The hundred -year-old man who climbed out of the window and disappeared

Okładka książki The hundred -year-old man who climbed out of the window and disappeared Jonas Jonasson
Jonas Jonasson Wydawnictwo: Hesperus Press Ekranizacje: Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął (2013) literatura piękna
Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
Hesperus Press
2012-01-01
2012-01-01
Ekranizacje:
Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął (2013)

Wspaniała i prześmieszna historia, przy której śmiałam się i denerwowałam na głos. Humor sytuacyjny jak w dobrej brytyjskiej komedii. Wyraźnie naszkicowane postaci, których nie da się nie zapamiętać. Rewelacja

Wciągnęła mnie od pierwszego zdania. Czemu? Nie do końca łatwo sprecyzować. Spodobał mi się prosty styl (?no słowo daję nie wiem czemu. Może miałam dość mądrze skomplikowanych :) ? ). Ale już zahaczenia o wszystkie nagłe zmiany w polityce bo nagle coś zmieniało wektor to już dawało do myślenia. Połączone wybuchami i umiejętnościami Allana - zgrabne, czasem komiczne w stylu Kabaretu Starszych Panów. Drugi wątek był zgadywanką co też autor wymyślił by przesunąć akcję w nieoczekiwanym kierunku. Podobały mi się "znikające przypadkiem zwłoki" złoczyńców. Książka będąca mieszanką przypadków, pojawiającej się głupoty, z nakładającymi się politycznymi, bardzo rozbieżnymi tłami. Trzeba mieć jakieś pojęcie o historii świata by odebrać te niuanse i jednocześnie odebrać proste sygnały: światem może rządzić przypadek, który pociąga za sobą określone konsekwencje, i światem może rządzić przypadkowy człowiek i to przyniesie konsekwencje - tylko jakie tym razem? I dla 10 tysięcy czy dla miliardów ludzi? Bo jakieś konsekwencje zawsze są...

Rewelacyjnie napisana i komiczna książka, napisana z dużą dozą wyobrażni.

Rewelacyjnie napisana i komiczna książka, napisana z dużą dozą wyobrażni.

Doskonale bawi i jednocześnie jest dobrym materiałem do przemyśleń.

Doskonale bawi i jednocześnie jest dobrym materiałem do przemyśleń.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co by się stało, gdybyście w dniu swoich setnych urodzin uciekli z domu starców i wyruszyli w szaloną przygodę? Jeśli tak, to ta książka jest dla was. Jeśli nie, to i tak warto ją przeczytać, bo jest pełna humoru, niespodzianek i ciekawych postaci.

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął to debiutancka powieść szwedzkiego autora Jonasa Jonassona, która odniosła wielki sukces na całym świecie. Opowiada o niezwykłym życiu Allana Karlssona, który w dniu swojej setnej rocznicy urodzin postanawia uciec z domu starców i wziąć los we własne ręce. Wkrótce znajduje się w posiadaniu walizki pełnej pieniędzy, ścigany przez gangsterów, policję i media. Po drodze spotyka wielu niezwykłych ludzi, takich jak sprzedawca hot-dogów, złodziej, studentka, słoń i wiele innych. Razem z nimi przeżywa mnóstwo zabawnych i niebezpiecznych sytuacji.

Ale to nie wszystko. Książka zawiera również retrospekcje z życia Allana, które ukazują, że był on świadkiem i uczestnikiem wielu ważnych wydarzeń XX wieku. Allan był ekspertem od materiałów wybuchowych, który pracował dla Franco, Trumana, Stalina, Ma Zedonga i innych sławnych przywódców. Pomagał tworzyć bombę atomową, brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii, wojnie koreańskiej, wojnie wietnamskiej i rewolucji kulturalnej w Chinach. Spotykał się z Churchillem, de Gaulle’em, Einsteinem, Oppenheimerem i wieloma innymi postaciami historycznymi. Wszystko to opisane jest z dużą dozą ironii i dystansu, pokazując absurd i komizm historii.

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął to książka, która bawi, wzrusza i zmusza do refleksji. To opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno, żeby żyć pełnią życia, że los potrafi zaskoczyć, a historia nie zawsze jest taka, jaką nam ją przedstawiają. To książka, którą polecam każdemu, kto lubi dobrą literaturę i dobry humor.

Ha! Ta książka to dla mnie prawdziwa niespodzianka. Podchodziłam do niej jak pies do jeża, bo od piątej strony tekstu nie zapowiadało się to jakoś szczególnie (i nawet pożałowałam, że w ogóle w to zabrnęłam). I fakt, idzie to jak krew z nosa gdzieś tak około do 130 strony, ale muszę oddać autorowi sprawiedliwość, bo od tego momentu nie mogłam tej powieści odłożyć, mimo że wcześniej odkładałam ją 2 razy, i to na kilka miesięcy.
Więc tak - genialny, niewymuszony splot teraźniejszości z historią, wykorzystany zmysł obserwacji mniej lub bardziej irracjonalnych zachowań ludzkich, do tego ta skandynawska prostota opowiadania i narracji. Nie wiem czy to prawda, ale tak właśnie wyobrażałam sobie chłodny, logiczny, lekko nawet kąśliwy sposób myślenia ludzi Północy ;)
Główny bohater rozczula, chociaż w samej swojej istocie rozczulający nie jest - do pewnego stopnia celne jest porównywanie go do Forresta Gumpa, jednak (!) jest to Forrest Gump, który polega nie tylko na szczęściu (jak ten klasyczny),ale również na pewnej interpersonalnej inteligencji i sprycie (żeby nie nazwać tego czasem wyrachowaniem). W każdym razie gość, który zjednał sobie jednocześnie Trumana i Zedonga nie mógł nie zjednać sobie i mnie. Ma gość zdolności. I mimo że najpierw miałam wrażenie, że czegoś tej książce brakuje, tak kończę z poczuciem przeczytania świetnego odmóżdżacza, który przy okazji bawi i uczy. Ale umówmy się raz na zawsze, te wszystkie cudowne zbiegi zdarzeń, słoniara i jej pupil - no nie, tyle to nie (zdzierżę).

Tak absurdalna, że aż genialna

Tak absurdalna, że aż genialna

Tak bardzo absurdalna, że nie można się oderwać.

Tak bardzo absurdalna, że nie można się oderwać.

To jak trzech panów w łódce, jak czekolada z chilli. Trzeba skosztować.

To jak trzech panów w łódce, jak czekolada z chilli. Trzeba skosztować.

Rewelacyjna, śmiałam się na głos czytając. Polecam

Rewelacyjna, śmiałam się na głos czytając. Polecam