Kolej Skwierzyna - Stare Bielice. Kolejowy modernizm w Polsce.

Okładka książki Kolej Skwierzyna - Stare Bielice. Kolejowy modernizm w Polsce. Miron Urbaniak
Okładka książki Kolej Skwierzyna - Stare Bielice. Kolejowy modernizm w Polsce.
Miron Urbaniak Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy technika
technika
Księży Młyn Dom Wydawniczy
2013-01-01
2013-01-01

Książka Mirona Urbaniaka to potężne tomisko, przepięknie wydane na kredowym papierze. Można w niej wyróżnić dwie zasadnicze części. W pierwszej autor opisuje historię linii Skwierzyna - Stare Bielice. Robi to niezwykle dokładnie, począwszy od etapu projektowania przez budowę na eksploatacji zakończywszy. W drugiej dokładnie opisuje wszystkie stacje, przystanki i budowle na wspomnianej linii. Książka jest bogato ilustrowana - zdjęciami i rysunkami budynków. Tutaj zatrzymam się na moment. W opracowaniu brakuje mi historycznych zdjęć z linii. Zdjęć kursujących pociągów, stacji z tamtego okresu itp. Być może są one bardzo trudno dostępne? Jednak może warto było poszperać głębiej? Opracowanie zyskało by sporo na atrakcyjności. Brakuje mi też taboru charakterystycznego dla tej linii. Szkoda że nie zamieszczono zdjęć rozkładów jazdy i planów stacyjnych z urządzeniami zabezpieczenia ruchu. Te braki w rozdziale o historii linii bolą.
Druga część opracowania to charakterystyka budowli pod względem architektonicznym. Jest niezwykle dokładana. Duży szacunek i pokłon dla autora, że wielu pomiarów dokonał osobiście. Tutaj małym ziarenkiem goryczy jest brak słowniczka niektórych pojęć z dziedziny architektury, dla osób nie związanych z tematem. Książka jako całość ma szczytny cel. Jest głosem za zachowaniem otoczenia (bowiem samą linię rozebrano) jako zabytku techniki dla potomnych. Jeżeli komuś nie przeszkadza moje marudzenie o brakach tej publikacji - polecam śmiało. Czasami nie wiemy, że żyjemy nieopodal zabytku techniki. Gdyby nie osoby pokroju autora, pewnie nigdy bym nie zwrócił na to uwagi. A tak może kiedyś będąc w tych stronach obejrzę dokładnie stojące budynki, pod kątem kolejowego modernizmu o którym przeczytałem w książce.

• Kolej
  • 2.Transport
  • 0.3.Do kupna/pożyczenia

Dodaj cytat z książki Kolej Skwierzyna - Stare Bielice. Kolejowy modernizm w Polsce.