacja żywotna nie obumierająca, jest zaczepna. Walka trwa, póki jedna z walczących cywilizacji nie zostanie unicestwiona (...) Nie można być cywilizowanym na dwa sposoby."

Innymi zagadnieniami poruszonymi w książce to pojęcia z dziedziny narodu, państwa wraz z ich aspektem moralno etycznym. Autor odwołuje się do...

Na półkach